Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb biologicznych człowieka, zapewniających nie tylko właściwy odpoczynek i relaks, ale również niezbędną regenerację organizmu oraz zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Choć przesypiamy średnio 1/3 swojego życia, to ze względu na odbywającą się w ostatnich latach zmianę trybu i stylu życia - zbyt wiele codziennych aktywności, wzrastający poziom stresu oraz coraz mniej korzystne warunki środowiskowe – jakość snu maleje. Niebagatelny wpływ na nią ma również pozycja ciała podczas odpoczynku – nieprawidłowa powoduje sztywność mięśni, bóle szyi i karku, głowy, łopatki lub ramienia, które towarzyszą nam przez cały dzień, a także uczucie zmęczenia oraz zmniejszenie efektywności.

W trosce o zdrowy sen i jego najwyższą jakość stworzono poduszki ortopedyczne, które zapewniają przyjęcie prawidłowej, anatomicznej pozycji, właściwe wsparcie i odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa, pomagają uwolnić się od uciążliwych dolegliwości bólowych i dyskomfortu oraz gwarantują wygodę. Kluczem do ich skutecznego działania jest jednak wybór odpowiedniego modelu, idealnie dopasowanego do potrzeb i wymagań każdego użytkownika (niewłaściwie dobrana poduszka może nie tylko nie przynieść poprawy, ale nawet pogorszyć jego stan zdrowia). Jak jednak dobrać najlepszą poduszkę ortopedyczną? Oto siedem wskazówek, które w tym pomogą:

Sissel Soft Plus

1. Pozycja snu

Dostępne na rynku poduszki ortopedyczne różnią się kształtem, odpowiednim dla poszczególnych pozycji snu – na boku, na plecach i na brzuchu. Przed jej zakupem należy określić swoją ulubioną, najczęściej wybieraną pozycję odpoczynku – każda z nich wymaga bowiem innego rodzaju wsparcia. W przypadku najczęstszej pozycji na boku poduszka ortopedyczna powinna być dość wysoka, o zdecydowanym profilu, zapewniającym właściwe wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramieniem, szyją i głową. Poduszki dla śpiących na wznak powinny być niższe, bardziej miękkie, o łagodniejszym kształcie. Dla osób wybierających pozycję na brzuchu potrzebna jest cienka poduszka, choć pozycja ta, ze względu na trudność w zapewnieniu anatomicznego ułożenia kręgosłupa, nie jest zalecana przez specjalistów.

2. Dolegliwości i schorzenia

Poduszki ortopedyczne to doskonały sposób na poprawę jakości snu oraz pomoc w zapobieganiu bólom i zwyrodnieniom. Ich stosowanie wskazane jest zwłaszcza w przypadku odczuwania bólu kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym), napięć mięśni szyi i karku skutkujących bólami głowy, problemów ze snem wynikających z nadmiernego napięcia mięśniowego, zawrotów głowy. W razie wątpliwości przed podjęciem decyzji o wyborze poduszki ortopedycznej warto zasięgnąć porady doświadczonych ekspertów w wyspecjalizowanych sklepach medycznych.

W przypadku zdiagnozowanych schorzeń kręgosłupa lub wad postawy, przed zastosowaniem poduszki ortopedycznej niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą i ustalenie konkretnego rodzaju kształtu oraz wsparcia, jaki ma zapewniać poduszka. Porady lekarskiej należy również zasięgnąć w przypadku np. stanów zapalnych kości i stawów czy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazaniami do stosowania poduszek ortopedycznych są natomiast ostre urazy w obszarze stosowania poduszki, silne zniekształcenia lub przemieszczenia w odcinku szyjnym kręgosłupa, zapalenie opon mózgowych, niedawno przebyty udar mózgu, ostre zapalenie korzonków nerwowych w obszarze szyi, mimowolne skurcze mięśni szyi, niektóre choroby neurologiczne czy nowotwory.

3. Szerokość barku

W przypadku wyboru poduszki ortopedycznej do spania na boku najbardziej istotne jest ustalenie jej rozmiaru, czyli wysokości. Tylko prawidłowo dopasowana poduszka w optymalny sposób wypełnia przestrzeń pomiędzy ramieniem, głową i szyją, zapewniając anatomiczną pozycję ciała, właściwe wsparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, odciążenie i rozluźnienie mięśni oraz zdrowy i relaksujący sen. Zbyt niska poduszka ortopedyczna nie spełni swojego zadania, a nawet może spowodować dodatkowe dolegliwości bólowe czy zesztywnienia mięśni.

