Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Poduszka medyczna do spania

Schorzenia kręgosłupa dotykają coraz młodszych pacjentów. Szacuje się, że na problemy z kręgosłupem narzeka już ok. 80% społeczeństwa w wieku od 25-60 lat. Ich najważniejszą przyczyną jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, powodujące ogromne obciążenie kręgów i krążków międzykręgowych, a także zastanie i napięcie mięśni przykręgosłupowych. Pierwszym krokiem w zapobieganiu oraz pomoc w już występujących bólach pleców, karku i szyi jest stosowanie medycznych poduszek ortopedycznych do spania. 

Sissel Soft

Czym są poduszki medyczne do spania?

Poduszki ortopedyczne do spania pozwalają na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa  w czasie snu. Ich specjalny kształt i anatomiczne wyprofilowanie zapewnia wsparcie dla głowy i szyi, skutecznie odciążając kręgi i mięśnie. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się ryzyko powstawania schorzeń kręgosłupa, ale również ich użytkownicy budzą się rano lepiej wypoczęci, pełni energii, bez uciążliwych dolegliwości bólowych w okolicach szyi i karku. Często rekomendowane są one także przez specjalistów jako dodatkowy element rehabilitacji. Poduszki medyczne bowiem pomagają przy istniejących chorobach kręgosłupa – np. dyskopatii.

Jednak nie warto podejmować decyzji o zakupie poduszki ortopedycznej (również pod nazwą poduszka rehabilitacyjna, zdrowotna, ergonomiczna czy profilowana) zbyt pochopnie. Nie każda z nich jest bowiem poduszką medyczną, która przeznaczona jest do używania w celach terapeutycznych – do zapobiegania, leczenia lub łagodzenia dolegliwości. Korzystanie z poduszek ortopedycznych, które nie są wyrobami medycznymi i są produkowane przez przypadkowych wytwórców, może wiązać się z brakiem ich skuteczności, a niekiedy nawet pogorszyć stan zdrowia użytkowników. 

Poduszka medyczna - kilka słów o aspektach prawnych

Ortopedyczna poduszka medyczna (będąca wyrobem medycznym) spełnia wymogi dyrektywy unijnej 93/42/EWG. Dyrektywa ta ściśle określa warunki jakie muszą spełnić produkty, aby mogły zostać uznane za wyroby medyczne – powinny być one projektowane i wytwarzane w taki sposób, aby ich używanie nie zagrażało bezpieczeństwu i zdrowiu użytkowników, osiągać zakładaną, opartą na testach, skuteczność działania oraz być wykonane z odpowiednio dobranych materiałów. Potwierdzeniem spełnienia wymogów odnośnie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i wysokiej jakości jest deklaracja zgodności (certyfikat CE).

Aby odróżnić medyczną poduszkę ortopedyczną od niesprawdzonych podróbek wystarczy przyjrzeć się dokładnie jej opakowaniu – wyrób medyczny oznaczony jest symbolem CE.

Sissel Classic

Bezpieczeństwo użytkowania i jakość poduszek medycznych

Ortopedyczne poduszki medyczne produkowane są w kontrolowanych warunkach oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów - bezpiecznych, nietoksycznych i antyalergicznych. O tej najwyższej jakości wykonania i stosowanych materiałów oraz dużej trwałości i wytrzymałości świadczyć może okres gwarancji udzielanej przez producenta, która może wynieść nawet 5 lat. W przypadku takich poduszek medycznych można więc mieć pewność nie tylko co do bezpieczeństwa i skuteczności, ale także ich długotrwałego użytkowania.

Gdzie kupić medyczne poduszki ortopedyczne?

Najlepszym miejscem zakupu poduszek medycznych do spania są specjalistyczne sklepy z asortymentem do rehabilitacji (tradycyjne lub online) lub sklepy zaufanych i sprawdzonych producentów, specjalizujących się w wytwarzaniu poduszek ortopedycznych.

Z dużą ostrożnością należy natomiast podchodzić do asortymentu spotykanego w marketach, sklepach meblowych czy z wyposażeniem wnętrz. Często oferują one poduszki „specjalistyczne”, które jednak nie są wyrobami medycznymi – mogą one okazać się nietrwałe i zupełnie nieskuteczne, a czasami nawet prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia ich użytkowników.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszki zdrowotne – co to znaczy?

Poduszki ortopedyczne czy ergonomiczne

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Sissel Deluxe