Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Dlaczego warto zainwestować w poduszki ortopedyczne?

Poduszki ortopedyczne - po co i dla kogo?

Skutki  niedoboru snu lub jego niska jakość mają zły wpływ nie tylko na kręgosłup, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Na szczęście są sposoby na poprawę jakości Twojego snu. W ostatnim czasie na rynku ogromnym zaufaniem cieszą się poduszki ortopedyczne do spania. My postanowiliśmy więc powiedzieć o nich nieco więcej.

Poduszki ortopedyczne – co to jest?

Dzięki nim kręgosłup zachowuje naturalną krzywiznę bez względu na ułożenie ciała w czasie snu. Poduszki odciążając nasze plecy jednocześnie redukują poranne bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Dzięki nim zachowuje się też neutralne ułożenie głowy. Korzystanie z poduszek ortopedycznych minimalizuje ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.

Zobacz również ten poradnik...

Dla kogo?

Z poduszek ortopedycznych może korzystać każdy o czym mogą świadczyć nieliczne przeciwwskazania jakimi są dzieci poniżej drugiego roku życia, czy pacjenci po ciężkich wypadkach (np. noszący gorset ortopedyczny). W tym miejscu warto powiedzieć, że poduszki ortopedyczne są doskonałą formą profilaktyki, ale i często rekomendowane przez fizjoterapeutów i rehabilitantów jako dodatkowy element rehabilitacji.

Sissel Classic

Pianki w poduszkach ortopedycznych

Swoje zdrowotne właściwości poduszki ortopedyczne zawdzięczają piance z której są wykonane. Dobrej jakości pianka powoduje, że poduszka nie odkształca się pod wpływem nacisku, dzięki czemu można korzystać z niej przez długi czas. Wśród kilku dostępnych na rynku pianek do najczęściej stosowanych zalicza się m.in. piankę poliuretanową, która skierowana jest do osób korzystających z poduszki w ramach profilaktyki. Pianka nie wymaga dopasowania do kształtu szyi, doskonale jednak zachowuje wentylacje. Kolejny typ to pianka termoplastyczna. Inaczej przez specjalistów określana jako pianka memory, pianka z pamięcią, lub visco elatic. Z tego typu pianki powinny korzystać osoby mające problem ze schorzeniami kręgosłupa, w tym odczuwające bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Pianka gwarantuje pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sił nacisku na poduszkę. Dopasowuje się również do temperatury i ułożenia ciała w czasie snu. W przypadku korzystania z poduszki w ramach rehabilitacji warto pamiętać, że sama poduszka nie zlikwiduje przyczyny urazu, a jedynie złagodzi jego objawy i pomoże w trakcie leczenia.

Zobacz również ten poradnik...

Sissel Soft

Poduszki ortopedyczne – co brać pod uwagę przed zakupem?

Istotna jest waga, wzrost, a także szerokość barków mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Kształt poduszki dopasowuje się do pozycji w czasie snu. Najlepiej zdać się na poradę personelu fachowego (fizjoterapeuta, sprzedawca w sklepie)

Kształty poduszek ortopedycznych

Śpiąc na plecach najlepszym wyborem będzie dla Ciebie poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Dzięki tego typu poduszkom głowa utrzymana jest w neutralnej pozycji, ponadto kręgosłup szyjny nie zostaje wypchnięty do góry. Jeśli śpisz na boku to idealna będzie dla Ciebie poduszka z pełnym, dodatkowym wypełnieniem w kształcie wałka. Podobnie jak w przypadku poduszki dla śpiących na plecach głowa zachowuje neutralna pozycje, a do tego poduszka doskonałe wypełnia przestrzeń pomiędzy kręgosłupem, a barkiem. Jak wiadomo za najmniej korzystną pozycje uważa się spanie na brzuchu. W tej pozycji bowiem trudno o prawidłowe ułożenie głowy i kręgosłupa. W odpowiedzi pojawiła się poduszka potocznie określana jako „mniejsze zło”, czyli minimalizująca szkody spania w tej pozycji. Jest to model płaski – poduszka w kształcie gwiazdy.

Korzyści z wysokiej jakości snu

Wyżej powiedzieliśmy, że poduszki ortopedyczne przede wszystkim podnoszą jakość snu. Ma to wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli chodzi o kręgosłup to minimalizujemy ryzyko nie tylko wad postawy, ale i wielu schorzeń kręgosłupa (np. dyskopatii). Dzięki wysokiej jakości snu wzmacniają się też mięśnie. Dobra jakość snu to też poprawa układu krążenia, a tym samym mniejsze ryzyko chorób serca, czy problemów z nadciśnieniem. Dobry sen ma również ogromny wpływ na układ trawienny, regulując m.in. metabolizm. Zła jakość snu to też zwiększone ryzyko nowotworów, czy cukrzycy. Nie należy zapominać również o ogólnej kondycji w ciągu dnia. Poprawia się koncentracja, pamięć, mamy lepszy nastrój. A skoro o nastroju mowa to brak odpowiedniej ilości snu często prowadzi również do depresji. Kolejna korzyść to wzmacnianie odporności na infekcje. Krótko mówiąc – śpiąc lepiej stajemy się zdrowsi i silniejsi.

Zobacz również ten poradnik...


Polecamy również inne poradniki:

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Korzyści ze stosowania poduszki ortopedycznej

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?

Czy warto stosować poduszkę ortopedyczną?

Dlaczego powinniśmy używać poduszek ortopedycznych?

Sissel Deluxe