Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Dekompresja kręgosłupa podczas snu

Dekompresja kręgosłupa podczas snu

Cierpisz na ból pleców i zastanawiasz się, jak się go pozbyć?  Chociaż winowajcami mogą być czynności, takie jak zbyt długie, niepoprawne siedzenie przy biurku przez dłuższy czas lub schylanie się podczas podnoszenia czegoś ciężkiego zamiast kucania, wina może również wynikać ze źle dobranego materaca i pozycji podczas snu.

Twój kręgosłup ma trudne zadanie - przez większość czasu znajduje się w pozycji pionowej, a to oznacza, że musi pracować wbrew sile grawitacji, aby utrzymać Twoje ciało w pozycji wyprostowanej. To bardzo go obciąża i powoduje jego ucisk. Ta kompresja kręgów (kości kręgosłupa) może wywierać duży nacisk na nasz rdzeń kręgowy i związane z nim mięśnie.

Jednym ze sposobów zaradzenia tej sytuacji jest dekompresja kręgosłupa. Może być ona wykonana za pomocą zabiegu chirurgicznego, jednak istnieją również nieinwazyjne metody dekompresji. Pomóc może również zmiana sposobu spania.

Na czym polega dekompresja kręgosłupa?

Dyski dekompresyjne to żelowe poduszki między kośćmi kręgosłupa, czyli kręgami. Kiedy kręgosłup zostaje ściśnięty, wywiera to dodatkowy nacisk na dyski i utrudnia swobodny przepływ tlenu, wody i składników odżywczych. Dyski mogą w końcu wybrzuszyć się lub uwypuklić, powodując ból i uszkadzając nerwy. Z pomocą przychodzi tu dekompresja kręgosłupa.

Dekompresja kręgosłupa to procedura mająca na celu zmniejszenie nacisku na rdzeń kręgowy lub jeden i więcej uciskanych korzeni nerwowych przechodzących przez kręgosłup lub wychodzących z niego. Jest kluczowym elementem leczenia wielu chorób kręgosłupa. Polega na rozciągnięciu kręgów lędźwiowych siłą dobraną do masy ciała. Może ona przyjmować formę zabiegu chirurgicznego, jednak taką procedurę stosuje się wyłącznie w zaawansowanych problemach. Dużo częściej polecane są nieinwazyjne metody dekompresji kręgosłupa.

Nieinwazyjne metody dekompresji kręgosłupa

Lekarze na całym świecie odkryli różne metody dekompresji kręgosłupa. Mogą one pomóc w leczeniu wielu chorób kręgosłupa, np. bólu pleców, rwy kulszowej, który jest bólem promieniującym od dolnej części pleców do nogi, przepukliny dysku i innych.

Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz odprężyć kręgosłup w zaciszu swojego domu. Jedną z najbardziej popularnych jest wykorzystanie drążka do podciągania. Aby wykonać ćwiczenie, wyciągnij ramiona i chwyć drążek, jednocześnie pozwalając swojemu ciału zwisać z niego. Stopniowo rozluźniaj mięśnie, aby zwiększyć obciążenie. Trzymaj drążek przez około pół minuty. Następnie puść go i powoli oprzyj stopy na ziemi. Zrób minutę przerwy i powtórz ten proces cztery do sześciu razy, 2-3 razy dziennie.

Inne popularne ćwiczenie dekompresyjne to tzw “koci grzbiet”. Zwiększa przepływ krwi do kręgosłupa i wzmacnia mięśnie wokół niego. Aby je wykonać, zacznij od klęku podpartego. Następnie stopniowo wygnij plecy, kładąc głowę między ramionami, jednocześnie głęboko oddychając. Następnie wygnij plecy w odwrotnym kierunku, tworząc odwrócone „C”. Stopniowo wydychaj powietrze i pozwól, aby brzuch i plecy opadły w kierunku podłogi z głową uniesioną do góry. Powtórz ten proces przez co najmniej 10 razy.

Inne łatwe wykonania w domu ćwiczenie dekompresyjne wykorzystuje… umywalkę. Chwytając ją, powoli cofnij się, aż poczujesz intensywne rozciąganie ramion i wyprostujesz łokcie. Cały ciężar twojego ciała powinien być za tobą. Utrzymaj tę pozycję przez 20-30 sekund podczas głębokiego wdechu i wydechu, a następnie zrelaksuj się. Powtórz ćwiczenie jeszcze około 2 lub 3 razy.

