Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Kosmetyki na cellulit

Kremy na cellulit

Sklepowe półki uginają się pod kosmetykami antycellulitowymi. Kosmetyki na cellulit – ich producenci obiecują skuteczne działanie oraz pozbycie się krępującego cellulitu już w kilkanaście dni lub kilka tygodni. Czy kremy na cellulit rzeczywiście działają?

Kosmetyki na cellulit - czy zlikwidują „pomarańczową skórkę”?

Specjaliści nie pozostawiają żadnych złudzeń – żaden kosmetyk nie zlikwiduje problemu pomarańczowej skórki. Nie oznacza to jednak, że kremy antycellulitowe są zupełnie nieskuteczne i nieprzydatne, a ich nazwy i hasła marketingowe, od których może zakręcić się w głowie, mają na celu jedynie zwabienie klientek. Część z nich, dzięki zawartości odpowiednio dobranych aktywnych składników, może udoskonalić stan skóry na problematycznych partiach ciała, zmniejszając widoczność cellulitu; inne natomiast maskują nierówności i poprawiają, choć zwykle na krótko, wygląd ud, brzucha czy pośladków. Rozważnie dobrane kosmetyki mogą także przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstania „pomarańczowej skórki”, choć oczywiście ze względu na różnorodne przyczyny jego powstawania (dieta, stres, tryb życia, uwarunkowania genetyczne i hormonalne) nie wyeliminują go całkowicie, dlatego ich działanie warto wspomóc reguralnymi ćwiczeniami i zabiegami.

Sissel Myofascia DoubleBall

Kosmetyki na cellulit i ich aktywne składniki

Wybierając kremy antycellulitowe, żele lub emulsje antycellulitowe, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na składniki aktywne w nich zawarte oraz sposób ich działania. Powinny one charakteryzować się wysoką zawartością czynnych substancji, które pobudzają krążenie krwi i odpływ limfy, wspomagają usuwanie produktów metabolizmu i obrzęków, redukcję ilości tkanki tłuszczowej oraz zachowanie lub przywrócenie właściwej elastyczności i jędrności skóry. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające wyciągi z roślin leczniczych usprawniających krążenie i wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałających zatrzymywaniu wody w tkankach i zmniejszających obrzęki – bluszczu, kasztanowca, miłorzębu japońskiego, skrzypu, iglicy włoskiej, arniki, mniszka lekarskiego czy żywokostu. Świetnie sprawdzają się także preparaty zawierające algi morskie i inne morskie lub oceaniczne składniki organiczne.

Do terapii antycellulitowej często wykorzystywane są także wyciągi z papai, której działanie polega na zapobieganiu degradacji tkanek. Wśród kosmetyków na cellulit bardzo często można spotkać te, które zawierają kofeinę. Wprowadzona przez wierzchnie warstwy skóry stymuluje cyrkulację krwi i limfy, pomaga pozbyć się z tkanek toksyn oraz zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej pod skórą. Popularna jest także L-karnityna - substancja naturalnie występującą w organizmie, która wnikając przez skórę przyczynia się do wspomagania metabolizmu komórek tłuszczowych. Na poprawę wyglądu ud i pośladków z cellulitem może mieć również wpływ zawartość retinolu w balsamach i emulsjach, który stymuluje odnowę skóry oraz zwiększa grubość jej wierzchnich warstw, a co za tym idzie – widoczność „pomarańczowej skórki”.

Sissel Spiky

Podobnie jest z klasycznymi kosmetykami o silnym działaniu nawilżającym, zawierającymi np. mocznik lub glicerynę, które utrzymując wysoki poziom nawilżenia jednocześnie poprawiają wygląd nierównej skóry. Producenci kosmetyków na cellulit wykorzystują w nich również oddziaływanie termiczne – chłodzące lub rozgrzewające. Ich działanie jest podobne do kofeiny – mają one przede wszystkim pobudzić krążenie krwi. Najczęstszym chłodzącym składnikiem preparatów jest mentol, zaś rozgrzewającym – cynamon. Warto jednak zwrócić uwagę, że ich działanie jest chwilowe i nie utrzymuje się na długo.

Nie dajmy się nabrać

Wśród wielu kosmetyków znajdziemy również takie, które działają wyłącznie na powierzchni skóry, chwilowo maskując „pomarańczową skórkę”. Dotyczy to zwłaszcza kremów zawierających silikony, które po nałożeniu wypełniają i wyrównują nierówności, zmniejszając widoczność cellulitu. W drogeriach znajdziemy również preparaty, których zachęcające obietnice nie mają pokrycia w rzeczywistości. Tak jest chociażby z balsamami zawierającymi kolagen i elastynę, białka będące podstawowym budulcem tkanki łącznej, zapewniającej jędrność i elastyczność skóry. Tymczasem ich cząsteczki są zbyt duże, aby przeniknąć przez wierzchnie warstwy do skóry właściwej i wzmocnić włókna kolagenowe i elastanowe, które się w niej znajdują.

Warto też z rozwagą podchodzić do informacji znajdujących się na etykietach kosmetyków, a podczas wyboru właściwego preparatu z dystansem podchodzić do obietnic i treści reklamowych zamieszczonych przez producenta. Należy kierować się przede wszystkim składem preparatów i zawartością aktywnych składników wspomagających walkę z cellulitem. Warto też pamiętać, że w podanym na opakowaniu składzie ich ilości podawane są w kolejności malejącej – szukajcie więc takich, gdzie retinol, wyciągi z roślin czy l-karnityna nie znajdują się na samym końcu długiej listy.

posladki

Jak stosować kremy antycellulitowe?

Nie bez znaczenia jest także regularność i sposób używania kremów antycellulitowych. Ich aplikację warto poprzedzić peelingiem ciała (stosowanym 2-3 razy w tygodniu), który pozwala pozbyć się martwych, zrogowaciałych fragmentów naskórka i umożliwia lepsze wchłanianie aktywnych substancji z kosmetyków oraz naprzemiennym, poprawiającym krążenie prysznicem. Kremy na cellulit powinny natomiast być dokładnie wmasowywane w skórę. Dobrym pomysłem jest połączenie aplikacji preparatów antycellulitowych z powolnym, głębokim masażem przy użyciu odpowiednich przyrządów, zwykle wyposażonych w wypustki czy kolce.


Polecamy również inne poradniki:

Ćwiczenia na cellulit

Dieta na cellulit

Domowe zabiegi na cellulit

Zabiegi na cellulit

Cellulit wodny

Sissel Myofascia Roller