Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Chcesz się dobrze wysypiać? Wystarczająca ilość godzin snu to nie wszystko - ważna jest także pozycja, w której śpisz. Wielu specjalistów poleca spanie na boku, ale nie bez znaczenia pozostaje, który bok wybierzesz. Dlaczego spanie na prawym boku jest szkodliwe?

1.   Utrudnia krążenie krwi

Opierając się na prawym boku, skazujesz swoje serce na cięższą pracę. Aorta to tętnica, która wygina się w lewo. Gdy śpisz na prawym boku, przepływająca krew musi wędrować z dołu ku górze, a więc wbrew sile grawitacji. Jeśli położysz się na lewym boku, ułatwisz więc sercu pompowanie krwi.

Właśnie z tego powodu kobietom w ciąży zaleca się unikanie spania na prawym boku. W tym wyjątkowym czasie serce kobiety pracuje ciężej - sypianie na prawym boku dodatkowo utrudnia krążenie. Zdecydowanie lepiej wybrać pozycję na lewym boku.

2.    Zaburza pracę jelit

Czy wiesz, że większa część pracy jelit odbywa się po prawej stronie Twojego ciała? Zastawka krętniczo-kątnicza, która odpowiada za dostarczanie odpadów przemiany materii z jelita cienkiego do jelita grubego, znajduje się po prawej stronie. Również jelito grube zaczyna się w prawej górnej części Twojego brzucha.

Śpiąc na prawej stronie, uciskasz te narządy, a także - ponownie jak w przypadku układu krwionośnego - walczysz z grawitacją. Kiedy śpisz na lewej stronie, grawitacja usprawnia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego. Rezygnując ze spania na prawym boku, w niedługim czasie powinieneś zauważyć usprawnienie wypróżniania.

3.    Zwiększa prawdopodobieństwo zgagi

To nieprzyjemne pieczenie w przełyku może być skutkiem spania na prawym boku. W tej pozycji, żołądek naciska na trzustkę, co prowadzi do przemieszczania się kwasów żołądkowych w kierunku przełyku i zwiększa ryzyko chorób gastro-refluksyjnych.

Podczas spania na prawym boku dłużej trwa również powrót soków żołądkowych z przełyku do żołądka, co nasila niepożądane dolegliwości. Śpiąc na lewym boku, zmniejszysz ryzyko wystąpienia zgagi.

4.    Blokuje prawidłowy przepływ limfy

Układ limfatyczny, który odpowiada za przepływ limfy, traci na wydajności, gdy śpisz na prawym boku. Limfa to płyn tkankowy, transportujący po Twoim ciele składniki odżywcze, jak glukoza, białko, a także metabolity i wiele innych składników.

Zdaniem lekarzy, pozycja na lewym boku znacznie ułatwia drenaż limfatyczny. Główna część układu limfatycznego znajduje się w lewej stronie ciała. Gdy śpisz na lewym boku, krążenie limfy odbywa się więc w kierunku serca, co znacznie odciąża ten najważniejszy organ. Spanie na lewym boku pozytywnie oddziałuje też na ogólną pracę układu, dzięki czemu transport składników odżywczych będzie sprawniejszy, a oczyszczanie organizmu z odpadów - łatwiejsze.

5.    Uciska śledzionę, żołądek i trzustkę

Po lewej stronie Twojego ciała znajdują się również trzy istotne narządy: śledziona, żołądek i trzustka. Dlaczego spanie na prawym boku utrudnia ich pracę?

Śledziona bierze udział w tworzeniu limfocytów i odpowiada za filtrowanie krwi. Gdy śpisz na prawym boku, Twój organizm musi walczyć z grawitacją. Spanie na lewym boku za sprawą naturalnej grawitacji ułatwia docieranie płynów organizmu do śledziony.

Podobnie rzecz ma się w przypadku żołądka i trzustki. Enzymy produkowane w tych dwóch narządach przepływają o wiele lepiej, gdy wybierzesz lewy bok. Co więcej, gdy śpisz na prawym boku, żołądek naciska na trzustkę i utrudnia jej pracę.

 

Jak widzisz, spanie na prawym boku wpływa negatywnie na pracę wielu układów i narządów. Warto o tym pamiętać, wybierając ułożenie do spania. Jeśli chcesz się dobrze wyspać, zadbaj też o prawidłowe podparcie ciała podczas spania na lewym boku. Doskonałą pomocą będzie tu poduszka ortopedyczna, która wesprze szyję i zapewni prawidłową pozycję całego ciała.


Polecamy również inne poradniki:

Na którym boku lepiej spać? Czy spanie na lewym boku może być szkodliwe?

Która pozycja do spania jest najzdrowsza?

Poduszki medyczne - jak na nich spać?

Jaka poduszka do spania na plecach?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?