Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Jak spać na poduszce

Zdrowy i spokojny sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jeśli Twojemu porannemu wstawaniu towarzyszą bóle głowy, kręgosłupa karku lub szyi, powinieneś zmienić swoje przyzwyczajenia i poprawić komfort snu. Co zrobić, aby każdego poranka budzić się wypoczętym i zrelaksowanym? Zacznij korzystać z poduszki ortopedycznej, która zadba o Twój kręgosłup, doda Ci energii i poprawi samopoczucie.

Poduszki ortopedyczne często kojarzone są z poważnymi wadami postawy lub urazami i przekonaniem, że powinno się z nich korzystać dopiero wtedy, kiedy takie problemy wystąpią. To jednak nie do końca prawda. Wysokiej jakości poduszka ortopedyczna, posiadająca certyfikat medyczny, ma bowiem wiele pozytywnych skutków w stosowaniu i działa profilaktycznie u zupełnie zdrowych ludzi. Dzięki anatomicznemu ułożeniu ciała, oprócz poprawy komfortu snu, zwiększy ona jego głębokość, zrelaksuje oraz odciąży mięśnie i kręgosłup, tak bardzo narażone na nadmierne obciążenie w ciągu każdego dnia. Dobierając odpowiedni rodzaj i kształt poduszki, możesz także pomóc sobie w redukcji chrapania, a w przypadku refluksu żołądkowego, prawidłowe ułożenie ciała złagodzi go.

Jak spać na poduszce ortopedycznej w różnych pozycjach?

Ułożenie i dobór poduszki ortopedycznej do pozycji, w której śpisz jest znaczące. Jeśli pierwszy raz masz do czynienia z tego rodzaju poduszką, warto poznać i zastosować się do kilku bardzo łatwych zasad.

Zadaniem takiej poduszki jest przede wszystkim prawidłowe podparcie kręgosłupa szyjnego, nie zaś tylko samej głowy, pamiętaj o tym. Musi mieć więc odpowiedni kształt z wyprofilowaną krawędzią, która wypełni wolną przestrzeń pomiędzy szyją a podłożem, gwarantując właściwe ułożenie, niezależnie od przyjmowanej podczas snu pozycji.

W przypadku części poduszek ortopedycznych często spotykane jest zalecenie zmiany jej ułożenia na materacu w zależności od pozycji, w której śpisz. W takim wypadku podczas spania na plecach poduszka powinna być ułożona w ten sposób, aby niższą stroną podpierać szyję. Natomiast przy spaniu na boku, to wyższa część poduszki powinna zająć wolną przestrzeń pomiędzy głową a ramieniem, dzięki czemu odpowiednio wesprze kręgosłup, rozluźni mięśnie i pozwoli prawidłowo wykorzystać godziny snu. Obracanie poduszki jest jednak niepraktyczne i nie sprawdza się w przypadku osób zmieniających pozycję w czasie snu, a one same często nie są na tyle dobrze wyprofilowane z obu stron, aby zapewnić optymalne podparcie. Warto więc poszukać innego rozwiązania – poduszek, które spełniają swoje zdrowotne zadania zarówno podczas spania na boku, jak i na wznak. Dzięki odpowiedniemu kształtowi, będącemu wynikiem badań i testów, a także materiałom, z jakich zostały wykonane, zapewniają one najlepsze wsparcie kręgosłupa szyjnego oraz zachowanie prawidłowego ułożenia ciała podczas snu, niezależnie od ulubionej pozycji.

W każdym z przypadków w pierwszych dniach korzystania z poduszki ortopedycznej możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu oraz poranne bóle szyi, ponieważ ciało nie jest przyzwyczajone do nowych warunków snu. Korzystając ze zwykłych poduszek do spania, ciało układasz w najwygodniejszej dla Ciebie pozycji. Natomiast w przypadku spania na poduszce medycznej, to ona wymusza prawidłowe i anatomiczne ułożenie ciała do snu, do którego organizm musi przywyknąć. Takie dolegliwości mijają zwykle do 14 dni od rozpoczęcia użytkowania poduszki, dlatego pozwól przyzwyczaić się ciału do nowej pozycji, a po tym czasie zaczniesz zauważać wyższą jakość i komfort snu.

Jak poprawnie dobrać poduszkę ortopedyczną?

Pamiętaj również o tym, że poduszki występują w różnych rozmiarach. Dobór odpowiedniego i dopasowanie do Twojej postury ciała jest kluczowym elementem prawidłowego działania poduszki i skutecznego wsparcia głowy i szyi. Należy zwrócić uwagę na budowę ciała oraz odległość pomiędzy barkiem a szyją, tak aby poduszka nie była ani za wysoka ani za niska, lecz idealnie dopasowana do Twojej anatomii. Zazwyczaj osobom o drobnej budowie ciała zaleca się wybrać niższą poduszkę, do maksymalnej wysokości wynoszącej 12 cm, a osobom o większej posturze - poduszki ortopedyczne o większej wysokości, czyli 12 – 14 cm. Aby sprawdzić, czy poprawnie dobierasz poduszkę ortopedyczną do swoich wymiarów oraz wymagań, sprawdź nasz artykuł o prawidłowym doborze poduszki ortopedycznej lub skontaktuj się z nami.


Polecamy również inne poradniki:

Spanie na poduszce ortopedycznej - jak to powinno wyglądać?

Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?

Dlaczego powinniśmy używać poduszek ortopedycznych?