Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Dlaczego spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa?

Dlaczego spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa?

Ból pleców to najczęściej występująca dolegliwość bólowa - dotyczy około 70% populacji. Przyczyn jest wiele: siedzący tryb życia, brak ruchu, nieprawidłowa postawa i nawyki ruchowe, a nawet stres czy palenie. Wykluczenie wszystkich czynników powodujących ból kręgosłupa to niełatwe zadanie.

Przeglądając zasoby internetu w poszukiwaniu skutecznego środka na ból kręgosłupa, natkniesz się na wiele propozycji - niestety, bardzo często związanych z łykaniem tabletek, których przyjmowanie naraża Cię na skutki uboczne, a nawet uzależnienie od nich. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu poradzisz sobie z bólem bez medykamentów. Co więcej, nie wymaga on poświęcania dodatkowego czasu w ciągu dnia. Mowa o poduszce ortopedycznej.

Co sprawia, że spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa? Jej sekret tkwi przede wszystkim w 4 cechach.

1.   Krawędź, która uwalnia kręgosłup od pracy

To główna zaleta poduszki ortopedycznej. Jej wyprofilowany kształt to efekt wieloletnich badań specjalistów - ortopedów, fizjoterapeutów, neurologów. Powinna być wysoka, o zdecydowanym profilu, tak, aby całkowicie wypełnić przestrzeń między ramieniem, szyją i głową.

Kiedy korzystasz ze zwykłej poduszki, Twój kręgosłup oraz mięśnie wokół niego znajdują się w stanie ciągłej pracy. Pozycja ciała pozostaje wymuszona. Całonocne napięcie nie służy Twojemu kręgosłupowi, więc pomimo nocnego odpoczynku pojawia się ból, który towarzyszy Ci przez cały dzień.

Spanie na poduszce ortopedycznej to zupełnie inna bajka. Jej krawędź, czyli specjalne wyprofilowanie podtrzymujące szyję, pozwala na rozluźnienie mięśni w trakcie snu, a także na skorygowanie całej postawy ciała. Struktury wokół szyi i karku regenerują się, dzięki czemu budzisz się wypoczęty, a dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszają lub nie pojawiają wcale.

2.    Materiał - pewne podparcie dla kręgosłupa

Czy do optymalnego podtrzymania szyi faktycznie potrzeba specjalnej, ortopedycznej poduszki? Czy nie można jej zastąpić dodatkowym jaśkiem ułożonym pod szyją? Taki zabieg nie wystarczy - potrzeba materiału, który nie odkształci się, ale da kręgosłupowi stabilne podparcie. Profesjonalne materiały zapewniają komfortowy wypoczynek, likwidują napięcie ramion i ból kręgosłupa.

Jakość pianek tworzących poduszki ortopedyczne wielokrotnie przewyższa wypełnienia stosowane w tradycyjnych poduszkach. Zazwyczaj masz do wyboru dwa rodzaje: sprężystą piankę poliuretanową oraz termoplastyczną piankę visco-elastic, zwaną również pianką z pamięcią. Ta pierwsza zapewnia zdecydowane podparcie i dobrą wentylację, druga zaś dopasowuje się do kształtu i temperatury ciała, tworząc wokół szyi delikatny i świetnie dopasowany kołnierz. Ostateczny wybór materiału zależy od Twoich upodobań oraz ewentualnych schorzeń kręgosłupa.

3.    Dopasowanie, czyli poduszka poduszce nierówna

Czy wszystkie poduszki ortopedyczne mają taką samą wysokość? Zdecydowanie nie! Ich krawędzie mają różne wysokości, tak samo, jak różne są szerokości barków kobiet, mężczyzn i dzieci.

Odpowiednie dopasowanie wysokości poduszki gwarantuje wygodę podczas jej stosowania i jest konieczne, aby była skuteczna.  Niewłaściwie dobrana poduszka nie tylko nie zmniejszy bólu, ale może nawet go spotęgować!

Jak dobrać poduszkę do swojej budowy ciała? Jeśli masz szerokie barki, jesteś postawny, wybierz poduszkę o wysokości około 13-15 cm. Jeżeli masz drobną budowę i wąskie barki, lepsza będzie niższa poduszka - około 10-12 cm. Szukając poduszki dla dziecka, sięgnij po najniższą - około 9 cm. W razie wątpliwości, wybierz poduszkę o regulowanej wysokości.

Wysokość poduszki należy również dobrać do twardości materaca, na którym śpisz. Jeśli jest miękki, potrzebujesz niższej poduszki, jeśli twardy - wyższej.

4.    Wyrób medyczny - gwarancja skuteczności

Poduszki z marketów czy sklepów meblowych kuszą niską ceną, jednak czy są w stanie zmniejszyć ból kręgosłupa? Ich niska cena idzie zazwyczaj z niską jakością. Są masowo produkowane, nie mają rozmiarów ani żadnej regulacji. Nie tylko nie mają wartości dla Twojego zdrowia, ale mogą nawet nasilić dolegliwości bólowe.

Poduszka ortopedyczna musi być wyrobem medycznym - tylko wtedy masz pewność, że spełnia wszystkie normy unijne przed dopuszczeniem do sprzedaży. Takie produkty są regularnie testowane i spełniają wymogi bezpieczeństwa, m. in. odnośnie zawartości szkodliwych substancji w piankach, z których są produkowane. Ich skuteczność musi być potwierdzona badaniami.

Spanie na poduszce ortopedycznej jest proste i przyjemne - wystarczy zwrócić wyższy bok od strony ciała i gotowe. Jej niewielkie rozmiary pozwolą zabrać ją wszędzie - np. na wakacje czy służbowy wyjazd. Pokonaj bóle kręgosłupa z poduszką ortopedyczną i budź się wypoczęty każdego dnia!


Polecamy również inne poradniki:

Dlaczego warto zainwestować w poduszki ortopedyczne?

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa

Skuteczne sposoby na ból odcinka szyjnego

Jak walczyć z bólami kręgosłupa? Domowe sposoby na masaż

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping