Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

8 starodawnych roślin, dzięki którym głęboko i spokojnie zaśniesz

zioła na sen

W dzisiejszych czasach chemikalia są dosłownie wszędzie - od środków czystości, przez ubrania, jedzenie, aż po leki. Kiedy szukasz czegoś na spokojny sen, często znajdujesz tylko paskudne syntetyczne mieszanki. Chcesz ich uniknąć?

Sięgnij po rośliny - wiele z nich ma działanie nasenne potwierdzone tysiącami lat stosowania. Skorzystaj z listy 8 cudów natury, które pomogą Ci osiągnąć głęboki i relaksujący sen, do którego dążysz.

  1. Kozłek lekarski

Czy wiesz, że w XIX wieku korzeń kozłka lekarskiego, zwanego też walerianą nagminnie podawano kobietom? Wszystko przez zaburrzenia określane dawniej jako histerie. Był stosowany tak często, że można by nazwać nazwać go “Valium XIX wieku”.

Współcześnie, waleriana to świetny sposób na łatwiejsze zaśnięcie i spokojny sen, i to bez skutków ubocznych.

  1. Rumianek

To jedno z najpopularniejszych ziół na świecie - dziennie ponad milion filiżanek tego naparu trafia na stoły. Nic dziwnego - badania potwierdzają, że poprawia jakość snu i łagodzi krótkotrwałe objawy depresji.

Dzięki łagodnemu działaniu, rumianek nadaje się dla każdego - również dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

  1. Chmiel

Amerykańscy lekarze XIX wieku rutynowo stosowali go jako środek uspokajający i wzmacniający trawienie. Jak medycyna odnosi się do tego dziś?

Badania potwierdzają, że spożycie bezalkoholowego piwa z dodatkiem chmielu sprzyja nocnemu odpoczynkowi. Wystarczy 333 ml codziennie podczas kolacji.

  1. Melisa

Jej wyciszające właściwości są znane od wieków. Co na to badania?

Eksperyment wykazał, że 600 mg ekstraktu z melisy (300 mg na śniadanie i 300 mg na obiad) zmniejsza niepokój o około 15-18%, a także ogranicza bezsenność związaną z lękiem aż o 42%. Warto spróbować!

  1. Męczennica

Ta niezwykła roślina zawdzięcza swą nazwę kształtowi - jej pnącza przypominają krzyż z koroną cierniową. Oprócz zaskakującego wyglądu ma również ciekawe właściwości.

Męczennicę stosuje się w chorobach serca, żołądka, a nawet pomocniczo przy zapaleniu mózgu. Za najcenniejszą jej właściwość uważa się jednak działanie uspokajające i poprawiające sen - pij ją przynajmniej przez tydzień przed pójściem spać, a zauważysz różnicę.

  1. Kora magnolii

W chińskiej medycynie stosuje się ją od ponad 100 milionów lat! Obecnie, istnieje ponad 200 opatentowanych leków opartych na magnolii.

Jeśli cierpisz na bezsenność, wypróbuj preparat z magnolią - np. w formie herbatki lub kapsułek. Łatwiej zaśniesz i nie będziesz budził się w nocy, bez obaw o pojawienie się uciążliwej ospałości w dzień.

  1. Kwaśna wiśnia

Ta wiśnia to specjalność Węgrów! W języku węgierskim słodkie i kwaśne wiśnie mają bardzo różne nazwy, a kwaśna odmiana cieszy się dużą popularnością - rośnie w ogrodach przydomowych, wzdłuż chodników i poboczy dróg.

Kwaśna wiśnia poprawia sen dzięki zawartości melatoniny. Znajdziesz ją pod postacią soku, kapsułek lub ekstraktu do mieszania z wodą. Co ciekawe, z jej właściwości korzystają również sportowcy - ogranicza uszkodzenia mięśni.

  1. Dziurawiec

Już od średniowiecza leczy depresję i szereg innych zaburzeń. Swoje działanie zawdzięcza hipertynie - barwnikowi, który nadaje kwiatom dziurawca charakterystyczny żółty kolor.

Aby spokojnie zasnąć, warto zaparzyć filiżankę herbatki z dziurawca i wypić ją tuż przed snem.

Pamiętaj, że problem z sennością nie bierze się znikąd. W wielu wypadkach Twoje ciało woła o zmianę stylu życia - mniej stresu, więcej ćwiczeń fizycznych, a także odpowiednie warunki do spania. Zanim sięgniesz po zioła, upewnij się, czy nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi przez Ciebie lekami.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Techniki relaksacyjne przed snem

Czy spanie nago jest zdrowe?

Poznaj tradycyjne wskazówki medycyny chińskiej, które pomogą Ci lepiej spać