Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy spanie na podłodze pomaga prostować plecy?

Czy warto spać na podłodze?

Istnieją różne sposoby na poprawę postawy ciała podczas snu i prostowanie pleców. Jedne są bardziej komfortowe, inne mniej - jednak każdy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. A jak to jest ze spaniem na podłodze? Czy rzeczywiście pomaga prostować plecy, czy raczej szkodzi kręgosłupowi? A może zamiast twardej podłogi lepiej wybrać dopasowany materac?

Jak kiedyś spali ludzie?

Komfort - to słowo zdecydowanie wpisało się w codzienne życie. Zewsząd otaczają nas miękkie krzesła, miękkie sofy, grube materace, wygodne biurowe fotele - a że większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, nie wpływa to korzystnie na nasze ciała i układ kostno-stawowy.

Jeszcze nie tak dawno spanie na łóżku - jakie znamy w dzisiejszej formie - wcale nie było popularne. Ludzie spali na słomie, na kamieniach lub właśnie na podłodze. O bólu kręgosłupa mało kto wtedy słyszał - oczywiście miało to też związek z wyższą aktywnością ruchową i zupełnie odmienną dietą. Ludzie żyli zupełnie inaczej, ale ich postawa ciała w rzadkich przypadkach była zaburzona. Dziś obserwujemy ogromne problemy z kręgosłupem, lordozą, skoliozą i innymi chorobami układu ruchu. Nowoczesne rozwiązania i dążenie do wygody mocno wyparło trend spania na podłodze. Są jednak miejsca na świecie, gdzie tego typu zachowania są symbolem minimalistycznego stylu życia i nadal są szeroko praktykowane np. na Dalekim Wschodzie.

Powód kształtowania się nieprawidłowej postawy ciała

Lubimy wygodę - i przyjęło się, że miękki materac to najlepszy materac. Niestety niektórzy wybierają zbyt miękkie materace w porównaniu do swojej wagi. To powoduje zjawisko “zapadania się” w głąb materaca, co nie jest korzystne dla organizmu. Ciało przybiera nieprawidłową, sztucznie podpartą postawę, co z kolei powoduje skrzywienie kręgosłupa, nienaturalny nacisk na kręgi i zwiększa prawdopodobieństwo występowania bólu pleców.

Czy warto spać na podłodze?

Chociaż sama myśl o spaniu na twardej podłodze może w wyobraźni wytworzyć bardziej obraz kary niż dobroczynnego wpływu na zdrowie, to rezygnacja z wygodnego łóżka rzeczywiście przynosi wiele korzyści dla ciała. Ten trend co jakiś czas powraca jak bumerang - jedni całkiem rezygnują z materaca, decydując się ewentualnie na poduszkę, inni wybierają karimatę lub cienki i twardy materac położony bezpośrednio na podłogę. Ale czy brak materaca rzeczywiście służy kręgosłupowi?

Redukcja bólu pleców

Spanie na podłodze pozwala rozluźnić mięśnie, sprawia, że kręgi ustawiają się na prawidłowych miejscach, a także praca narządów przebiega w najbardziej optymalny dla organizmu sposób. Ponadto mięśnie i ciało zyskują szansę na naturalny wypoczynek - kręgosłup może naturalnie dostosować się do podłoża, bez sztucznego podparcia miękkim materacem, a my dużo bardziej świadomie możemy wybrać najwygodniejszą pozycję do spania. Jednym z zaleceń lekarzy - przy stwierdzeniu bólu pleców - jest właśnie zmiana podłoża do spania, na twardsze.

Sissel Deluxe

Poprawa samopoczucia

Utrzymywanie prawidłowej pozycji kręgosłupa podczas snu może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. To ważne, by nocą ciało i kręgosłup były ułożone w jak najbardziej neutralnej pozycji. Dzięki temu, że mięśnie układają się w idealną linię, układ nerwowy jest lepiej ukrwiony, co pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Neutralna pozycja kręgosłupa, w której kręgi są ułożone w naturalny sposób, pozwala zachować równowagę między napięciem a rozluźnieniem mięśni. W takiej pozycji mięśnie są mniej napięte i mogą się w pełni zrelaksować, co pomaga zmniejszyć ból pleców i zwiększyć komfort snu. Dzięki temu możemy czuć się lepiej rano po przebudzeniu i być bardziej wypoczęci.

Prostsze plecy i postawa ciała

Spanie na podłodze może faktycznie pomóc prostować plecy i poprawić postawę ciała. Nie istnieje wtedy dodatkowy opór, jaki stwarza materac i łatwiej utrzymać kręgosłup w pozycji wyprostowanej. Jednak komfort takiego snu może na początku być niski - człowiek przyzwyczajony do spania na wygodnym i miękkim materacu, musi przyzwyczaić ciało do zmiany. Ale warto - głównie dlatego, że zła postawa może przyczyniać się do bólu pleców i zwiększać ryzyko kontuzji oraz powstawania innych męczących dolegliwości. Aby poprawić komfort spania na podłodze i zmniejszyć nacisk na kręgosłup, możesz włożyć pod dolną część pleców cienką poduszkę. Proste plecy to prawidłowa postawa ciała, która współgra z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa.

Sissel Classic

Jeśli chcesz poprawić postawę ciała podczas snu i prostować plecy w inny, może nieco bardziej przyjazny sposób, możesz wypróbować sen na specjalnym materacu ortopedycznym lub na płaskiej powierzchni z wysokim podparciem dla głowy i pleców. Warto skonsultować się też z lekarzem lub fizjoterapeutą, który dobierze najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.