Sissel Soft

Dekompresja kręgosłupa w nocy

Czynności takie jak siedzenie przez dłuższy czas, spanie w niewłaściwej pozycji lub spanie na miękkim materacu mogą uciskać kręgi. Wypróbuj te kroki, aby rozprostować plecy podczas snu i wyeliminować ból.

Po pierwsze, kup materac, który zapewnia dobre podparcie dla pleców. Kręgarze zalecają taki, który jest średnio twardy. Spanie na twardszej powierzchni naturalnie wydłuży Twój kręgosłup.

Po drugie, dobierz odpowiednią poduszkę do spania. Jeśli śpisz na plecach, kup poduszkę wykonaną z pianki zapamiętującej kształt, która dopasuje się do kształtu głowy i podtrzyma ją. Jeśli śpisz na boku, możesz preferować poduszkę z pianki poliuretanowej, która ma wcięcie wspierające szyję i głowę.

Aby dekompresja kręgosłupa mogła zachodzić podczas snu, zadbaj również o prawidłową pozycję. Unikaj spania na brzuchu - ta pozycja źle wpływa m.in. na odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa i może przyczyniać się do rozwoju i pogłębienia chorób kręgosłupa. Optymalne pozycje to spanie na plecach lub na boku.

Aby prawidłowo spać na boku, połóż się na boku i wygnij biodra o około 30 stopni. Zegnij kolana do 30 stopni. Aby utrzymać biodra równolegle w nocy, możesz włożyć cienką poduszkę między kolana.

Aby prawidłowo spać w pozycji na plecach, połóż się na plecach i lekko ugnij kolana, umieszczając pod nimi poduszkę pod kątem 30 stopni, aby wesprzeć dolną część pleców i odprężyć kręgosłup. Dodaj odpowiednio dobraną poduszkę do podparcia szyi i utrzymuj głowę w neutralnej pozycji.

Sissel Classic

Korzyści z dekompresji kręgosłupa

Osoby, które korzystają z dobrodziejstwa dekompresji kręgosłupa, wymieniają jej główne zalety:

  1. Pomaga złagodzić ból pleców

Przyczyn przewlekłego bólu pleców może być wiele, w tym ucisk korzeni nerwowych, stres mięśni, sztywność powięzi i zapalenie stawów. Wynika to głównie z nagromadzonego w ciele stresu. Ponadto, jeśli masz nadwagę i jesteś otyły, przez cały czas występuje dodatkowy nacisk na kręgosłup. To sprawia, że ​​jesteś bardziej podatny na kompresję.

Dzięki dekompresji kręgosłupa można odwrócić i praktycznie usunąć wszystkie przyczyny stresu kręgosłupa i natychmiast złagodzić ból pleców. Co więcej, dekompresja zmniejsza również ryzyko rwy kulszowej, zmniejszając nacisk na kręgosłup.

  1. Pomaga zredukować objawy przeciążenia kręgosłupa

Jeśli Twoja codzienna rutyna obejmuje pracę fizyczną, kulturystykę z dużymi ciężarami lub intensywne ruchy pleców, może to nadwyrężyć kręgosłup. Zwiększa również ryzyko kontuzji pleców.

Z drugiej strony osoby pracujące w biurze mogą również mieć problemy z plecami z powodu złej postawy i pochylania się nad laptopem.

Wykonując dekompresję kręgosłupa w domu, możesz pomóc swoim plecom wrócić do pierwotnej pozycji po męczącym i gorączkowym dniu.

  1. Pomaga unikać problemów z kręgosłupem

Badania wykazały, że metody dekompresji kręgosłupa są skuteczniejszymi sposobami leczenia problemów z kręgosłupem niż tradycyjne sposoby. Czy to przepuklina dysku, czy uraz dysku spowodowany chorobą zwyrodnieniową, dekompresja kręgosłupa jest korzystna przy wszystkich tych problemach. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa krążenie krwi w kręgosłupie i pomaga przesuniętym kręgom odzyskać ich pierwotną pozycję.

Jak widzisz, uzyskanie dużych korzyści dla kręgosłupa jest możliwe z pomocą dekompresji kręgosłupa, którą możesz przeprowadzić w zaciszu swojego domu. To wspaniały sposób, by odprężyć swój kręgosłup i uwolnić się od bólu