Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Poduszki medyczne - jak na nich spać?

Dobór poduszki i spanie na poduszkach medycznych

Poduszka medyczna przeznaczona jest dla osób, które skarżą się na dolegliwości kręgosłupa. Pomaga uporać się z bólem, a także zapobiegać powstawaniu dysplazji i innych wad postawy. Jest również idealnym asortymentem dla osób, które dbają o zdrowie, pracują fizycznie, a także wiele godzin spędzają za biurkiem. Aby jednak była skuteczna, powinna być nie tylko właściwie dobrana, ale również musimy na niej odpowiednio spać.

Sissel Soft Plus

Właściwości poduszki medycznej

Poduszkę medyczną można określić, jako produkt, który sprawia, że w czasie snu ułożenie kręgosłupa jest prawidłowe. Stosować ją powinny osoby które cierpią na:

  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • zespoły przeciążeniowe kręgosłupa
  • dyskopatie
  • napięciowe oraz migrenowe bóle głowy
  • zaburzenia snu
  • bezdech senny
  • ból szyi
  • ból głowy
  • chrapanie

Warto też jednak pamiętać, że stosować ją może każdy w celach profilaktycznych, w trosce o zdrowy kręgosłup

Poduszka ortopedyczna wyróżnia się wyprofilowanym podparciem dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Właściwie dobrana odciąża mięśnie, zapewnia regenerację w czasie snu. Śpiąc na tradycyjnej poduszce pojawić się mogą dolegliwości bólowe i schorzenia kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna odciąża kręgosłup i zapobiega bólom, a przede wszystkim dba o górny odcinek kręgosłupa. Poduszka medyczna znakomicie sprawdza się w leczeniu dyskopatii oraz zapewnia relaksujący i zdrowy sen.

Sissel Classic

Budowa poduszki medycznej

Certyfikowane, wysokiej jakości poduszki ortopedyczne są stworzone najczęściej z pianki sprężystej. Obecnie istnieją również poduszki wykonanych z pianki z pamięcią. Materiał ten jest wrażliwy na ciepło i przybiera kształt ciała użytkownika. Poduszki tego typu zalecane są przez ortopedów i fizjoterapeutów, zarówno osobom z bólami kręgosłupa jak i w celach profilaktycznych.

Jak dobrać poduszkę medyczną?

Poduszkę medyczną powinno dobierać się pod okiem specjalisty. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dokonując wyboru powinniśmy skupić się na:

  • dobraniu adekwatnego rozmiaru (wysokości) poduszki – największe znaczenie ma tu ocena anatomicznej budowy ciała, a zwłaszcza szerokość barków. Osoby z postawną budową i znaczną masą ciała powinny wybrać poduszkę o wysokości około 12-14 centymetrów. Z kolei osobie o drobnej budowie wystarczy poduszka niższa (ok. 10-12 cm). Doskonałym rozwiązaniem są także poduszki o wysokości regulowanej, dzięki czemu możemy dopasować ją indywidualnie.
  • wyborze materiału zastosowanego do produkcji poduszki - najczęściej jest to pianka poliuretanowa sprężysta albo visco – elastic. Oba materiały świetnie podpierają szyję i głowę oraz nie odkształcają się, a także powodują, że kręgosłup w czasie snu odpoczywa. Wybór zależy od indywidualnych upodobań. Pianka poliuretanowa ma właściwości wentylacyjne, zachowuje sprężystość, zapewnia zdecydowane podparcie głowy, lecz może nie odpowiadać osobom o wrażliwej twarzy czy szyi. Pianka visco – elastic, czyli termoplastyczna, równomiernie rozkłada siłę nacisku na poduszkę i optymalnie podtrzymuje szyję. Oba materiały zapewniają komfortowy wypoczynek, likwidują napięcie ramion oraz dbają o zdrowie kręgosłupa.

Źle dobrana poduszka powoduje ból pleców

Wiele z poduszek jest produktami uniwersalnymi, mimo że to ich właściwy indywidualny dobór zapewnia skuteczne działanie. Dopiero taka dopasowana poduszka przy regularnym stosowaniu działa leczniczo na nasze ciało i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jeśli poduszka medyczna jest źle dobrana, wówczas nie tylko nie leczy, lecz wręcz może nasilić ból w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Jeżeli wybrałeś poduszkę medyczną do spania, zacząłeś ją regularnie używać i zamiast ulgi pojawił się ból kręgosłupa oznaczać to może, że albo poduszka nie jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Źle dobrany kształt poduszki, jej rozmiar, zamiast przynieść ulgę, mogą stać się przyczyną jeszcze większych problemów.

Przyzwyczajanie do poduszki medycznej

Podobnie sytuacja ma się, jeżeli nagle i drastycznie zmienimy zwykłą poduszkę z pierza na poduszkę ortopedyczną, z którą musimy się dopiero oswoić. Poduszka ortopedyczna zmusza ciało do przyjęcia poprawnej pozycji, zaś na tradycyjnej spaliśmy w układzie, jaki nam odpowiadał. Reakcją na taką gwałtowną zmianę może być dyskomfort oraz niewielkie dolegliwości kręgosłupa szyjnego, mięśni szyi i kręgosłupa . Owe problemy powinny zniknąć po maksymalnie 14 dniach.

Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej?

Aby prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej, zwłaszcza wyposażonej w wyraźną, dość wysoką krawędź i wskazaną przede wszystkim do spania na boku, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie ułożenie głowy i szyi na jej powierzchni (odpowiednio w zagłębionej i na jej wypukłej części). Skuteczne działanie poduszki ortopedycznej, polegające na właściwym podparciu odcinka szyjnego i zapewnieniu anatomicznej pozycji kręgosłupa, zależy bowiem od jak najlepszego, szczelnego wypełnienia przestrzeni między ramieniem a szyją przez wyprofilowaną część poduszki. Tu również niebagatelne znaczenie ma dopasowanie jej wysokości – zbyt wysoka może powodować bóle i napięcia w okolicy karku i szyi, zaś zbyt niska nie będzie spełniać swojego zadania i odciążać kręgosłup. 

 


Polecamy również inne poradniki:

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę medyczną?

Poznaj korzyści ze stosowania poduszek medycznych

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?

Czy warto stosować poduszkę ortopedyczną?

Sen polifazowy – czyli nie tylko długość, ale i jakość snu

Sissel Deluxe