Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Spanie na poduszce ortopedycznej - jak to powinno wyglądać?

Spanie na poduszce ortopedycznej - jak to powinno wyglądać?

Budzisz się wymęczony, z bólem kręgosłupa, głowy lub barków? Takie dolegliwości w chwili, gdy powinieneś być rześki i pełen energii, nie tylko psują humor, ale też świadczą o nieprawidłowym przebiegu snu. Na szczęście, istnieje łatwy sposób, który pomoże Ci w końcu porządnie się wyspać - poduszka ortopedyczna. Jak na niej spać, aby przyniosła oczekiwane efekty?

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Aby prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej, w leżeniu bokiem ułóż głowę w jej zagłębionej części, a szyję na wypukłej. Pomiędzy ramieniem i szyją nie powinno być żadnej pustej przestrzeni - wyprofilowana część poduszki musi ją szczelnie wypełnić. Profesjonalne poduszki ortopedyczne posiadają wyraźną, wysoką krawędź - nie poleca się ich do spania na plecach.

Skuteczne działanie poduszki ortopedycznej zależy przede wszystkim od właściwego podparcia odcinka szyjnego. Aby je osiągnąć, starannie dobierz rozmiar poduszki oraz materiał, z jakiego została wykonana. Tylko wtedy uzyskasz anatomiczną pozycję kręgosłupa podczas snu, odciążenie mięśni, a w efekcie - relaksujący sen, który pozwoli Ci obudzić się bez uciążliwego bólu.

Dlaczego poduszka ortopedyczna jest tak skuteczna?

Sekret skuteczności poduszki ortopedycznej tkwi w jej kształcie, a przede wszystkim w podniesionej krawędzi, stanowiącej podparcie dla Twojej szyi. Specjalne wyprofilowanie zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa i odciążenie mięśni przykręgosłupowych. Rozluźnione mięśnie prawidłowo się regenerują, co zapobiega chorobom i dolegliwościom bólowym.

Samo podniesienie krawędzi poduszki to nie wszystko. Wieloletnie badania lekarzy: ortopedów, neurologów, fizjoterapeutów, a także specjalistów w dziedzinie zaburzeń snu pokazują, że krawędź musi być właściwie wyprofilowana, mieć dobrą wysokość, oraz być wykonana z odpowiedniego materiału, aby spanie na niej przynosiło oczekiwane rezultaty. Na rynku istnieje wiele produktów, które tylko udają poduszki ortopedyczne, ale wcale nie mają właściwości leczniczych i nie są produktami medycznymi. Nie daj się nabrać - sięgaj wyłącznie po oryginalne poduszki ortopedyczne wiodących na rynku marek, polecanych przez specjalistów.

Jak dobrać właściwą poduszkę?

Kiedy śpisz na zwykłej poduszce, Twoje mięśnie pracują przez całą noc - nie mając odpowiedniego podparcia, muszą pozostać w stanie napięcia. Nic dziwnego, że rano bolą Cię plecy i kark.

Zakup pierwszej z brzegu poduszki w markecie lub sklepie meblowym nie da upragnionego wypoczynku - co więcej, może Ci nawet zaszkodzić i spowodować większe dolegliwości bólowe! Tanie, masowo produkowane poduszki posiadają identyczne wymiary, a materiał, z którego są wykonane, szybko traci kształt i przestaje spełniać swoją funkcję. W przypadku takiej poduszki, trudno mówić o jakimkolwiek dopasowaniu do użytkownika.

Wybrałeś do spania poduszkę medyczną, używasz jej regularnie, a zamiast ulgi pojawił się ból? To znak, że została źle dobrana. Najlepiej, gdy dopasujesz odpowiedni model pod okiem specjalisty. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zamiast testować różne wersje poduszek, zwróć uwagę na dwa kluczowe parametry i wybierz poduszkę idealnie dostosowaną do Ciebie.

  • Rozmiar

Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią wysokość poduszki. Aby była wygodna, musi pasować do anatomicznej budowy Twojego ciała, a przede wszystkim do szerokości Twoich barków. Jeżeli jesteś osoba postawną, o znacznej masie ciała i szerokich barkach, wyprofilowana krawędź poduszki powinna mieć około 13-15 cm wysokości. Jeśli masz wąskie barki i drobną budowę, sięgnij po niższą poduszkę, o wysokości około 10-12 cm.

