Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping

Szukasz czegoś, co uwolni Cię od bólu kręgosłupa? Ta powszechna przypadłość może dotknąć każdego. Na ból kręgosłupa narzekają nie tylko ludzie starsi, ale też młodzież, dorośli - zarówno Ci mający siedzący tryb życia, jak i sportowcy. Zdarza się, że ból kręgosłupa dotyczy nawet dzieci. Nic więc dziwnego, że naukowcy poszukują wciąż nowych metod na radzenie sobie z bólem, który potrafi zdominować całe życie i uniemożliwić normalną pracę i codzienne funkcjonowanie.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa kinesiotaping - metoda terapii opracowana przez japońskiego fizjoterapeutę dr Kenzo Kase. Zwana jest również plastrowaniem dynamicznym, ponieważ opiera się oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, których działanie wspomaga pracę mięśni i stawów, nie ograniczając ich ruchu.

Jak dokładnie działa kinesiotaping? Jak kinesiotaping może pomóc przy bólach kręgosłupa? Kto może go stosować? Podpowiadamy.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Skąd bierze się ból kręgosłupa? Jego przyczyny mogą leżeć w różnych schorzeniach, jak np. rwa kulszowa czy rwa barkowa, jednak dolegliwości te mogą mieć bardzo różne pochodzenie. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania lecznicze, dobrze, abyś poznał właściwą przyczynę bólu. Oto najczęstsze z nich:

  • mała aktywność fizyczna lub prawie całkowity brak ruchu,
  • przeciążenia kręgosłupa
  • długotrwałe przyjmowanie nieprawidłowej postawy, np. podczas siedzenia,
  • siedzący tryb życia,
  • zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej,
  • spanie w nieprawidłowej pozycji,
  • noszenie butów na wysokich bądź niestabilnych obcasach lub na zbyt płaskich podeszwach,
  • niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • nierównomierny rozkład obciążeń podczas przenoszenia rzeczy, np. noszenie plecaka na jedno ramię,
  • choroby zlokalizowane w pobliżu kręgosłupa, np. nowotwory,
  • nieodpowiednia dieta, uboga w wapń i fosfor,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • urazy,
  • wady kręgosłupa,
  • stres i nadmierny pośpiech.

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to metoda opracowana i spopularyzowana w latach 80. XX wieku przez japońskiego lekarza, dr Kenzo Kase. Jej działanie opiera się na oklejaniu części ciała specjalistycznymi, elastycznymi plastrami Kinesio Tex Gold z bawełny i kleju akrylowego. Są  one całkowicie hipoalergiczne i mają grubość i ciężar zbliżony do ludzkiej skóry, a także podobną rozciągliwość. Dzięki temu, nie krępują ruchów i stają się niejako “drugą skórą”.

Plastry łączą w sobie kilka szczególnych cech - są wodoodporne, dzięki czemu nie odklejają się pod wpływem potu ani podczas kąpieli, a równocześnie pozwalają skórze oddychać - przepuszczają powietrze dzięki specjalnej technice falowego tkania.

Działanie plastrów jest czysto mechaniczne - nie posiadają one żadnych substancji aktywnych, leczniczych czy przeciwbólowych. Właśnie dlatego nie powodują żadnych skutków ubocznych i mogą być stosowane nawet przez osoby wrażliwe i skłonne do alergii.

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping

W jaki sposób plastry działają na ciało? Kiedy są naklejone w odpowiedni sposób, delikatnie unoszą skórę, co sprawia, że pomiędzy nią a mięśniami tworzy się przestrzeń, co redukuje napięcia na receptory skórne. Jednym ze skutków takiego zabiegu jest zmniejszenie odczuwania bólu - np. mięśni czy kręgosłupa. Taśmy nałożone na mięśnie zapobiegają również ich nadmiernemu napinaniu i wspomagają ich pracę. Kolejny pozytywny skutek stosowania plastrów to poprawa krążenia krwi oraz drenaż limfatyczny.

Plastry powinny być nakładane wyłącznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ich kolory nie mają żadnego znaczenia - możesz je dobrać według swoich upodobań. Przykładowo, sportowcy często dobierają kolory plastrów tak, aby pasowały do ich stroju.

Kinesiotaping w leczeniu bólu kręgosłupa

Plastry Kinesio Tex Gold to świetna alternatywa dla leków przeciwbólowych zarówno w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego, jak i szyjnego.

W przypadku odcinka lędźwiowego, celem naklejania plastrów jest najczęściej zmniejszenie niewłaściwego napięcia mięśniowego, a także wzmożonego napięcia powięzi. Dzięki temu, nacisk na receptory bólu zmniejsza się i pacjent odczuwa ulgę.

Aplikacja plastrów w odcinku piersiowym ma za zadanie zwiększenie ruchomości tkanek - zarówno przedniej, jak i tylnej powierzchni klatki piersiowej. Ponieważ ból w tym obszarze często jest wywołany nieprawidłową pracą łopatek, plastry nakleja się również w celu korekcji pracy łopatki.

Ból w odcinku szyjnym często jest powiązany z ograniczeniem ruchu, wzmożonym napięciem mięśniowym i uczuciem sztywności. Plastrowanie tego odcinka zmniejsza napięcie mięśniowe,  zwiększa zakres ruchu kręgosłupa, wspomaga jego jego stabilizację oraz koryguje jego ustawienie.

Kto może stosować kinesiotaping?

Zastosowanie plastrów Kinesio Tex Gold jest bardzo szerokie. Używa się ich m.in:

  • w medycynie sportowej,
  • w rehabilitacji kontuzji i przeciążeń,
  • w leczeniu bólu o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym,
  • w poprawie ograniczonej ruchomości stawów i mięśni,
  • w niestabilności stawów,
  • w zespołach przeciążeniowych, np. kolano skoczka, kolano biegacza, łokieć tenisisty,
  • w celu poprawienia się gojenia blizn,
  • w celu redukcji obrzęków limfatycznych po operacji,
  • u kobiet w ciąży, w celu wzmocnienia mięśni kręgosłupa oraz w profilaktyce pojawiania się rozstępów.

Plastrowanie dynamiczne to świetny sposób na uwolnienie się od bólu bez stosowania środków farmakologicznych, które nie są obojętne dla Twojego zdrowia. Zanim zdecydujesz się na ich naklejenie, pamiętaj jednak, że nie stanowią one właściwej terapii, a jedynie są środkiem wspomagającym. O ich naklejeniu ostatecznie decyduje specjalista - lekarz lub fizjoterapeuta - po szczegółowym wywiadzie z pacjentem.


Polecamy również inne poradniki:

Dlaczego spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa?

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa

Skuteczne sposoby na ból odcinka szyjnego

Jak walczyć z bólami kręgosłupa? Domowe sposoby na masaż

Ćwiczenia na bolący kręgosłup w domu