Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Wiecie skąd pochodzą najstarsze poduszki na świecie?

Historia poduszek

Najstarsze poduszki na świecie pochodzą z Mezopotamii i były stosowane 7000 lat p.n.e. Jak dowodzą badania były używane przez niemalże wszystkie osiadłe ludy.

Najstarsze poduszki, jakie produkowano w czasach starożytnych były twarde. Przeznaczone były jedynie dla bogatej klasy wyższej, ludzi wpływowych i wysoko postawionych. Nie spotykało się ich wśród reszty ludu, zwłaszcza wśród najbiedniejszych.

Starożytne poduszki inaczej niż obecnie były twarde jak skała, a bitwy na poduszki raczej mało popularne. Były one twarde, ponieważ wierzono, iż doskonale wpłynie to na zdrowie kręgosłupa, pozwoli uniknąć bólu i schorzeń.

Poduszki z Mezopotamii i Egiptu

Poduszki w Mezopotamii uformowane były z kamienia w kształcie półksiężyca. Pomysł ten zrodził się, aby podeprzeć szyję. Poduszka pełniła funkcję podtrzymywania głowy w takiej pozycji, aby chronić przed robakami. Należy wiedzieć, bowiem, że ludy te spały na ziemi, a odpowiednie ułożenie głowy zapobiegało dostawaniu się do nosa, uszu i oczu owadów. Tak stworzona poduszka, pomimo, że dla nas mało komfortowa powodowała, że ustępował ból pleców, szyi oraz ramion.

Z kolei Egipcjanie spali na poduszkach z drewna i kamienia. Z pomocą takich poduszek chcieli chronić głowę, ponieważ uważali, że głowa jest ważnym centrum duchowym i życiowym ciała. W efekcie takie podtrzymywanie głowy na kamiennej poduszce poprawiało krążenie krwi oraz utrzymywało witalność ciała.

Dodatkowo bogaci arystokraci w chwili śmierci członków rodziny pod głowę zmarłego kładli kamienną poduszkę, aby wyrazić mu szacunek. Wierzono, że głowa to dusza, a kamienna poduszka miała chronić ich przed demonami.

Starożytne chińskie poduszki

W starożytnych Chinach również wytwarzano poduszki, jednakże były one nieco inne niż te Egipskie bądź te z Mezopotamii. Tworzono je przede wszystkim z bambusa, porcelany, brązu, a także z drewna. Nierzadko też łączono wszystkie te materiały.

Chińczycy potrafili tworzyć miękkie poduszki, lecz uważali, że wysysają one witalność z człowieka. Poduszki twarde wedle ich przekonania nie tylko nie pozbawiały człowieka energii, ale także ich zadaniem były ochrona przed demonami.

Miękkie poduszki Greków i Romanów

Zupełnie przeciwstawne do powyższych typów poduszek były te, które w starożytności produkowali Grecy i Romanie. Wykonywali je z trzciny, piór i słomy. Stosowali je, aby poprawić jakość i komfort snu. Najczęściej przeznaczone były one dla kobiet w ciąży i dzieci. Warto zaznaczyć, że wśród tych ludów wierzono, ze mężczyzna, który sypia na miękkiej poduszce, ukazuje swoją słabość.

Poduszki w religii

Starożytna Europa również posiadała swoje poduszki. Nie stosowano ich jednak podczas snu i wypoczynku. Przeznaczone były w celach religijnych. Najczęściej miękkie, wypełnione piórami, czy słomą, poduszki używano do klęczenia w kościołach lub do odłożenia świętych ksiąg, jak Biblia czy Koran.

Wpływ rewolucji przemysłowej na znaczenie poduszek

Aż do rewolucji przemysłowej poduszki wcale nie były popularne i często używane. Korzystali z nich tylko najbogatsi i arystokracja. Po rewolucji przemysłowej poduszki stały się dostępne dla wszystkich, ponieważ udoskonalono technologię, a ta pozwalała na ich produkcję w masowej skali. Nowoczesne tekstylia sprawiły, że poduszki stały się wygodne i komfortowe. Coraz częściej pojawiały się również pięknie dekorowane poduchy, które nabywali bogaci ludzie, aby podkreślić swój wysoki status społeczny.

Dziś poduszki obecne są w każdym domu. Korzystamy z nich już od najmłodszych lat. Umożliwiają nam przyjemny, zdrowy i komfortowy wypoczynek. Wciąż pojawiają się nowe udoskonalone modele, które pozwalają zadbać nam o zdrowie kręgosłupa i uniknąć bólu.

Poduszki towarzyszą nam nie tylko w czasie snu. Odnaleźć można modele przeznaczone do siedzenia na krześle, w samochodzie, czy nawet na podłodze. Ważną rolę pełnią poduszki przeznaczone dla kobiet w ciąży, aby mogły osiągnąć satysfakcjonującą pozycję w czasie snu, uniknąć bólu i zatroszczyć się o rozwój dziecka. Współcześnie poduszka nie jest już atrybutem klasy wyższej i każdy może sobie na nią pozwolić.

Poduszki ortopedyczne z lat 70-tych

Poduszki ortopedyczne również mają bardzo długą i interesującą historię. Pojawiły się już w latach 70 tych XX wieku. Wtedy to rozpoczęła się historia znanej dziś na całym świecie marki Sissel. Pierwsze poduszki ortopedyczne Sissel stworzono w 1986 roku na terenie Szwajcarii.

Twórcą poduszki ortopedycznej był przedsiębiorca Carl-Emil Christensen oraz jego żona Sissel – terapeutka. Poszukiwali oni sposobu, aby skutecznie zredukować ból szyi, z którymi od lat borykała się żona Christensena. Dzięki ogromnej wiedzy, skonstruowali poduszkę, która cechowała się ona unikalną krawędzią, a jej zadaniem było podpierać odcinek szyjny. Poduszka zapewniała prawidłową pozycję w czasie snu i odpoczynku. W kolejnych latach jej skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami.

Sissel Deluxe

Pozytywne wyniki wielu badań, sprawiły, że poduszki ortopedyczne bardzo szybko stały się popularna nie tylko w Szwecji, ale także za jej granicami. Zainteresowali się nią rehabilitanci i lekarze. Polecali i rekomendowali ją swoim pacjentom, którzy borykali się z dolegliwościami w odcinku szyjnym. Obecnie firm jest największym liderem w zakresie opieki zdrowotnej. Dzięki produktom, które oferuje poprawia się:

  • Kondycja fizyczna
  • Samopoczucie
  • Komfort w czasie snu
  • Ustępują bóle kręgosłupa

Poduszki Sissel możemy dziś kupić w ponad czterdziestu krajach na świecie. Rekomenduje je ponad 500 tysięcy lekarzy i specjalistów. Polecają je także osoby indywidualne, które wciąż używają poduszki. 10 milionów sprzedanych poduszek dowodzi, że znakomicie działają na kręgosłup, a także zapewniają zdrowy i komfortowy sen.


Polecamy również inne poradniki:

Jak polepszyć jakość snu?

W jakiej pozycji spać, by czuć się zdrowo?

Koktajle jako metoda na spokojny i dobry sen

8 starodawnych roślin, dzięki którym głęboko i spokojnie zaśniesz

Techniki relaksacyjne przed snem