Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Jak walczyć z cellulitem

Sposoby na cellulit

Cellulit dotyka nawet 90% kobiet. Wiele z nich nie ustaje w poszukiwaniach cudownego środka na niechcianą „pomarańczową skórkę”. I choć specjaliści nie pozostawiają żadnych złudzeń, twierdząc że nie da się całkowicie wyeliminować tego estetycznego problemu, to w jego redukcji, a zwłaszcza zmniejszeniu jego widoczności, zalecają przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie diety opartej na nieprzetworzonych składnikach i piciu dużej ilości wody w ciągu dnia.

Sissel Spiky

Domowe zabiegi antycellulitowe

Oprócz zmiany trybu życia i przyzwyczajeń żywieniowych z pomocą kobietom cierpiącym z powodu cellulitu przychodzą jednak także liczne zabiegi. Część z nich z łatwością można stosować we własnym domu, zwykle nie wymagają też posiadania bardzo drogich przyrządów czy preparatów. Ich skuteczność uzależniona jest jednak przede wszystkim od regularności i systematyczności ich wykonywania.

Masaż, peeling i kąpiel – domowe spa w walce z cellulitem Absolutnym numerem jeden wśród domowych zabiegów pomagających w zwalczaniu cellulitu jest masaż. Jego celem jest pobudzenie krążenia krwi, ułatwienie przepływu limfy do węzłów chłonnych, pomoc w usunięciu szkodliwych produktów metabolizmu z powierzchownych tkanek. Choć istnieje wiele technik masażu, to korzystając z każdej z nich należy zachować żelazną zasadę - zawsze wykonywać go w kierunku serca. Dla najlepszej skuteczności masaże powinny być wykonywane każdego dnia, najlepiej przez ok. 20-30 minut, co stanowi jednak poważne wyzwanie w codziennym, pełnym obowiązków życiu.

Masaż manualny na cellulit

Najprostszym sposobem jest masaż manualny, niewymagający stosowania żadnych przyrządów, wykorzystujący siłę własnych dłoni. Na rynku dostępnych jest jednak wiele ułatwiających jego wykonywanie i zwiększających jego skuteczność przyrządów. Mają one różnorodne formy, lecz zwykle wyposażone są w wypustki lub kolce o odpowiedniej twardości i elastyczności, pozwalające na dotarcie do głębszych partii skóry i pobudzenie krążenia. W obu tych przypadkach warto zastosować (a przy masażu manualnym to wręcz niezbędne) środek natłuszczający, ułatwiający przeprowadzenie zabiegu. I choć może być to zwykła oliwka lub olejek np. rozmarynowy, grejpfrutowy czy jałowcowy, to świetnym pomysłem jest połączenie masażu z aplikacją kosmetyków o działaniu antycellulitowym.

Sissel Myofascia DoubleBall

Masaż można także wykonywać przy użyciu szorstkiej rękawicy lub szczotki, wykonanych z naturalnego włosia lub włókna. Do takiego zabiegu nie trzeba stosować żadnego środka nawilżającego, jego działanie jest jednak zbliżone bardziej do peelingu, pobudzającego krążenie w zewnętrznej warstwie skóry i usuwającego martwy naskórek. Nieco inny rodzaj masażu można wykonać samodzielnie przy użyciu rollera do ćwiczeń i masażu.

To zwykle niezbyt długi twardy wałek, przydatny podczas treningu, który jest także doskonałym narzędziem do domowego masażu głębokiego. Zabieg taki polega na powolnym przetaczaniu rollera pod problematycznymi partiami ciała (opierając się na nim całym ciężarem) i uciskaniu głębszych tkanek ud czy pośladków. Umiejętnie wykonany wywołuje efekt drenażu limfatycznego – usuwa zalegającą w przestrzeniach międzykomórkowych chłonkę i produkty metabolizmu, znacząco zmniejszając widoczność cellulitu. Co więcej masaże warto poprzedzić regularnie wykonywanym (2-3 razy w tygodniu) peelingiem, do którego nie trzeba jednak wykorzystywać drogich kosmetyków. Świetnie sprawdzają się tu pasty z zużytej, grubo zmielonej kawy lub soli morskiej z dodatkiem oliwy. Niezastąpiona jest także kąpiel, a dokładnie naprzemienne lub zimne natryski skierowane na uda, pośladki i brzuch.

