Poduszka sensomotoryczna - co to jest?

Poduszki sensomotoryczne - jak działają i dlaczego warto?

Poduszka sensomotoryczna to innowacyjny przyrząd do siedzenia oraz ćwiczeń, zwany również dyskiem sensorycznym lub jeżykiem. To proste i łatwe w użytkowaniu urządzenie jest niezwykle przydatne zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Poduszka sensomotoryczna stosowana podczas długotrwałego siedzenia znakomicie oddziałuje na kręgosłup i dba o jego zdrowie dzięki stałemu pobudzaniu ruchu krążków międzykręgowych oraz wymuszaniu zachowania prawidłowej postawy ciała.

Czym jest dysk sensoryczny?

Poduszka SitFitPoduszki sensomotoryczne najnowszej generacji to specjalnie zaprojektowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów (bezpiecznych nawet dla osób z alergią) przyrządy. Wypełnione są powietrzem, co umożliwia indywidualną regulację ich twardości, a tym samym idealne dopasowanie do wagi ciała użytkownika. Mogą one z powodzeniem zastąpić piłki rehabilitacyjne, zalecane przez lekarzy i fizjoterapeutów do siedzenia dynamicznego, tym bardziej że zapewniają użytkownikom większe bezpieczeństwo dzięki umieszczaniu ich na stabilnej podstawie – siedzisku krzesła czy biurowego fotela.

Podczas siedzenia na dysku sensorycznym, kręgosłup i mięśnie pleców cały czas mobilizowane są do ruchu (siedzenie dynamiczne) oraz wymuszana jest prawidłowa postawa ciała. To prawdziwa ulga dla kręgosłupa, wyjątkowo obciążonego podczas wielogodzinnego siedzenia, którego efektem mogą być bóle pleców, napięcia mięśni, a nawet zwyrodnienia lub poważne dolegliwości zdrowotne.

Dlaczego warto stosować poduszki sensomotoryczne?

Nic dziwnego, że poduszki sensomotoryczne cieszą się coraz większą popularnością. Są łatwe w użytkowaniu w domu i w pracy oraz mogą być stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci, dbając o kondycję zdrowotną ich kręgosłupa. Stosując dysk sensomotoryczny na krześle o właściwej wysokości przybieramy prawidłową pozycję w czasie siedzenia - plecy są wyprostowane, stopy opierają się o podłoże, zaś kolana zginają pod kątem 90 stopni. Plecy i kręgosłup zmuszane są również do nieustannego ruchu i nie pozostają w niezmiennej pozycji przez wiele godzin, co jest szczególnie niebezpieczne dla stanu kręgosłupa.

Sissel Tour

Stosowanie poduszki, zarówno do siedzenia, jak i do ćwiczeń, niesie za sobą wiele korzyści, wśród których warto wymienić:

  • Poprawę kondycji ruchowej
  • Zrelaksowanie i odpoczynek dzięki masażowi stóp
  • Odciążenie i zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa wywołanych długotrwałym siedzeniem
  • Poprawę równowagi i koordynacji
  • Poprawę samopoczucia
  • Wspomaganie krążenia krwi

Poduszki warto stosować w celach profilaktycznych, lecz szczególnie zalecane są osobom, które spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej oraz chcą popracować nad swoją koordynacją ruchową i prawidłową postawą ciała.

Jakie ćwiczenia można wykonać z poduszką sensomotoryczną?

Poduszka sensomotoryczna to przyrząd, który nie tylko służy nam do siedzenia, ale również do ćwiczeń. Wszystkie ćwiczenia wykonywane na niestabilnym podłożu (przy użyciu tzw. Jeżyka) powodują szybszy przepływ impulsów nerwowych, poprawiają czucie głębokie, a także wspomagają precyzję ruchów i równowagę ciała.

Dysku sensomotorycznego można używać do różnorodnych ćwiczeń, np.:

  • Wykonywania przysiadów podczas stania na poduszce - dzięki temu pracują mięśnie głębokie, które pozostają bierne w czasie robienia zwykłych przysiadów.
  • umieszczając dysk pod dolną część pleców w czasie leżenia oraz podnosząc przy wydechu górną część ciała w kierunku kolan.

Polecamy również inne poradniki:

Ból pleców a siedzący tryb pracy

Praca biurowa, a schorzenia kręgosłupa

Dynamiczne siedzenie

Poduszki ergonomiczne, ortopedyczne i medyczne - czym się różnią?

W czym pomoże Ci poduszka do siedzenia w biurze?

Sissel Deluxe