Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Ćwiczenia na bolący kręgosłup w domu

Ćwiczenia na bolący kręgosłup w domu

Ból kręgosłupa nie pozwala Ci odpocząć? Nie jesteś sam - to dolegliwość populacji XXI wieku. Jego główna przyczyna to siedzący tryb życia, jednak zdarzają się również bóle o innym podłożu.

Gdy pojawia się ból, wielu w pierwszej kolejności sięga po przeciwbólowe środki farmakologiczne. Tymczasem, istnieje prosty i skuteczny sposób na bóle kręgosłupa, który z powodzeniem możesz stosować w domu, nawet jeśli posiadasz małe mieszkanie! Wystarczy, że zarezerwujesz w ciągu dnia kilka minut na ćwiczenia kręgosłupa!

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa może dotyczyć jego różnych odcinków. W zależności od miejsca występowania bólu może mieć on różne podłoże.

  • Odcinek szyjny

Jest narażony na różne uszkodzenia, spowodowane zbyt długim pochylaniem głowy lub wysuwaniem jej do przodu. Odcinek szyjny boli również często w wyniku dyskopatii lub zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Zdarza się, że schorzenia kręgosłupa w tej części objawiają się bólem z tyłu głowy, promieniującym w przód i do złudzenia przypominającym bóle migrenowe.

  • Odcinek krzyżowy

Ten odcinek nazywany jest kością krzyżową i składa się z 5 kręgów zrośniętych ze sobą. Rzadko powoduje dolegliwości bólowe. To, co często nazywa się bólami krzyża, to zwykle bóle stawu krzyżowo-biodrowego.

  • Odcinek lędźwiowy

To część kręgosłupa, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia ze względu na największe obciążenie przy codziennych czynnościach. Mogą się tu pojawiać takie zaburzenia, jak np. dyskopatia, a także naciski na nerwy, powodujące nawet promieniujący ból w nodze.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Istnieje wiele przyczyn bólu kręgosłupa. Oto najczęstsze z nich:

  • mała aktywność fizyczna,
  • nadmierne obciążanie kręgosłupa,
  • długotrwałe, nieprawidłowe siedzenie,
  • zbyt długie stanie (np. w pracy),
  • podnoszenie ciężarów w nieprawidłowy sposób (poprzez pochylanie się, a nie z pozycji kucznej),
  • nieprawidłowe ułożenie podczas snu (np. na źle dobranej poduszce),
  • noszenie butów na wysokich, niestabilnych obcasach,
  • nierównomierny rozkład obciążeń, np. noszenie plecaka na jednym ramieniu lub siatek w jednej ręce,
  • choroba zwyrodnieniowa,
  • inne choroby kręgosłupa, np. przepuklina kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa,
  • stany urazowe,
  • przyjmowanie nieprawidłowej postawy,
  • stres i pośpiech,
  • choroby innych narządów, zlokalizowanych w okolicy kręgosłupa,
  • nieprawidłowa dieta,
  • infekcje i stany zapalne.

Jak widzisz, przyczyny bólu mogą być różne. Dlatego warto przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultować swój stan ze specjalistą i poznać przyczynę pojawiającego się bólu.

Massage roller

Ćwiczenia na poszczególne odcinki kręgosłupa

Poniżej kilka przykładów ćwiczeń, które aktywują i wzmacniają szyjny, krzyżowy i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, czyniąc go zdrowym i silnym.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy i krzyżowy:

  1. Połóż się na plecach, z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia i nogami zgiętymi w kolanach. Na przemian prostuj prawą i lewą nogę, unosząc je do góry i utrzymując w powietrzu przez kilka sekund.
  2. Leżąc w dalszym ciągu na plecach z  rękami ułożonymi wzdłuż tułowia i nogami zgiętymi w kolanach, unieś do góry swoje biodra, wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji leżącej.
  3. W klęku podpartym przyciągaj naprzemiennie nogi do przeciwległych rąk - utrzymaj pozycję przez kilka minut.
  4. Wykonuj kocie grzbiety - naprzemiennie wyginaj plecy w łuk i wracaj do neutralnej pozycji.

Ćwiczenia na odcinek szyjny:

  1. Połóż się na brzuchu, z rękami wzdłuż ciała i złączonymi nogami. Unieś głowę do góry, cały czas patrząc w podłoże i wytrzymaj 5-10 sekund, po czym opuść głowę. Powtórz 10 razy.
  2. Stań z rękami za głową na karku. Wykonaj zgięcie głowy (w przód), a następnie maksymalny wyprost (w tył). To samo powtórz na boi (ucho do barku) i w skrętach (patrząc przez bark). Na koniec wykonaj okrężne ruchy głowy w prawą i lewą stronę.
  3. Usiądź w siadzie skrzyżnym. Ręce spleć przed sobą. Wysuń brodę w przód i wytrzymaj 10 sekund. Następnie, cofnij brodę, wyciągając się jednocześnie do góry i wytrzymaj 10 sekund. Powtórz 10 razy.

Przyrządy ułatwiające ćwiczenia w domu i poprawiające skuteczność ćwiczeń

Ćwiczenia w domu to wspaniały sposób na walkę z bólem kręgosłupa, jednak trudno je wykonywać bez żadnego wsparcia. Aby ćwiczenie w domu było łatwe, przyjemne i skuteczne, powinieneś wyposażyć się w kilka przyrządów ułatwiających trening.

Dobra mata to podstawa! Dzięki niej będzie Ci się komfortowo ćwiczyło. Aby mata spełniała swoje zadanie, powinna doskonale absorbować siłę uderzeń i zapewniać komfort oraz bezpieczeństwo dzięki antypoślizgowej powierzchni. Doskonale sprawdzi się tu np. Sissel Gym Mat, występująca w różnych grubościach.

Pozwolą na wykonanie efektywnego masażu bez wizyty w gabinecie masażysty czy fizjoterapeuty. Na szczególną uwagę zasługują rollery, które mogą służyć zarówno do ćwiczeń, jak i do masażu, np. np. Sissel Pilates Roller Pro, Sissel Intense Roller.

Przydadzą się zarówno do ćwiczeń wzmacniających kręgosłup, jak i do relaksacji. Oprócz klasycznej, dmuchanej piłki spróbuj piłek do masażu powięziowego. To pojedyncze lub podwójne piłeczki wykonane z twardej pianki, które pozwalają na wykonanie punktowego masażu.

To niedoceniane, jednak bardzo ważne przyrządy wspierające pracę z kręgosłupem. Możesz wśród nich znaleźć różne przyrządy, jak np. Balanced Body Oov - przyrząd stworzony w trosce o zdrowy kręgosłup, Sissel Balancefit, czyli dysk sensomotoryczny z wypustkami, czy Sissel Fit-Dome Sport - półpiłka z zestawem linek, zapewniająca możliwość wykonywania różnorodnych ćwiczeń.

Świetnie sprawdzają się podczas ćwiczeń i rehabilitacji, np. taśma Sissel Fitband. Występuje w kilku stopniach oporu, co pozwala na dobranie jej do swojego poziomu.

Oczywiście nie musisz od razu kupować wszystkiego - zacznij od najprostszych przyrządów, np. maty i rollera, a w miarę rozwoju poszerzaj swój zestaw, aby domowy trening był jak najbardziej skuteczny.

Balanced Body Oov


Polecamy również inne poradniki:

Dlaczego spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa?

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa

Skuteczne sposoby na ból odcinka szyjnego

Jak walczyć z bólami kręgosłupa? Domowe sposoby na masaż

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping