Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy poduszka może powodować ból pleców?

Czy poduszka może powodować ból pleców?

Ból pleców spędza Ci sen z powiek - dosłownie i w przenośni? To nic nadzwyczajnego - z podobnym problemem boryka się około 80% społeczeństwa. Jednak bóle barków i kręgosłupa, które mogą być powiązane z problemami ze snem, to duży powód do niepokoju.

Szukając przyczyny bólu pleców, napotkasz szereg powodów - urazy, przeciążenia, skurcze mięśni, choroby, nadwaga, brak aktywności fizycznej, starszy wiek, a nawet stres i depresja. Często jednak przyczyna leży w nieprawidłowej pozycji ciała, również w czasie snu. Winowajcą okazuje się więc być… zwykła poduszka.

Dlaczego zwykła poduszka powoduje ból pleców?

Śpisz na zwykłej, przypadkowo dobranej poduszce? Bardzo prawdopodobne, że to właśnie ona jest przyczyną Twoich problemów. Aby plecy nie bolały, kręgosłup oraz mięśnie potrzebują odpocząć. W ciągu dnia są narażone na na liczne przeciążenia, np. długotrwałą pracę w jednej pozycji lub podnoszenie dużych ciężarów. Niezależnie od tego, czy borykasz się z dodatkowymi schorzeniami, czy ból pleców to Twój jedyny problem, potrzebujesz poduszki, która da Twojemu ciału upragniony relaks po całym dniu.

Aby poduszka spełniała swoje zadanie i pozwalała dobrze się wyspać, musi zapewniać rozluźnienie i pełny odpoczynek mięśni podczas snu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy posiada odpowiednie wyprofilowanie. Bez niego, Twój kręgosłup oraz mięśnie nie mają odpowiedniego podparcia i znajdują się w stanie ciągłego napięcia i pracy.

Jaka poduszka przyniesie ulgę Twoim plecom?

Twoje plecy potrzebują odciążenia - dlatego wołają o pomoc i bolą. Jeśli chcesz budzić się rano lepiej wypoczęty, pełen energii, bez uciążliwych dolegliwości bólowych w okolicach szyi, karku i całego kręgosłupa, sięgnij po poduszkę ortopedyczną.

Poduszka ortopedyczna pozwala na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, a więc poprawnej, neutralnej pozycji podczas snu. Jej wyjątkowy kształt i charakterystyczna, wyższa krawędź to coś, co wyróżnia ją spośród innych poduszek. To specjalne podparcie, wyprofilowane pod kręgosłup szyjny, odciąża mięśnie przykręgosłupowe w tym odcinku, a co za tym idzie - pozwala mięśniom na rozluźnienie i regenerację, co zapobiega chorobom i dolegliwościom bólowym. Poduszka ortopedyczna dba nie tylko o Twoją szyję - podpierając kręgosłup szyjny, gwarantuje prawidłowe ułożenie całego ciała.

Kształt poduszki ortopedycznej to nie przypadek - powstała w wyniku pracy lekarzy ortopedów, neurologów i fizjoterapeutów. Wieloletnie badania oraz praktyka stosowania (m. in. w szwedzkich szpitalach) potwierdzają jej skuteczność w walce z bólami kręgosłupa.

Czy każda poduszka ortopedyczna chroni przed bólem pleców?

Wybór poduszki ortopedycznej nie może być pochopny. Nieprawidłowo dobrana poduszka nie tylko nie przyniesie upragnionej ulgi, ale może nawet nasilić dolegliwości bólowe! Wybierając poduszkę medyczną, zwróć uwagę przede wszystkim na dwa kryteria: rozmiar oraz materiał, z którego została wykonana.

Rozmiar poduszki dopasuj do swojej budowy ciała. Na rynku znajdziesz różne rozmiary poduszek, jednak najczęściej występujące to M (o wysokości około 11-12 cm) oraz L (o wysokości około 14 cm). Jeśli jesteś drobną osobą o wąskich barkach, wybierz niższą, jeśli masz większą masę caiła i szerokie barki - wyższą. Masz wątpliwości? Poszukaj poduszki regulowanej, która zawiera specjalną wkładkę, za pomocą której dobierzesz rozmiar poduszki do swoich potrzeb.

Skuteczność poduszki zależy również od prawidłowego doboru materiału. Poduszki ortopedyczne produkuje się zwykle z termoplastycznej pianki memory (pianki z pamięcią) lub nieco twardszej pianki poliuretanowej. Jeśli lubisz delikatne materiały i masz wrażliwą skórę, lepiej sięgnij po poduszkę z pianki memory, natomiast gdy wolisz zapewnić szyi zdecydowane poparcie, wybierz piankę poliuretanową.

Uważaj również na tanie podróbki poduszek ortopedycznych, które można spotkać w marketach czy sklepach meblowych. Taka poduszka to strzał w ciemno - nie jest w żaden sposób testowana, szybko się odkształca i zwykle zwiększa dotychczasowe dolegliwości.


Polecamy również inne poradniki:

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Poduszki na ból pleców

Dlaczego spanie na poduszce ortopedycznej zmniejsza ból kręgosłupa?

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa

Ćwiczenia na bolący kręgosłup w domu