Aby ustalić właściwą wysokość poduszki ortopedycznej należy dokładnie zmierzyć szerokość barku (mierząc od nasady szyi do czubka ramienia) użytkownika. Osobom o węższych (do 12 cm) lub średniej szerokości barkach (ok. 12-14 cm) polecane są poduszki niższe, w rozmiarze M. Osoby o szerszych ramionach (powyżej 14 cm) powinny zdecydować się na wyższą poduszkę w rozmiarze L.

W przypadku użytkowników wybierających najczęściej pozycję na wznak nie jest potrzebne ustalenie szerokości barku. Na wybór rozmiaru poduszki ma jednak wpływ ich budowa ciała – osoby o drobnej lub przeciętnej budowie ciała powinny skorzystać z niskich poduszek (rozmiar M), zaś osoby o mocnej budowie ciała – wyższych (rozmiar L).

Decyzję o wyborze właściwej poduszki ortopedycznej może ułatwić zakup modelu z możliwością regulacji wysokości. Niektóre poduszki wyposażone są bowiem w dodatkową, wyjmowaną wkładkę, która umożliwia zmianę wysokości poduszki o kilka centymetrów i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

W razie wątpliwości warto również zasięgnąć porady specjalistów i doradców klienta w wyspecjalizowanych sklepach medycznych.

4. Twardość materaca

Na wybór rozmiaru poduszki, zwłaszcza do spania na boku, niebagatelny wpływ ma również rodzaj powierzchni, na której śpimy. Miękki, „zapadający się” pod wpływem ciężaru ciała materac powoduje zmniejszenie przestrzeni między barkiem a szyją, która powinna być wypełniona przez odpowiednio wyprofilowaną poduszkę. Dlatego też użytkownicy śpiący na miękkim łóżku powinni wybierać poduszki niższe (chyba że charakteryzują się mocną budową i dużą wagą ciała), zaś osoby śpiące na twardych materacach – wyższe.

Sissel Classic

5. Materiał wykonania poduszki

Poduszki ortopedyczne wykonywane są z różnorodnych materiałów, jednak najczęściej spotykane to pianka poliuretanowa (sprężysta) oraz pianka memory (visco-elastic). Pierwsza z nich jest szczególnie ceniona za swe właściwości ortopedyczne - zapewnia zdecydowane, mocne podparcie szyi i głowy. Spanie na tego rodzaju poduszce może jednak dla wielu użytkowników zbyt mało komfortowe. Osoby o wrażliwszej szyi, odczuwające dolegliwości bólowe powinny zdecydować się na poduszki ortopedyczne wykonane z pianki z pamięcią (memory), która pod wpływem ciężaru i temperatury ciała dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając właściwe wsparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa oraz wyjątkową wygodę użytkowników. Pianka ta równomiernie rozkłada siłę nacisku, nie powodując dyskomfortu i nieprzyjemnego ucisku.

6. Indywidualne potrzeby

Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, w które wyposażone są niektóre poduszki ortopedyczne, a które mogą mieć ogromne znaczenie dla użytkowników. Wśród nich można bowiem znaleźć chociażby poduszki, które oprócz swych właściwości ortopedycznych zapewniają możliwość łatwiejszej cyrkulacji powietrza, zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu głowy lub poceniu się podczas snu. Z kolei szczególnie ważne dla alergików będzie wybór poduszki, do produkcji której wykorzystano wyłącznie hipoalergiczne, przebadane materiały, a także możliwość prania poszewki i pianki.

7. Sprawdzeni producenci

Na rynku znaleźć można ogromną ilość poduszek ortopedycznych (profilowanych, leczniczych itp.), nie jest łatwo wybrać spośród nich bezpieczną, o sprawdzonych właściwościach zdrowotnych. Przed podjęciem decyzji o jej zakupie warto więc także sprawdzić czy została ona wyprodukowana przez zaufanego i doświadczonego producenta, specjalizującego się w wytwarzaniu tych specyficznych produktów. Gwarancją jakości i bezpieczeństwa poduszki ortopedycznej jest również certyfikat CE dla wyrobów medycznych (powinien być on widoczny na opakowaniu poduszki).

Stosując się do powyższych wskazówek możemy mieć pewność, że poduszka posłuży nam długie lata i zapewni zdrowy i relaksujących sen każdego dnia.

Wyprofilowane poduszki ortopedyczne

Przykłady:

  • Szerokość mojego barku to 16 cm. Śpię głównie na boku, na średnio twardym materacu. Niedawno stwierdzono u mnie dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa. Jaka poduszka będzie dla mnie najlepsza?

W przypadku ww. dolegliwości zalecana jest poduszka wykonana z pianki poliuretanowej sprężystej, zapewniającej lepsze, bardziej zdecydowane właściwości ortopedyczne. Powinna być ona wyższa (rozmiar L), przeznaczona do spania na boku, o wyraźnym kształcie.

  • Najczęściej śpię na plecach, na twardym materacu. Mam przeciętną budowę ciała. Czy poduszka z pianki z pamięcią będzie dla mnie odpowiednia?

Jak najbardziej, poduszka z pianki memory zadba o wysoki poziom komfortu, niezależnie od pozycji snu i twardości materaca. Należy jednak zwrócić uwagę, aby poduszka była dość niska i nie powodowała nienaturalnego ułożenia kręgosłupa w czasie odpoczynku.

  • Sypiam zwykle na boku (ale zdarza się również na wznak), na miękkim, sprężystym materacu. Ważę 56 kg, a szerokość mojego barku to ok. 13 cm. Często zdarza mi się budzić z uczuciem zdrętwienia szyi i karku. Jaką poduszkę powinnam wybrać?

Jeśli najczęściej przyjmowana jest pozycja na boku, warto wybrać poduszkę o zdecydowanym kształcie i wyraźnym wyprofilowaniu. Przy korzystaniu z miękkiego materaca i niezbyt szerokich ramionach wskazana będzie poduszka o niewielkiej wysokości (rozmiar M). W przypadku już odczuwanych dolegliwości zalecana jest poduszka wykonana z mocnej pianki sprężystej.

  • Mam 175 cm wzrostu, ważę ok. 79 kg, a szerokość mojego barku to ok. 15 cm. Najczęściej śpię na boku. Korzystam z dość miękkiego materaca. Nie mam zdiagnozowanych żadnych chorób kręgosłupa. Czy poduszka o wysokości 14 cm będzie dla mnie odpowiednia?

W tym przypadku wskazana byłaby jednak niższa poduszka w rozmiarze M, mająca ok. 11 cm wysokości (ze względu na „zapadanie się” miękkiego materaca pod ciężarem ciała i faktyczne zmniejszenie odległości między czubkiem ramienia a nasadą szyi), mocniej wyprofilowana i zapewniająca pełne wsparcie szyi podczas snu, wykonana z bardziej komfortowej, dopasowującej się do kształtu ciała pianki memory (visco-elastic).

  • Śpię najczęściej na boku, na dość twardym materacu. Jestem przeciętnie zbudowany, zaś odległość od szyi do barku wynosi 16 cm. Chciałbym profilaktycznie zacząć stosować poduszkę ortopedyczną, lecz nie wiem która będzie dla mnie najlepsza.

Najlepszą poduszką będzie tu poduszka do spania na boku (o zdecydowanym kształcie wspierającym kręgosłup szyjny) w rozmiarze L (o większej wysokości), wykonana z wygodnej pianki visco-elastic (memory).

  • Od dłuższego czasu odczuwam uciążliwe bóle i zesztywnienie karku i szyi. Śpię zwykle na brzuchu, na twardym materacu. Ważę 60 kg, a szerokość mojego barku to 12 cm.

Niestety odczuwane dolegliwości mogą być wynikiem spania na brzuchu – w tej pozycji nie można osiągnąć neutralnego, anatomicznego ułożenia kręgosłupa, a jego nienaturalne wygięcie może skutkować bólem i napięciem mięśni. Warto spróbować zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć spać na boku, stosując poduszkę o głębokim profilu w rozmiarze M, wykonaną z mocnej pianki poliuretanowej sprężystej.

 

Sissel Deluxe


Polecamy również inne poradniki:

Spanie na poduszce ortopedycznej - jak to powinno wyglądać?

Zakup poduszki ortopedycznej dla kręgosłupa szyjnego

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?