Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy stanie przed komputerem jest lepsze od siedzenia?

Czy stanie przed komputerem jest lepsze od siedzenia?

Siedzisz wiele godzin przed komputerem? Zapewne słyszałeś o negatywnych skutkach długiego spędzania czasu w tej pozycji. Bóle kręgosłupa, wady postawy, nadwaga, a nawet hemoroidy. Co robić, by się przed nimi uchronić?

Większa dawka ruchu - to rada, którą przeczytasz w większości poradników. Łatwo powiedzieć - trudniej zrealizować, zwłaszcza jeśli Twoja praca w połączeniu z dojazdem zajmuje Ci koło 9 godzin. Do tego dochodzą jeszcze domowe obowiązki i sen, który jest konieczny do regeneracji po ciężkim dniu - a doba ma tylko 24 godziny! Nie negując konieczności aktywności fizycznej, warto poszukać sposobów, które pomogą ograniczyć straty podczas siedzenia przy komputerze.

Czy istnieje jakaś alternatywa dla siedzenia przy komputerze? Czy stanie to lepsza pozycja podczas tego typu pracy? Co jeszcze możesz zrobić, aby uniknąć konsekwencji długotrwałego siedzenia?

Wpływ długotrwałego siedzenia oraz stania przed komputerem na kręgosłup i organizm - poznaj poważne powikłania

Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale ciało ludzkie to wspaniała, biologiczna maszyna, stworzona do ekstremalnie ciężkiej pracy, nawet w najtrudniejszych warunkach! Tak, jesteś łowcą, a Twoją naturalną aktywnością jest bieganie. Zaskoczony? Nie chodzi tu o sprint, bo w tej kategori pokona Cię byle gepard, ale o długotrwały, równy bieg. Dzięki niemu, Twoi przodkowie byli w stanie zagonić na śmierć dowolne zwierzę - choćby antylopy.

Aby zdobyć pożywienie, człowiek pierwotny musiał się porządnie napracować - i była to typowo fizyczna praca. Dziś, do zdobycia pożywienia wystarczy wizyta w sklepie, a nawet kilka kliknięć, które wystarczą, żeby otrzymać gotowy posiłek z dostawą do domu. Kluczową aktywnością warunkującą przeżycie stała się więc praca przy komputerze - co teraz, w dobie pandemii, stało się wręcz przytłaczające.

Nie ma się co oszukiwać  - potrzebujesz sposobu, aby zniwelować negatywne skutki długiego siedzenia przed komputerem. Ich lista jest długa:

  • Bóle kręgosłupa i wady postawy

Gdy siedzisz, kręgosłup jest obciążony 2 razy bardziej, niż podczas stania. Te przeciążenia w połączeniu z brakiem ruchu doprowadzają do osłabienia mięśni i więzadeł, utrzymujących kręgosłup w prawidłowej pozycji - stąd właśnie wady postawy i bóle karku czy pleców u osób długotrwale siedzących. Problem dotyczy również stawów, które często ulegają zwyrodnieniu. Pamiętaj, że przeciążony kręgosłup może wywoływać również inne dolegliwości - np. bóle rąk, nóg, głowy, a nawet zaburzenia wzroku i słuchu.

  • Nadwaga

Gdy zbyt długo siedzisz, organizm nie jest w stanie wykorzystać dostarczanych mu kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową. Z nadwagą wiąże się nie tylko pogorszenie wyglądu i samopoczucia, ale też wiele chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 i wiele innych.

  • Zespół cieśni nadgarstka

Niezależnie od tego, czy siedzisz, czy stoisz podczas pracy przy komputerze, grozi Ci zespół cieśni nadgarstka. Pod tą nazwą kryje się schorzenie objawiające się osłabieniem siły dłoni, mrowieniem palców, a także bólem nasilającym się w nocy, promieniującym aż do łokcia, a nawet ramienia. Przyczyna problemu leży w wykonywaniu regularnie tych samych ruchów podczas pisania na klawiaturze i posługiwania się myszką.

