Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Krótka historia łóżek i materacy

Historia materacy i łóżek

Łóżko to jeden z najważniejszych sprzętów w Twoim domu. Zastanawiałeś się kiedykolwiek, kiedy powstało i w jaki sposób zmieniało się na przestrzeni dziejów? Dowiedz się, na czym spali pierwsi ludzie i jakie przemiany zaszły, aby powstał mebel, który dziś znasz jako łóżko.

Neolit

Historia powstania łóżka wiąże się z początkiem rolnictwa, udomowienia zwierząt, wyrobu ceramiki i narzędzi. Na czym spał człowiek neolitu?

Ludzie pierwotni jako łóżek używali liści, trawy, gałęzi i skór zwierzęcych, które izolowały od mokrej i zimnej ziemi. Z czasem zaczęli tworzyć ławy naziemne, które w nocy służyły do spania, a za dnia do siedzenia.

Starożytny Egipt

To, na czym spał Egipcjanin, było mocno zależne od jego pozycji społecznej. Biedni korzystali z plecionych mat lub palmowych liści rozłożonych na podłodze w domu. Łóżka klasy średniej składały się z prostego materaca zawierającego wełnę lub słomę. Bogaci Egipcjanie posiadali zaś wytworne łoża.

Bogato rzeźbione w drewnie, egipskie łóżka miały wyszukane kształty - zwykle zwierząt. Specjalne podpórki pod głowę chroniły przed zepsuciem precyzyjnie ułożonych fryzur. Na największy prestiż mogli liczyć faraonowie - przykładowo, łóżko Tutanhamona tworzyło złoto i heban.

Starożytny Rzym

Łóżka Rzymian w dużym stopniu przypominały posłania Egipcjan. Wykonywano je z drewna i ozdabiano muszlami, kością słoniową, złotem, srebrem lub brązem. Były wysokie - niekiedy wymagały schodów, aby się na nie dostać. Posiadały zagłówki, a często także podnóżki.

Materace rzymskich łóżek wypychano trzciną, sianem lub wełną, a w przypadku najzamożniejszych - piórami. Starożytni Rzymianie używali również małych poduszek dla wygody, tak jak to robimy obecnie.

Biedni nie mieli takich luksusów - ich posłania składały się z siennika, na którym spała często cała rodzina.

Średniowieczna Europa

W średniowieczu bogaci posiadali drewniane łóżka z linami wplecionymi pośrodku, na których spoczywał materac - zwykle wypchany słomą, piórami lub puchem. Wokół łóżka wieszano zasłony, aby zapewnić ciepło i prywatność - służący często spali w tym samym pokoju, co ich panowie.

Ubodzy nocowali na liściach, słomie lub sianie, niejednokrotnie okryci tylko własnym płaszczem.

Od renesansu do wczesnej nowożytności

Wizytówka renesansu to łóżko francuskie - z baldachimem, misternie rzeźbioną ramą, zdobione złotem, srebrem i perłami. Ciekawostkę stanowi fakt, że król Ludwik XIV miał rzekomo posiadać aż 413 łóżek!

Polscy chłopi spali na tarczanach - drewnianych pryczach z czterema nogami, na których kładziono siennik. Na jednym posłaniu spała zwykle cała rodzina, czasem nawet ze zwierzętami.

Obecnie

W XVIII wieku opracowano łóżka żelazne i stalowe, które miały ułatwić zachowanie higieny - w tych drewnianych często żyły pluskwy i inne robaki. Po II wojnie światowej, dużą popularnością cieszyły się łóżka składane - tapczany, wersalki i rozkładane fotele (tzw. amerykanki).

Szereg zamian przeszły także materace. Powstały sprężynowe i lateksowe, później - nadmuchiwane oraz tzw. łóżka wodne. W latach sześćdziesiątych NASA stworzyła piankę z pamięcią z myślą o fotelach pilotów. Ten nowatorski materiał ​​po ogrzaniu mięknie i dopasowuje się do ciała, a po ostygnięciu powraca do pierwotnego kształtu. Aktualnie, materace i poduszki z pianki z pamięcią pomagają osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem.

Od liści na podłodze, przez worki wypełnione słomą, po łóżka wykonane z materiału wynalezionego przez NASA - sposoby spania znacznie się zmieniły, zwłaszcza w ostatnich latach. Warto skorzystać z najnowszych osiągnięć, aby zapewnić sobie wygodny i relaksujący sen.


Polecamy również inne poradniki:

Wiecie skąd pochodzą najstarsze poduszki na świecie?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Poduszki medyczne - jak na nich spać?

Jaka poduszka do spania na plecach?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?