zabiegi na cellulit

Walka z cellulitem w gabinetach kosmetycznych

Jeśli jednak domowe sposoby zawiodą lub problemem okazuje się utrzymanie dyscypliny i systematyczności w samodzielnym wykonywaniu zabiegów, można skorzystać z fachowej pomocy specjalistycznych gabinetów kosmetycznych, a niekiedy nawet medycyny estetycznej. W ich ofercie znajduje się wiele pomocnych w walce z cellulitem rozwiązań. Tu jednak należy przygotować się na większe wydatki niż w przypadku domowych metod – większość zabiegów należy powtarzać regularnie, niektóre z nich raz na miesiąc, ale część nawet dwa razy w tygodniu, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Panie pragnące zredukować cellulit mogą przede wszystkim skorzystać z profesjonalnego masażu głębokiego, manualnego lub aparaturowego, niejednokrotnie wspomaganego termoterapią (oddziaływaniem wysokiej temperatury). Wykonywany z odpowiednią siłą i we właściwy sposób jest sprawdzoną metodą drenażu limfatycznego – wspomagającego przepływ chłonki i produktów metabolizmu, a także zatrzymanej wody z przestrzeni międzykomórkowych. Pomaga on zwłaszcza w usuwaniu obrzęków, często utożsamianych z cellulitem wodnym. Skuteczną metodą zmniejszenia widoczności „pomarańczowej skórki”, szczególnie polecaną przez specjalistów, jest endermologia.

To również rodzaj masażu, tym razem podciśnieniowego, który oddziałuje na głębsze warstwy tkanki tłuszczowej i łącznej. W trakcie tego zabiegu połączone jest działanie głowicy ssącej oraz rolek masujących, w które jest wyposażona. Umożliwiają one wykonywanie intensywnego i głębokiego masażu, pobudzającego nie tylko krążenie krwi i limfy, ale również wspomaganie produkcji tak cennych dla zdrowego wyglądu i jędrności skóry włókien kolagenowych i elastanowych w tkance łącznej. Wśród oferowanych przez gabinety kosmetyczne zabiegów są również takie, które polegają na podaniu skoncentrowanych preparatów wypełnionych aktywnymi składnikami antycellulitowymi, a dzięki wykorzystaniu jonoferezy (działaniu prądu stałego) lub body wrapingu (owinięciu ciała folią i dodatkowemu uciskowi) są one skuteczniej dostarczane do głębszych warstw skóry.

Nieco dalej idzie zabieg mezoterapii, polegający na płytkim wstrzykiwaniu pod skórę preparatów wspomagających krążenie oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Część zabiegów antycellulitowych stosowanych w gabinetach kosmetycznych stara się zastąpić zalecaną przez specjalistów aktywność fizyczną. Mowa tu zwłaszcza o elektrostymulacji mięśni, polegającej na wymuszaniu pracy mięśni za pomocą prądu elektrycznego, poprawiającej krążenie krwi oraz umożliwiającej spalanie tkanki tłuszczowej w miejscu przeprowadzenia zabiegu. Inną metodą, zwiększającą jednak skuteczność treningu, jest wykonywanie ćwiczeń w kapsułach lub komorach, w których wytworzone podciśnienie umożliwia szybszą redukcję ilości tkanki tłuszczowej oraz poprawia cyrkulację krwi i limfy. Wiele z zabiegów wysmuklających sylwetkę jest także często wykorzystywanych do walki z cellulitem, choć ich skuteczność w tym zakresie nie jest do końca potwierdzona. Mowa tu zwłaszcza o stosowaniu ultradźwięków, działania podczerwieni czy wstrzykiwaniu dwutlenku węgla w skórę (karboksyterapii).

Sissel Deluxe

Niektóre kobiety mogą także kusić bardziej inwazyjne zabiegi polegające na wypełnianiu nierówności na skórze. To jednak nie dość, że rozwiązania bardzo kosztowne, to ich efekty są krótkotrwałe. Jako równie nieprzydatna w walce z cellulitem może okazać się liposukcja (odessanie tłuszczu z problematycznych partii ciała może prowadzić do jeszcze większej widoczności nierówności na skórze). Rozpoczynając walkę z cellulitem warto pamiętać, że wykonywanie zbiegów antycellulitowych nie jest stuprocentową metodą pozwalającą pozbyć się „pomarańczowej skórki” - taka po prostu nie istnieje. Jednak jest duża szansa, że regularne ich stosowanie poprawi wygląd ud czy pośladków, zmniejszając widoczność cellulitu na ich powierzchni oraz poprawiając kondycję skóry. A jeszcze lepsze efekty można uzyskać łącząc masaże i zabiegi kosmetyczne z innymi polecanymi przez lekarzy sposobami na walkę z widocznym cellulitem – zmianą nawyków żywieniowych, ruchem, wyeliminowaniem palenia papierosów i picia alkoholu itp. Przed rozpoczęciem terapii antycellulitowych, zarówno we własnym domu, jak i w gabinetach kosmetycznych, należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić czy nie istnieją przeciwskazania do stosowania któregoś z rodzajów zabiegów.


Polecamy również inne poradniki:

Ćwiczenia na cellulit

Dieta na cellulit

Domowe zabiegi na cellulit

Kremy na cellulit

Cellulit wodny

Sissel Myofascia Roller