Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

6 najlepszych herbat na dobranoc, które zapewnią Ci błogi sen

Najlepsze herbaty na dobranoc

Cierpisz na problemy z zasypianiem? Nie jesteś sam - około 30% osób boryka się z bezsennością lub niespokojnym snem. Nie możesz tego bagatelizować - dobry sen ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Chcesz budzić się wyspany i zregenerowany? Pomogą Ci w tym ziołowe herbaty, znane od wieków jako naturalne środki nasenne.

  1. Rumianek

Zmniejsza stany zapalne, niepokój, uspokaja - te wszystkie cechy sprawiają, że rumiankiem od lat leczy się bezsenność. To łatwo dostępne zioło zawdzięcza swoje działanie przeciwutleniaczowi o nazwie apigenina, która wiąże się z receptorami w mózgu i w ten sposób przyspiesza zapadnięcie w sen.

Niestety, dowody na korzyści płynące z picia rumianku są niespójne - jedne badania potwierdzają jego wpływ na jakość snu, inne go nie wykazują. Aby potwierdzić lecznicze właściwości rumianku, potrzeba dalszych badań.

  1. Kozłek lekarski

To jeden z najpopularniejszych ziołowych środków nasennych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Co decyduje o jego skuteczności?

Kozłek lekarski, znany też jako waleriana, podnosi poziom neuroprzekaźnika zwanego kwasem gamma-aminomasłowym (GABA), który w dużych ilościach zwiększa senność. Liczne badania potwierdzają, że jest skuteczną pomocą w zasypianiu.

Dzięki walerianowej herbatce szybciej zaśniesz i będziesz rzadziej budzić się w nocy. Wszystko to bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych, takich jak np. poranna senność.

  1. Lawenda

Lubisz kojący i aromatyczny zapach lawendy? Herbatka z tych małych fioletowych kwiatków relaksuje, uspokaja, zmniejsza zmęczenie i pomaga pozbyć się lęków. Wprawdzie poleca się ją również na bezsenność, jednak większość badań nie potwierdza znaczącego wpływu lawendy na sen.

Chociaż istnieją ograniczone dowody na to, że lawenda poprawia jakość snu, jej relaksujący aromat może pomóc Ci się odprężyć, ułatwiając zasypianie.

  1. Melisa

Melisa jest powszechnie znana ze swoich uspokajających właściwości. Czy pomoże Ci również zadbać o relaksujący sen?

Badania wykazują, że melisa, podobnie jak kozłek lekarski, zwiększa poziom GABA i w ten sposób ułatwia zasypianie. Dzięki temu, redukuje objawy bezsenności o 42% przy regularnym stosowaniu.

Jeśli przewlekle doświadczasz problemów ze snem, popijanie herbatki z melisy przed snem może okazać się pomocne.

  1. Męczennica (Passiflora)

Herbata z suszonych liści, kwiatów i łodyg męczennicy potwierdza, że zioła mogą być równie skuteczne, jak syntetyczne lekarstwa. Stosuje się ją nie tylko przy zwalczaniu bezsenności, ale też podczas depresji, przeciwbólowo, uspokajająco, a nawet przy zaburzeniach ciśnienia i pracy serca.

To wszechstronne ziele zadziała jeszcze lepiej, gdy połączysz jego stosowanie z korzeniem kozłka lekarskiego.

  1. Kora magnolii

Ta pięknie kwitnąca roślina istnieje od ponad 100 milionów lat. Herbatę z jej kory używa się tradycyjnie w medycynie chińskiej do łagodzenia różnych objawów, m.in. dyskomfortu w jamie brzusznej, przekrwienia błony śluzowej nosa i stresu.

Współcześnie, magnolię ceni się głównie za działanie przeciwlękowe, uspokajające i nasenne. Wszystko dzięki związkowi o nazwie honokiol, który modyfikuje receptory GABA w mózgu i w ten sposób ułatwia zapadnięcie w sen.

Częste picie herbaty z kory magnolii skraca czas zasypiania i wydłuża sen, dzięki czemu masz większe szanse obudzić się wypoczęty.

Zioła pomagają szybciej zasnąć, ograniczyć nocne przebudzenia i poprawić ogólną jakość snu. Pamiętaj jednak, że wiele ziół może wchodzić w interakcje z lekami na receptę i bez recepty, dlatego zawsze skonsultuj się z lekarzem przed dodaniem herbaty ziołowej do codziennej rutyny.


Polecamy również inne poradniki:

8 starodawnych roślin, dzięki którym głęboko i spokojnie zaśniesz

Techniki relaksacyjne przed snem

Sen polifazowy – czyli nie tylko długość, ale i jakość snu

Poduszka sensomotoryczna - co to jest?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?