Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Cellulit wodny

Ćwiczenia na cellulit

Wśród wielu informacji na temat „pomarańczowej skórki” bardzo często pojawia się termin „cellulit wodny”, wprowadzający jeszcze większe zakłopotanie i mnożący wątpliwości wśród kobiet chcących poprawić wygląd swoich nóg, pośladków czy brzucha. Czym różni się od klasycznego cellulitu, czy można go zlikwidować i w jaki sposób?

walka z cellulitem wodnym

Cellulit wodny = obrzęki

Specjaliści podkreślają, że w nauce nie występuje pojęcie cellulitu wodnego. Ten potoczny termin pojawia się najczęściej w odniesieniu do obrzęków, wynikających z zatrzymania płynów w tkankach organizmu – komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych. Ich nagromadzenie powoduje wypychanie od wewnątrz skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej, co z kolei może powodować efekt zbliżony do klasycznego cellulitu – nieestetyczne nierówności na powierzchni skóry. Jego przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, niekiedy mogą oznaczać także poważniejsze problemy zdrowotne, które wymagają konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia.

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Sissel Spiky

Tworzenie się obrzęków, mniej lub bardziej widocznych i kłopotliwych, może towarzyszyć kobietom od momentu dojrzewania i wynika z cyklu miesięcznego oraz gospodarki hormonalnej. Każdego miesiąca ciało kobiety przygotowywane jest do ciąży, gromadząc niezbędne zapasy wody i tkanki tłuszczowej. Podczas prawidłowego cyklu ich rezerwy powinny być bez trudu usunięte, nie powodując widocznych zmian przypominających cellulit. Jednakże w razie zaburzeń równowagi hormonalnej w organizmie substancje te mogą pozostać w tkankach.

Niejednokrotnie do powstawania tzw. cellulitu wodnego mogą przyczynić się także przyjmowane hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Inną częstą przyczyną powstawania obrzęków są zakłócenia krążenia krwi, zwiększona przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz problemy z cyrkulacją limfy. W skrajnych przypadkach mogą one także wynikać z zaburzeń pracy wątroby, nerek lub tarczycy. Nie ma jednak co ukrywać, że do powstawania cellulitu wodnego w dużym stopniu kobiety przyczyniają się same. To jeden z efektów zmian cywilizacyjnych – siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, spożywaniu nieregularnych posiłków i przetworzonej żywności zawierającej duże ilości soli. Nie bez znaczenia jest również fakt noszenia bardzo obcisłych, utrudniających przepływ krwi i chłonki ubrań oraz butów na wysokich obcasach.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Chcąc pozbyć się kłopotliwego cellulitu wodnego w pierwszej kolejności warto więc zmienić swoją dietę. Powinna być oparta na nieprzetworzonych produktach, bogata w warzywa i owoce (zwłaszcza zawierające potas), działające moczopędnie, pomagające usunąć nadmiar płynów z tkanek ciała. Co może być dla wielu zaskakujące, w diecie tej nie może zabraknąć dużej ilości (2-2,5 l) niskosodowej wody mineralnej. Właściwe nawodnienie organizmu chroni go przed koniecznością gromadzenia zapasów wody, a co za tym idzie powstawaniu obrzęków. Na czarnej liście produktów niedozwolonych powinny znaleźć się natomiast produkty bogate w sól, ale również cukier, żywność wysokoprzetworzona, fast food, alkohol, kawa.

Ruch i masaż w walce z obrzękami

Zmianie przyzwyczajeń żywieniowych powinna towarzyszyć zmiana trybu życia. Zwiększenie aktywności fizycznej i krótszy czas spędzany w pozycji siedzącej wspomagają cyrkulację krwi i limfy oraz ułatwiają odpływ nagromadzonych w tkankach płynów. Niezastąpioną pomocą zarówno w zwalczaniu cellulitu wodnego, jak i klasycznego lipidowego, są regularnie wykonywane masaże. Przydatne w ich przeprowadzaniu są przeznaczone do tego celu różnorodne przyrządy, wyposażone w kolce czy wypustki masujące. Szczególne znaczenie może mieć jednak głęboki masaż manualny lub wykonywany za pomocą masażerów czy twardych rollerów. Powinien on być wykonywany powoli, zawsze w kierunku węzłów chłonnych. Taki zabieg umożliwia drenaż limfatyczny, odpływ zalegającej w komórkach limfy i produktów metabolizmu. W zmaganiach z obrzękami warto też korzystać z preparatów kosmetycznych, również tych przeznaczonych do walki z klasycznym cellulitem. W szczególności powinny one zawierać aktywne składniki wspomagające krążenie, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz likwidujące obrzęki, np. wyciąg z bluszczu, arniki, kasztanowca, ginkgo, żywokostu. Ich aplikowanie można połączyć z masażem, a dla lepszego wchłaniania poprzedzić np. kofeinowym peelingiem ze zużytych fusów kawy.


Polecamy również inne poradniki:

Ćwiczenia na cellulit

Dieta na cellulit

Domowe zabiegi na cellulit

Kremy na cellulit

Zabiegi na cellulit

Sissel Myofascia Roller