Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Sen polifazowy – czyli nie tylko długość, ale i jakość snu

Czym jest sen polifazowy i czy poprawia jakość snu?

8 godzin – według specjalistów tyle powinien przespać statystyczny, dorosły człowiek. Coraz częściej twierdzenie to ma swoich przeciwników, którzy twierdzą, że w przypadku wysokiej jakości snu nie liczy się jego długość, lecz systematyczność. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że w dzisiejszych czasach

Sissel Classic

Sen polifazowy – co to jest?

Sen polifazowy polega na podzieleniu standardowej ilości czasu snu na mniejsze cząstki czasowe. Przykładowo standardowy sen nocny można skrócić, w zamian uzupełniając go drzemkami w ciągu dnia. Wielu specjalistów zgodnie twierdzi, że jest to rozwiązanie efektywne, dzięki czemu stajesz się bardziej wydajny i wypoczęty. To jak rozłożony jest sen polifazowy zależy wyłącznie od Ciebie. Wyróżnia się bowiem cztery rodzaje snu polifazowego.

Sen polifazowy – rodzaje

Typ bifazowy – polega na skracaniu snu nocnego i dodawanie jednej drzemki w ciągu dnia

Typ everyman – jeszcze bardziej skracamy sen nocny, w zamian dochodzą natomiast trzy drzemki.

Typ dymaxion – polega na ucinaniu sobie czterech drzemek w ciągu doby.

Typ – uberman (prawdopodobnie w praktyce najtrudniejszy) – sześć regularnych równomiernych drzemek w ciągu doby .

Zadbaj o wygodę w czasie snu

Powiedzieliśmy już sobie, że celem snu polifazowego jest przede wszystkim jego systematyczność. Tu ważne jest też zadbanie o szczegóły. Zaleca się więc wygospodarowanie sobie stałego miejsca na sen, gdzie może to być nawet siedzenie samochodu (jeżeli drzemka jest np. w czasie pracy). W tym wypadku ważne, by sen nie był przerywany, dlatego jeśli w okolicy jest hałas to warto zaopatrzyć się w stopery do uszu. Należy też zadbać o wygodę w czasie snu. Jeśli więc tradycyjne poduszki nie są wystarczające warto sięgnąć po poduszki ortopedyczne, które w ostatnim czasie cieszą się ogromnym zaufaniem. Redukują bóle w okolicach pleców, szyi i karku, odciążają kręgosłup, a przy tym poprawiają ogólną jakość snu.

Dla kogo sen polifazowy?

Ze snu polifazowego z pewnością skorzystają osoby prowadzące nienormowany czas pracy. Ponadto sprawdza się w przypadku świeżo upieczonych mam, gdzie w większości przypadków niedobór snu nocnego jest znaczny. Tak naprawdę każdy może skorzystać ze snu polifazowego – pod warunkiem, że zachowa wspomnianą systematyczność.

Sissel Deluxe

Efekt przespania organizmu

Co to znaczy? Bardzo często, gdy w ciągu tygodnia nie możemy zapewnić sobie odpowiedniej ilości snu w weekend postanawiamy spać do woli. Niestety w efekcie paradoksalnie czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i otępiali, a w ciągu dnia mamy problem w utrzymaniem koncentracji. Zatem regularność proponowana przez sen polifazowy powoduje, że niezależnie od dnia będziemy wypoczęci i zrelaksowani.

Sen polifazowy, a sen tradycyjny

Tu należy zadać pytanie: a co ze snem nocnym, który jak wiadomo charakteryzuje się poszczególnymi fazami, o których warto powiedzieć nieco więcej. Faza pierwsza to moment w którym stopniowo zaczynamy tracić kontakt z rzeczywistością. W tym czasie nasz organizm zaczyna się stopniowo wyciszać. Obrazy, jak i dźwięki stają się od siebie oderwane. W fazie drugiej następuje całkowite wyłączenie świadomości, zapadamy w głęboki sen. Faza trzecia i czwarta wzajemnie się ze sobą łączą, gdzie w tym czasie mamy sen regularny, ciśnienie spada, oddech staje się coraz głębszy, spada też napięcie mięśni i temperatura ciała. To właśnie w tym momencie Twój organizm najbardziej odpoczywa. W przypadku nagłej pobudki rano nie będziesz o tym pamiętać. Jest to sen głęboki, który trwa ok. godziny. Następuje faza REM, która powoduje, że organizm przygotowuje się do pobudki. Oddech zaczyna przyspieszać, pojawiają się charakterystyczne ruchy gałek ocznych, jest to moment, w którym sen staje się realistyczny. Ta faza trwa aż do momentu przebudzenia. Zatem, czy sen polifazowy w pewnym sensie nie zabija tego cyklu? Tu zdania są podzielone, tym bardziej, że prowadząc nieregularny tryb życia i tak nie jesteśmy w stanie zachować poszczególnych faz snu.

Korzyści ze snu polifazowego

Oprócz wyżej wspomnianej wydajności, zwolennicy podkreślają nie tylko zwiększoną kreatywność w ciągu dnia, ale i więcej czasu na wykorzystanie do realizacji swoich pasji. Dużo mniej czasu traci się na bezużyteczne czynności.

Polecamy również inne poradniki:

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę medyczną?

Poznaj korzyści ze stosowania poduszek medycznych

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?

Czy warto stosować poduszkę ortopedyczną?

Sissel Soft Plus