Na wybór rozmiaru poduszki duży wpływ ma również rodzaj powierzchni, na której śpisz. Jeśli Twój materac jest miękki i zapada się pod wpływem ciężaru ciała, przestrzeń pomiędzy barkiem a szyją zmniejsza się - potrzebujesz więc niższej poduszki. Śpisz na twardym materacu? Wybierz poduszkę o wyższej krawędzi.

Masz wątpliwości, jaka wysokość będzie idealna? Rozważ zakup poduszki regulowanej. Tego typu wyroby posiadają specjalną wkładkę, którą możesz w każdym momencie wyjąć lub włożyć z powrotem i w ten sposób upewnić się, jaka wysokość będzie dla Ciebie najlepsza.

Choć dobór wysokości jest kluczowy dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa, niektóre poduszki posiadają również zwiększoną szerokość, aby spało Ci się jeszcze wygodniej.

  • Materiał

Poszukując właściwej poduszki ortopedycznej, spotkasz się najczęściej z dwoma typami materiałów - pianką sprężystą (poliuretanową) i pianką visco-elastic, zwaną również pianką memory, pianką z pamięcią lub pianką termoplastyczną. Oba materiały świetnie podpierają szyję i głowę oraz zachowują odpowiedni kształt, dzięki czemu kręgosłup odpoczywa w czasie snu. Różnią się jednak innymi właściwościami. Który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Podczas snu często się pocisz, zwłaszcza w okolicy głowy i szyi? Pianka poliuretanowa rozwiąże ten problem - ma doskonałe właściwości wentylacyjne. Sprawdzi się również, jeśli wolisz poduszki elastyczne i twardsze.

Masz wrażliwą twarz i szyję, lubisz delikatne materiały? Pokochasz piankę visco-elastic, która reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do pozycji podczas snu. Jeśli wolisz bardziej plastyczne, otulające ciało poduszki, wybierz piankę z pamięcią.

Kiedy poduszka ortopedyczna zagości w Twoim łóżku, pamiętaj, że potrzebujesz czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Zmiana dotychczasowego sposobu spania może powodować krótkotrwały dyskomfort, który mija maksymalnie po 14 dniach. Po tym czasie, nie będziesz już chciał rozstać się z poduszką ortopedyczną.

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę ortopedyczną?

:”Lepiej zapobiegać niż leczyć” - to przysłowie ma zastosowanie również w przypadku poduszek ortopedycznych. Jeśli kojarzy Ci się ona tylko z osobami cierpiącymi na choroby i zwyrodnienia, czas zerwać z takim przekonaniem.

Prawidłowo dobrana poduszka ortopedyczna to doskonały sposób na profilaktykę chorób kręgosłupa i zachowanie prawidłowej postawy ciała. Warto ją stosować nawet u dzieci, wybierając specjalną, dziecięcą poduszkę w odpowiednim dla malucha rozmiarze. Poduszka ortopedyczna gwarantuje prawidłowy wzrost, co pozwoli uniknąć problemów z plecami w dorosłości, co przy dzisiejszym, siedzącym trybie życia ma ogromne znaczenie.

Twój kręgosłup daje już o sobie znać? Nie załamuj się - poduszka ortopedyczna pomoże zmniejszyć, a w wielu przypadkach całkowicie wyciszyć dolegliwości bólowe. Pozwoli na przybranie naturalnej krzywizny i znacznie odciąży krążki międzykręgowe, co umożliwi relaks mięśni i wiązadeł.

Czego możesz się spodziewać, gdy regularnie zaczniesz używać poduszki ortopedycznej? Lista korzyści jest całkiem spora:

  • łagodzi ból szyi, głowy i pleców,
  • pomaga w zespołach bólowych kręgosłupa,
  • wspomaga leczenie dyskopatii, zarówno szyjnej, jak i lędźwiowej,
  • zmniejsza napięciowe oraz migrenowe bóle głowy,
  • reguluje problemy ze snem,
  • pomaga pokonać problemy z chrapaniem,
  • niweluje bezdech senny,
  • odciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu,
  • usuwa drętwienie i mrowienie rąk,
  • łagodzi refluks żołądkowy,
  • pomaga walczyć ze schorzeniami (np. zniesioną lordoza szyjną).