  • Hemoroidy

Długotrwałe siedzenie w połączeniu z zaparciami zwykle prowadzi do hemoroidów, czyli guzków odbytu, które powodują ból i krwawienie.

  • Osteoporoza

Brak ruchu, wypijanie dużych ilości kawy, długie siedzenie - brzmi jak typowy sposób życia większości pracowników biurowych? Niestety, te czynniki w połączeniu z dietą ubogą w wapń i witaminę D3 prowadzą do osteoporozy.

  • Podrażnione oczy

Godziny przed monitorem nie sprzyjają zdrowemu widzeniu. Gdy korzystasz z komputera, wykorzystujesz tylko niektóre zdolności narządu wzroku, co prowadzi do przeciążeń, a także zanikania niektórych umiejętności. Podrażniony wzrok to również uczucie suchości i pieczenia, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, wrażliwość na światło, a także wady wzroku.

Pozycja stojąca a siedzenie dynamiczne

Pomysł pracy na stojąco zamiast na siedząco zyskuje na popularności - siedzące stanowiska powstają np. w firmach z Doliny Krzemowej. Czy stanie rzeczywiście jest lepsze od siedzenia?

Okazuje się, że stojąc przez wiele godzin możesz zrobić sobie więcej szkody, niż pożytku. Nie bez przyczyny sprzedawczynie stojące za ladą przez wiele godzin mają problemy z żylakami. Korzyści zmiany siedzenia na stanie są więc wątpliwe, a sam pomysł - ryzykowny.

Dużo lepsze rozwiązanie to siedzenie dynamiczne. To taki sposób siedzenia, w którym ciało pozostaje w ciągłym ruchu - “balansuje” w pozycji siedzącej. Zmniejsza to ryzyko wielu chorób, w tym wad postawy i bólu kręgosłupa. Siedzenie dynamiczne wzmacnia równowagę i koordynację ruchową. Aby siedzieć dynamicznie, wykorzystuje się niestabilne podłoże, np. poduszki do siedzenia typu sitfit czy piłki rehabilitacyjne.

Jak zadbać o higienę pracy przy komputerze

Na szczęście, istnieje kilka sposobów, aby odwrócić negatywne skutki siedzenia statycznego, podczas którego część mięśni kręgosłupa pozostaje w ciągłym napięciu, reszta - w ciągłym rozluźnieniu, co powoduje ból pleców. Skorzystaj z poniższych porad:

  • ustaw odpowiednio oparcie fotela - tak, by dotykało łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jeśli Twój fotel nie ma odpowiedniej regulacji, użyj odpowiedniej poduszki - siedziska ortopedycznego,
  • zadbaj, aby ekran znajdował się na wprost twarzy, a jego górna krawędź - poniżej linii wzroku,
  • co godzinę wykonuj kilka ćwiczeń - przejdź kilka kroków, przeciągnij się, rozciągnij mięśnie karku, obracając głowę,
  • nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia - zamiast tego, wykonuj w pracy proste ćwiczenia - na przemian prostuj i zgnaj stoy, kręć nimi kółeczka itp.,
  • co jakiś czas rób ćwiczenia rozluźniające rąk - np.potrząsaj nimi, zaciskaj i rozluźniaj,
  • rób przerwy dla odprężenia oczu - odrywaj wzrok od ekranu i spoglądaj za okno, mrugaj, zaciskaj i otwieraj powieki,
  • siedź dynamicznie - aby to zrobić, skorzystaj z odpowiedniej poduszki typu sitfit.

Pamiętaj również, że nawet przy intensywnym trybie życia znalezienie czasu na ruch to konieczność! Pływaj, uprawiaj aerobik, pilates, spaceruj - to wszystko wzmocni Twoje ciało. Nie dopuszczaj również do nadwagi - dodatkowe kilogramy nie służą Twojemu kręgosłupowi i stawom.