Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Na którym boku lepiej spać? Czy spanie na lewym boku może być szkodliwe?

Na którym boku lepiej spać? Czy spanie na lewym boku może być szkodliwe?

Pozycja na boku to często polecane ułożenie do spania. Który jednak lepiej wybrać - prawy, czy lewy? Okazuje się, że wybór strony ciała, na której leżysz, ma niebagatelny wpływ na stan Twojego kręgosłupa i całego organizmu. Na którym boku lepiej wypoczywać?

Mity związane ze spaniem na prawym i lewym boku

Sen jest kluczowy dla Twojego zdrowia - to fakt. Z tego powodu tak ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, w jaki sposób spać, żeby uczynić nocny wypoczynek w pełni relaksującym i regenerującym.

Warto poznać bliżej kwestie związane ze spaniem na prawym i lewym boku i odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych, bowiem mitów krążących wokół zdrowego snu jest bardzo dużo.

MIT - Podczas wyboru pozycji do spania liczy się tylko wygoda

Wiele osób uważa, że należy zdać się na intuicję i spać w takiej pozycji, do jakiej się przywykło. Niestety, takie podejście może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Przykładowo, spanie na brzuchu może prowadzić do poważnych zwyrodnień kręgosłupa. Objawy mogą pojawić się po wielu miesiącach, a nawet latach przyjmowania złych pozycji - dlatego właśnie warto zmienić nieprawidłowe nawyki jak najwcześniej.

FAKT - Spanie na lewym boku poprawia pracę serca

Gdy leżysz na lewym boku, nie uciskasz aorty, dzięki czemu serce nie musi ciężko pracować. Leżenie na prawym boku to konieczność mocniejszego pompowania krwi.

FAKT - Pozycja podczas snu ma wpływ na wystąpienie zgagi

Spanie na lewym boku minimalizuje ryzyko zgagi. Do przemieszczenia kwaśnej treści żołądkowej do przełyku zdecydowanie łatwiej dochodzi także podczas spania na zbyt płaskiej powierzchni.

MIT - spanie na prawym boku jest równie zdrowe, jak na lewym

Nasze narządy nie są ułożone idealnie pośrodku ciała. Ich ułożenie względem siebie sprawia, że śpiąc na prawym boku wiele z nich pozostaje uciśniętych, co utrudnia ich pracę.

FAKT - Po posiłku lepiej spać na lewym boku

Jeśli po obfitym obiedzie lub innym posiłku czujesz się senny, możesz pozwolić sobie na drzemkę, jednak tylko na lewym boku. Unikniesz zgagi, a także przyspieszysz przemianę materii.

MIT - Spanie na plecach to idealna pozycja dla każdego

Śpiąc na plecach odciążasz kręgosłup, jednak ta pozycja nie nadaje się dla każdego. Unikaj jej, jeśli masz problemy z chrapaniem lub cierpisz na bezdech senny.

Spanie na lewym boku a wpływ na organizm

Jeśli uważnie przeczytałeś powyższy podrozdział, domyślasz się zapewne, że spanie na lewym boku to o wiele lepszy wybór, niż na prawym. Dlaczego?

  • Ułatwia krążenie krwi

Aorta to tętnica, która wygina się w lewo. Gdy śpisz na lewym boku, krew przepływa więc swobodnie - z góry na dół. Spanie na prawym boku skazuje serce na cięższą pracę i pompowanie krwi wbrew grawitacji.

  • Poprawia pracę jelit

Większa część pracy jelit odbywa się po prawej stronie ciała. Śpiąc na prawej stronie, uciskasz więc te narządy, co utrudnia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego.

  • Minimalizuje ryzyko wystąpienia zgagi

Gdy śpisz na prawym boku, żołądek uciska trzustkę, co prowadzi do przemieszczania się kwasów żołądkowych w kierunku przełyku i zwiększa ryzyko zgagi.

  • Zwiększa wydajność układu limfatycznego

Główna część układu limfatycznego znajduje się w lewej stronie ciała. Gdy śpisz na lewym boku, krążenie limfy odbywa się więc w kierunku serca, co znacznie je odciąża, a także poprawia ogólną pracę układu limfatycznego.

  • Jest polecane dla kobiet w ciąży

W tym szczególnym czasie, serce kobiety pracuje ciężej. Pozycja na lewym boku ułatwia krążenie, lepiej dotlenia dziecko, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, a nawet ułatwia oddychanie.

Wpływ spania na lewym boku na kręgosłup

Podczas spania na lewym boku odpoczną nie tylko Twoje narządy. Odciążysz również kręgosłup, dla którego żadna inna pozycja nie jest tak korzystna.

Choć spanie na plecach uważa się za zdrowe dla kręgosłupa, tak naprawdę w tej pozycji dochodzi do nacisku na biodra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Najbardziej niekorzystne jest jednak spanie na brzuchu - obciąża szyję, która jest nienaturalnie skręcona ku górze, a także dolną część kręgosłupa.

Spanie na lewym boku z lekko podkulonymi nogami to najlepsze ułożenie - odtwarza naturalną krzywiznę kręgosłupa. Dzięki temu, pomaga uwolnić go od napięcia związanego z głupotrwałum staniem lub siedzeniem w ciągu dnia, co pomaga zapobiec bólom krzyża lub je złagodzić.

Prawidłowa higiena snu

Nie wystarczy położyć się do łóżka, żeby dobrze się wyspać. Oprócz leżenia na boku, warto zadbać jeszcze o kilka istotnych szczegółów, które pomogą Ci budzić się wypoczętym każdego dnia:

  • codziennie wietrz pomieszczenie, w którym śpisz,
  • zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia - od 18 do 21 stopni Celsjusza,
  • usuń zbędne źródła światła z sypialni,
  • zadbaj o ciszę - usuń tykające zegary, telefon czy tablet,
  • nie jedz na dwie godziny przed położeniem się spać - układ pokarmowy także powinien odpoczywać,
  • regularnie zmieniaj pościel.

Jeśli chcesz się dobrze wyspać, zadbaj również o odpowiednie podparcie ciała podczas snu. Istotny jest tu materac o odpowiedniej twardości oraz poduszka ortopedyczna, która wesprze szyję i pomoże ciału zachować prawidłową pozycję przez całą noc.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Poduszka sensomotoryczna - co to jest?

Która pozycja do spania jest najzdrowsza?

Jaka poduszka do spania na plecach?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?