Jak widzisz, spanie na poduszce ortopedycznej pomoże Ci wygrać nie tylko relaksujący sen, ale też zdrowie i sprawność na wiele lat. Ta zaleta czyni ją niezbędnym przedmiotem w Twojej sypialni.

Poduszka ortopedyczna - czy tylko do spania?

Wiesz, jak spać na poduszce ortopedycznej i jak wybrać najlepszą dla siebie. Spanie to jednak nie jedyna aktywność, podczas której warto zachowywać dobrą postawę ciała. Praca siedząca, podróżowanie, relaks - również te czynności możesz wykonywać w prawidłowej pozycji dzięki odpowiednio dobranym poduszkom. Wybór poduszek ortopedycznych jest niezwykle szeroki:

  • Kliny do siedzenia

Jego trójkątny kształt wymusza prawidłową postawę, korygując nachylenie kręgosłupa w stosunku do miednicy. Można go również wykorzystać podczas leżenia, układając go pod nogami. Znakomicie sprawdzi się także podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jego niewielki rozmiar pozwala go zabrać wszędzie - w pracy, na wakacjach czy podczas spotkań z rodziną i znajomi.

  • Poduszki sensomotoryczne

To doskonałe rozwiązanie, gdy spędzasz w pozycji siedzącej wiele godzin. Bezpieczne i łatwe w stosowaniu, mają formę niewielkiej, płaskiej poduszki wypełnionej powietrzem. Użyjesz jej na każdym krześle czy fotelu biurowym. Zapewnia tzw. siedzenie dynamiczne, dzięki czemu uwalnia kręgosłup od konieczności ciągłego poprawiania pozycji i niweluje dolegliwości bólowe. Używa się ich również dla dzieci z ADHD oraz jako przyrząd do ćwiczeń.

  • Poduszki z otworem

Przynoszą ulgę osobom, które mają trudności z siedzeniem, np. po porodzie, operacji, przy hemoroidach. Ma kształt okrągłego lub owalnego pierścienia.

  • Siedziska ortopedyczne

Zapewniają odpowiednią pozycję ciała podczas siedzenia, a także wsparcie pleców na całej ich długości. Można ich użyć na dowolnym krześle, fotelu czy kanapie. Stabilizują pozycję, korygują ułożenie kręgosłupa i utrzymują prawidłową postawę ciała.

  • Poduszki do samochodu

Idealne na długie podróże, zwłaszcza dla zawodowych kierowców, regularnie spędzających godziny za kółkiem. Przybierają różne kształty, np. klinów pod kręgosłup lędźwiowy, siedzisk podpierających cały kręgosłup, oparć ortopedycznych lub rogali podróżnych.

  • Kliny pod nogi

Uniesienie nóg pod odpowiednim kątem przynosi ulgę po wielu godzinach stania, przy dolegliwościach krążeniowych, a także w ciąży. Specjalistyczne, trójkątne poduszki ortopedyczne wspierają całe nogi, a także pozwalają na regulację wysokości. Pomagają zapewnić właściwy odpoczynek ociężałym, obolałym i opuchniętym nogom, zapobiegając obrzękom i żylakom.

Z odpowiednio dobranymi poduszkami ortopedycznymi praca, wypoczynek i spanie będą o wiele przyjemniejsze i komfortowe, a do tego zyska na Tym Twoje zdrowie. Nie musisz wprowadzać do swojej codzienności wszystkich typów od razu, ale pamiętaj, że istnieją takie możliwości i że warto z nich korzystać. Zacznij od wypróbowania klasycznej poduszki ortopedycznej do spania i przekonaj się, jak dużo może zmienić w Twoim życiu ten niewielki przedmiot.


Polecamy również inne poradniki:

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?

Zakup poduszki ortopedycznej dla kręgosłupa szyjnego

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Korzyści ze stosowania poduszki ortopedycznej