Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Długie godziny przed monitorem lub za kierownicą, mało ruchu… znasz to? Taki tryb życia to największy wróg Twojego kręgosłupa, który zużywa się - jak każdy inny narząd. Siedząca praca i rzadka aktywność fizyczna pogłębiają problem. Zaczynają się kumulować drobne przeciążenia, tkanki nie potrafią się zregenerować. Po całym dniu marzysz więc tylko, żeby położyć się do łóżka… i porządnie się wyspać.

Niestety, nadzieja na wypoczynek często kończy się rozczarowaniem. Wiele osób przyjmuje niewłaściwą pozycję podczas snu, co tylko pogłębia problemy z kręgosłupem. Pojawia się poranny ból i związane z nim zmęczenie i rozdrażnienie, które towarzyszy Ci przez cały dzień.

Skąd się bierze poranny ból pleców? Jak z nim walczyć?Jaka pozycja do spania jest najlepsza? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź.

Które miejsca bolą najbardziej?

Bóle kręgosłupa można podzielić na trzy grupy. Jeśli boli Cię górna część pleców lub lub szyi (czyli kręgosłup szyjny), schorzenie określa się jako nerwoból szyjny. Ból środkowej części pleców - w okolicach kręgów piersiowych - to ból kręgosłupa w odcinku piersiowym. Natomiast ból dolnej części pleców, w okolicy kręgów lędźwiowych, zwany jest bólem krzyża.

Ból krzyża to najczęstszy typ bólu pleców. Powodują go głównie nagłe lub długotrwałe ruchy, a także zbyt długie pozostawanie w tej samej pozycji, np podczas snu. Ten typ bólu jest bardzo uciążliwy - może uniemożliwiać wykonanie najmniejszego ruchu.

Znaczne dolegliwości przynosi również ból kręgosłupa w odcinku piersiowym. Odczuwa się go pośrodku pleców aż do podstawy szyi, w okolicach kręgów piersiowych. Ten odcinek kręgosłupa pełni rolę konstrukcji nośnej dla klatki piersiowej, dlatego składa się z kręgów o mniejszej ruchomości, niż inne. Właśnie dlatego, każdy problem w tym obszarze może powodować ból, jak również ograniczenie ruchów i uczucie sztywności.

Rzadziej występującym bólem kręgosłupa jest nerwoból szyjny. Zazwyczaj wynika z nieprawidłowej postawy lub stresu i znika w przeciągu kilku dni.

Przyczyny bólu pleców

Zamiast budzić się wypoczęty i zrelaksowany, wstajesz z bólem pleców i dyskomfortem? Niestety, to powszechny problem. Zazwyczaj wynika z następujących powodów:

  • wymuszona postawa ciała (np. podczas pracy)
  • długie siedzenie w jednej pozycji,
  • zbyt rzadka aktywność fizyczna,
  • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
  • pochylanie się podczas podnoszenia przedmiotów zamiast przyklękania,
  • przyjmowanie złej pozycji w czasie snu,
  • uraz - np. wypadek lub silne uderzenie,
  • stres i niepokój - powoduje napięcie mięśni pleców.

Nie powinieneś bagatelizować bólu pleców, nawet jeśli pojawia się sporadycznie. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, ból może stać się początkiem poważniejszych dolegliwości, takich jak choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dyskopatia, skolioza, nadmierna ruchomość stawów kręgosłupa lub kręgozmyk.

Pamiętaj również, że ból pleców może być oznaką także innych chorób, np. układu krążenia (serca lub naczyń krwionośnych), płuc lub innych narządów.

Skuteczne sposoby na walkę z porannymi bólami pleców

Organizm ludzki to wciąż zagadka - nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie, skąd wziął się ból pleców. Wielu lekarzy uważa, że na ból pleców mają wpływ nie tylko nasze zachowania, ale też podłoże genetyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i sięgnąć po kilka skutecznych sposobów na walkę z porannymi bólami pleców.

  1. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu - np. spacer z psem. Jeśli do tej pory mało się ruszałeś, zaczynaj stopniowo - zapisanie się na intensywne zajęcia fitness bez przygotowania może źle się skończyć.
  2. Skonsultuj się ze specjalistą, który przeprowadzi diagnostykę i wskaże leczenie - zwykle rehabilitację.
  3. Zachowuj prawidłową postawę w ciągu dnia.
  4. Staraj się unikać dźwigania ciężarów. Jeśli musisz coś podnieść, nie schylaj się, ale kucaj.
  5. Zadbaj o prawidłową wagę - zrzucenie nadmiaru kilogramów znacznie odciąży kręgosłup.
  6. Zainwestuj w poduszkę ortopedyczną. Jej wyprofilowanie podpiera odcinek szyjny kręgosłupa, dzięki czemu odciążysz swój kręgosłup i uwolnisz go od nadmiernych napięć.
  7. Dobierz odpowiedni materac - za miękki powoduje zapadanie się ciała, a za twardy utrudnia krążenie krwi. Zadbaj również o odpowiednio dopasowany stelaż.
  8. Śpij w prawidłowej, zdrowej pozycji - najlepiej na lewym boku, z lekko zgiętymi kolanami. Biodra utrzymuj w linii prostej. Unikaj zwłaszcza spania na brzuchu!
  9. Po przebudzeniu wstawaj powoli, co przygotuje Twoje ciało do przyjęcia pionowej pozycji. Szybkie wstawanie może prowadzić nawet do urazu, np. wypadnięcia dysku.
  10. Jeśli obudzisz się z bólem pleców, staraj się rozchodzić i unikaj siadania. Delikatne ćwiczenia powinny spowodować, że kręgosłup przestanie być nadmiernie sztywny i napięty, a ból zmniejszy się.

Inne bóle spowodowane poważniejszymi problemami

Poranny ból pleców może również sygnalizować poważniejsze problemy. Najpowszechniejsze z nich to dyskopatia oraz rwa kulszowa.

Dyskopatia to ból spowodowany wypadającym dyskiem (przepukliną dysku). Dotyczy krążków międzykręgowych, najczęściej kręgów lędźwiowych, które działają jak amortyzatory - nadają kręgosłupowi elastyczność. Tzw. wypadanie dysku w praktyce polega na tym, że miękka część dysku zaczyna wystawać spomiędzy kręgów, a w konsekwencji uciska nerwy lub rdzeń kręgowy.

Rwa kulszowa pojawia się, gdy wypadający dysk uciska nerw kulszowy. Ból przy tej dolegliwości może rozchodzić się wzdłuż całej nogi i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Poranne bóle pleców mogą zniechęcać do działania - a gdy brak entuzjazmu, wszystko wydaje się mało atrakcyjne. Pamiętaj, że najlepsza broń w walce z porannym bólem pleców to zapobieganie. Dbaj o codzienną aktywność fizyczną, prawidłową masę ciała, a także odpowiednią pozycję podczas snu.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Czy poduszka może powodować ból pleców?

Dlaczego spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa?

Skuteczne sposoby na ból odcinka szyjnego

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa