Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

5 zasad zdrowego snu – czyli jak lepiej spać

5 zasad zdrowego snu – czyli jak lepiej spać

Masz problemy ze snem? Po nieprzespanej nocy samopoczucie drastycznie spada i pojawia się pokusa, by pójść drogą na skróty i sięgnąć po tabletki nasenne. Ten sposób traktuj jednak jako ostateczność - co prawda prześpisz kilka godzin, jednak następnego dnia obudzisz się otępiały, trudno będzie ci się skupić. Przy środkach farmakologicznych łatwo również o uzależnienie.

Na szczęście, istnieje kilka prostych zachowań i nawyków, które umożliwią Ci zasypianie bez stosowania leków. Jakich?

1.   Ilość godzin snu

Odpowiednia liczba godzin snu podstawa! Daje gwarancję dobrego samopoczucia przez cały dzień i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy śpisz, następuje regeneracja komórek, narządów i całych układów, a także reguluje się poziom hormonów.

Długi, mocny sen jest potrzebny każdemu - niezależnie od wieku. Nie licząc niemowląt i małych dzieci, długość snu dla poszczególnych grup wiekowych jest podobna - nastolatkowie powinni spać około 8-10 godzin,  młodzież i dorośli 7-9, a osoby po 65 roku życia - 7-8. Jak widać, różnice te są niewielkie i podlegają też pewnym wahaniom w zależności od indywidualnych potrzeb. 7 godzin to jednak absolutne minimum, poniżej którego nie powinieneś schodzić.

Brak odpowiedniej ilości godzin snu może skutkować zmęczeniem, bólami głowy, rozdrażnieniem, pogorszeniem koncentracji, ale też poważniejszymi schorzeniami - nadwagą, cukrzycą, chorobami jelit, serca, chorobą Alzheimera, a nawet nowotworami.

2.    Odpowiednio dobrany materac

To, czy będzie Ci się dobrze spało, zależy w dużej mierze od warunków, w jakich śpisz. “Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” - mówi stare porzekadło. Twoja wygoda podczas snu ma duży związek z wybranym materacem. Jego najważniejsze zadanie to zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa.

Czy to oznacza, że twardy materac jest najlepszy? Niekoniecznie! Twardość materaca musisz dobrać przede wszystkim do swojego wzrostu i wagi - tylko wtedy będzie idealnie dostosowywał się do naturalnych krzywizn Twojego kręgosłupa i da Ci upragnioną wygodę podczas snu.

Każdy człowiek posiada inną budowę. Jeśli jesteś osoba drobną, o niskiej wadze, wybierz materac miększy. Dla osób cięższych i mocno zbudowanych polecane są twardsze materace. Pamiętaj również, że materac powinien być dłuższy o przynajmniej 20 cm od osoby, która na nim śpi.

Ostateczny wybór zależy również od osobistych preferencji, a także od ewentualnych schorzeń kręgosłupa, aby uniknąć pogłębienia wad postawy.

3.    Odpowiednio dobrana poduszka

Wybór poduszki nie powinien być przypadkowy. Aby dobrze Ci się spało, warto postawić na produkty, które zapewnią odpowiednie wsparcie Twojej szyi, głowie i barkom. Idealnie sprawdzają się tu poduszki ortopedyczne.

Nie warto jednak kupować tych marketowych bądź ze sklepów meblowych - choć wyglądem przypominają profesjonalne poduszki medyczne, w rzeczywistości nimi nie są. A źle dobrana poduszka może nie tylko pogorszyć jakość snu, ale nawet powodować dolegliwości bólowe i wady postawy.

Sissel Classic

Dobierając poduszkę ortopedyczną, weź pod uwagę przede wszystkim swoją budowę ciała, a zwłaszcza szerokość barku. Osoby o wąskich ramionach powinny wybierać poduszki o niższej krawędzi - w rozmiarze M (wysokość około 11-12 cm). Jeśli Twoje barki są szerokie, sięgnij po wyższą poduszkę w rozmiarze L (około 14 cm). Masz wątpliwości, jaki rozmiar wybrać? Rozważ zakup poduszki regulowanej, posiadającej specjalną wkładkę, za pomocą której możesz zmienić wysokość poduszki w każdej chwili.

Pamiętaj również, że poduszka powinna być dobrana również do materaca, na którym śpisz. Jeśli Twój materac jest twardy, wybierz wyższą poduszkę. Śpisz na miękkim materacu? Na niższej poduszce będzie Ci się spało lepiej.

4.    Spacer z rana

Ruch poprawia jakość snu, jednak istotne jest nie tylko to, że się ruszasz, ale również to, o której godzinie to robisz. Badacze z Lighting Research Centre w Nowym Jorku wykazali, że najlepszy wpływ na sen ma poranny ruch. Spacer z rana sprawi, że poczujesz się senny około 30 minut wcześniej i łatwiej będzie Ci zasnąć.

Jeśli chcesz lepiej się wysypiać, postaw więc na poranne spacery. Rześkie powietrze z rana nie tylko poprawi Ci nastrój i samopoczucie na cały dzień, ale też zwiększy jakość nocnego odpoczynku!

5.    Regularne ćwiczenia

Ćwiczenia fizyczne, jak np. taniec, gimnastyka, pilates, bieganie czy aerobik, to świetny sposób, aby spać lepiej. Zgodnie z najnowszymi badaniami Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, jeśli podejmiesz wysiłek fizyczny przynajmniej przez 150 minut tygodniowo, będziesz spał lepiej w nocy, a także nie będziesz potrzebować dodatkowych drzemek w ciągu dnia.

Pamiętaj jednak, że trening nie powinien odbywać się zbyt późno. Idealna pora to około 3-4 godziny przed pójściem spać. Zbyt intensywny trening w późnych godzinach podwyższa temperaturę ciała, zwiększa metabolizm, a tym samym utrudnia zaśnięcie przez kilka godzin. Unikaj więc wieczornych intensywnych ćwiczeń siłowych i pozwól organizmowi wyciszyć się przed snem.

Stosuj powyższe zalecenia, a w krótkim czasie przekonasz się, że nie masz problemów ze snem! Jeśli jednak przez dłuższy czas nie widzisz poprawy - skonsultuj się ze specjalistą. Kiedy problemy ze snem wynikają z jakiejś choroby, jedyny sposób na poprawę to jej leczenie.


Polecamy również inne poradniki:

Jak podnieść jakość snu?

Która pozycja do spania jest najzdrowsza?

Sen polifazowy – czyli nie tylko długość, ale i jakość snu

Poduszki medyczne - jak na nich spać?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?