Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

W jakiej pozycji spać, by czuć się zdrowo?

Która pozycja do spania jest najzdrowsza?

Sissel - zdrowe spanie

Zdrowy sen, to podstawa dobrego dnia. Ile razy już to słyszeliśmy? Jest to jednak prawda o której należy pamiętać. A co wchodzi pod pojęcie zdrowy sen? Jak się okazuje nie tylko liczba godzin, ale i pozycja w jakiej śpimy jest ogromnie ważna. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć nieco temat najlepszego ułożenia ciała podczas snu.

Pozycje do spania – która najlepsza?

Spanie na plecach – przez wielu specjalistów, to właśnie ta pozycja wydaje się być najlepsza. Powód? Wyprostowana w ten sposób sylwetka powoduje, że zapewniamy zdrowy wypoczynek nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale i karku, co automatycznie powoduje, że relaksuje się nasz organizm. Ponadto śpiąc w tej pozycji nie grożą nam przykurcze. Jako ciekawostkę warto dodać, że pozycja spania (leżenia) na plecach praktykowana jest także w jodzie (tak zwana pozycja Savasana).

Spanie na boku – i to najlepiej na lewym. Pozycja ta wskazana jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży, ale nie tylko. Ale skoro o przyszłych mamach mowa, to właśnie ta pozycja zmniejsza nieprzyjemne uczucie mdłości, a to ze względu na to, że to uczucie z kolei zwiększa się w przypadku spania na wznak. Wielu specjalistów uważa jednak, że spać powinno się na prawym boku, gdyż lewy wywiera zbyt duży nacisk na żołądek i płuca.

Sissel Deluxe

Spanie na brzuchu – zdecydowanie jest to pozycja najgorsza dla naszego zdrowia. Przede wszystkim spłaszcza naturalną krzywiznę kręgosłupa, zagraża kręgom szyjnym, tym samym może powodować nie tylko liczne bóle, ale i schorzenia Jednak najgorszy jest fakt, że to właśnie w tej pozycji narażamy najważniejsze organy wewnętrzne takie jak płuca.

Co z poduszkami?

Bo wielu uważa, że najlepiej jest spać… bez nich. Mimo, iż wielu z pewnością nie wyobraża sobie zasypiania bez chociaż jednej. Zdecydowanie odradza się jednak spanie na kilku poduszkach, bowiem ma to bardzo szkodliwy wpływ na oddychanie. Jeśli nie wiesz jaką poduszkę wybrać, wybierz poduszkę ortopedyczną. Poduszki ortopedyczne stworzone zostały przede wszystkim dla tych, którzy mają jakikolwiek problem z kręgosłupem. Poduszki te jednak można nabyć nie tylko gdy istnieje już problem, ale jako formę profilaktyki. Istnieje kilka rodzajów poduszek, gdzie każda z nich dopasowana jest pod pozycje w jakiej najczęściej zasypiamy.

Ile godzin spać?

I tu pojawia się dwuznaczna kwestia, ponieważ nie powinno się spać ani za krótko, ani za długo. Oczywiście mowa tu wyłącznie o osobach dorosłych, gdyż dzieci i młodzież w okresie nastoletnim charakteryzują się zupełnie innymi potrzebami (w tym wieku zapotrzebowanie wynosi od 11 do 14 godzin snu). Nie mówiąc już w noworodkach i niemowlakach, które potrzebują snu do nawet 19 godzin na dobę.

Wracając jednak do przeciętnego dorosłego, któremu zaleca się spanie minimum 6 godzin, a jego sen nie powinien wynosić więcej, niż 8 godzin. Co ciekawe zapotrzebowanie na sen jeszcze bardziej zmniejsza się w przypadku osób starszych (zapotrzebowanie od 5 go 9 godzin).

Sissel Classic

Higiena snu

Czyli wszystko to o co powinniśmy zadbać zanim położymy się do łózka, zapewniając swojemu organizmowi całkowity relaks. Dlatego jedz nie później, niż 2 godziny przed pójściem do łóżka. Pijesz herbatę? Dobrze, jednak czarną w tym przypadku warto zamienić na zieloną lub melisę. Komputer, lub telewizor warto też podmienić na dobrą książkę przy nocnej lampce. Jeśli lubisz słuchać muzyki, to wieczorem włączaj tylko relaksującą.

Czym grozi niezdrowy sen?

Może się stać przyczyną wielu dolegliwości takich jak problemy z sercem, czy układem krążenia, w tym nawet niedotlenieniem, czy udarem mózgu. W przypadku złego ułożenia w czasie snu istnieje też większe zagrożenie wystąpienia bezdechu. Nie mówiąc już o ogólnym złym samopoczuciu, zaniżonej koncentracji, czy odporności.


Polecamy również inne poradniki:

Co robić, aby dobrze spać?

Jaka poduszka do spania na plecach?

Jak podnieść jakość snu?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Dlaczego warto zainwestować w poduszki ortopedyczne?

Sissel Soft Plus