Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Poduszka medyczna do spania

Schorzenia kręgosłupa dotykają coraz młodszych pacjentów. Szacuje się, że na problemy z kręgosłupem narzeka już ok. 80% społeczeństwa w wieku od 25-60 lat. Ich najważniejszą przyczyną jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, powodujące ogromne obciążenie kręgów i krążków międzykręgowych, a także zastanie i napięcie mięśni przykręgosłupowych. Pierwszym krokiem w zapobieganiu oraz pomoc w już występujących bólach pleców, karku i szyi jest stosowanie medycznych poduszek ortopedycznych do spania. 

Sissel Soft

Czym są poduszki medyczne do spania?

Poduszki ortopedyczne do spania pozwalają na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa  w czasie snu. Ich specjalny kształt i anatomiczne wyprofilowanie zapewnia wsparcie dla głowy i szyi, skutecznie odciążając kręgi i mięśnie. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się ryzyko powstawania schorzeń kręgosłupa, ale również ich użytkownicy budzą się rano lepiej wypoczęci, pełni energii, bez uciążliwych dolegliwości bólowych w okolicach szyi i karku. Często rekomendowane są one także przez specjalistów jako dodatkowy element rehabilitacji. Poduszki medyczne bowiem pomagają przy istniejących chorobach kręgosłupa – np. dyskopatii.

Jednak nie warto podejmować decyzji o zakupie poduszki ortopedycznej (również pod nazwą poduszka rehabilitacyjna, zdrowotna, ergonomiczna czy profilowana) zbyt pochopnie. Nie każda z nich jest bowiem poduszką medyczną, która przeznaczona jest do używania w celach terapeutycznych – do zapobiegania, leczenia lub łagodzenia dolegliwości. Korzystanie z poduszek ortopedycznych, które nie są wyrobami medycznymi i są produkowane przez przypadkowych wytwórców, może wiązać się z brakiem ich skuteczności, a niekiedy nawet pogorszyć stan zdrowia użytkowników. 

Poduszka medyczna - kilka słów o aspektach prawnych

Ortopedyczna poduszka medyczna (będąca wyrobem medycznym) spełnia wymogi dyrektywy unijnej 93/42/EWG. Dyrektywa ta ściśle określa warunki jakie muszą spełnić produkty, aby mogły zostać uznane za wyroby medyczne – powinny być one projektowane i wytwarzane w taki sposób, aby ich używanie nie zagrażało bezpieczeństwu i zdrowiu użytkowników, osiągać zakładaną, opartą na testach, skuteczność działania oraz być wykonane z odpowiednio dobranych materiałów. Potwierdzeniem spełnienia wymogów odnośnie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i wysokiej jakości jest deklaracja zgodności (certyfikat CE).

Aby odróżnić medyczną poduszkę ortopedyczną od niesprawdzonych podróbek wystarczy przyjrzeć się dokładnie jej opakowaniu – wyrób medyczny oznaczony jest symbolem CE.

Sissel Classic

Bezpieczeństwo użytkowania i jakość poduszek medycznych

Ortopedyczne poduszki medyczne produkowane są w kontrolowanych warunkach oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów - bezpiecznych, nietoksycznych i antyalergicznych. O tej najwyższej jakości wykonania i stosowanych materiałów oraz dużej trwałości i wytrzymałości świadczyć może okres gwarancji udzielanej przez producenta, która może wynieść nawet 5 lat. W przypadku takich poduszek medycznych można więc mieć pewność nie tylko co do bezpieczeństwa i skuteczności, ale także ich długotrwałego użytkowania.

Gdzie kupić medyczne poduszki ortopedyczne?

Najlepszym miejscem zakupu poduszek medycznych do spania są specjalistyczne sklepy z asortymentem do rehabilitacji (tradycyjne lub online) lub sklepy zaufanych i sprawdzonych producentów, specjalizujących się w wytwarzaniu poduszek ortopedycznych.

Z dużą ostrożnością należy natomiast podchodzić do asortymentu spotykanego w marketach, sklepach meblowych czy z wyposażeniem wnętrz. Często oferują one poduszki „specjalistyczne”, które jednak nie są wyrobami medycznymi – mogą one okazać się nietrwałe i zupełnie nieskuteczne, a czasami nawet prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia ich użytkowników.

Co nie jest poduszką medyczną?

Podczas zakupów w markecie lub sklepie meblowym często spotkasz się z poduszkami określanymi jako "zdrowotne", "profilowane" czy "fizjoterapeutyczne". Choć kuszą niską ceną, nie warto ich kupować. Ich kształt nawiązuje do profesjonalnych poduszek, ale to tylko pozory. Imitują prawdziwe wyroby medyczne, nie są przebadane i nie posiadają odpowiednich certyfikatów, a co za tym idzie - nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a nawet szkodzą. Tego typu produkty charakteryzuje:

● nieprawidłowe wyprofilowanie,
● nieodpowiednie materiały - zbyt twarde lub zbyt miękkie, nie dające odpowiedniego podparcia dla szyi,
● brak możliwości regulacji wysokości poduszki,
● szybka utrata pierwotnego kształtu,
● szybkie zużycie,
● brak pewności odnośnie zawartości szkodliwych substancji.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszki zdrowotne – co to znaczy?

Poduszki ortopedyczne czy ergonomiczne

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Sissel Deluxe