Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Poduszka sensomotoryczna - co to jest?

Poduszki sensomotoryczne - jak działają i dlaczego warto?

Poduszka sensomotoryczna to innowacyjny przyrząd do siedzenia oraz ćwiczeń, zwany również dyskiem sensorycznym lub jeżykiem. To proste i łatwe w użytkowaniu urządzenie jest niezwykle przydatne zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Poduszka sensomotoryczna stosowana podczas długotrwałego siedzenia znakomicie oddziałuje na kręgosłup i dba o jego zdrowie dzięki stałemu pobudzaniu ruchu krążków międzykręgowych oraz wymuszaniu zachowania prawidłowej postawy ciała.

Czym jest dysk sensomotoryczny?

Poduszki sensomotoryczne najnowszej generacji to specjalnie zaprojektowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów (bezpiecznych, nawet dla osób z alergią) przyrządy. Wypełnione są powietrzem, co umożliwia indywidualną regulację ich twardości, a tym samym idealne dopasowanie do wagi ciała użytkownika. Mogą one z powodzeniem zastąpić piłki rehabilitacyjne, zalecane przez lekarzy i fizjoterapeutów do siedzenia dynamicznego, tym bardziej że zapewniają użytkownikom większe bezpieczeństwo dzięki umieszczaniu ich na stabilnej podstawie – siedzisku krzesła czy biurowego fotela.

Sissel Sitfit

Podczas siedzenia na dysku sensomotorycznym, kręgosłup i mięśnie pleców cały czas mobilizowane są do ruchu (siedzenie dynamiczne) oraz wymuszana jest prawidłowa postawa ciała. To prawdziwa ulga dla kręgosłupa, wyjątkowo obciążonego podczas wielogodzinnego siedzenia, którego efektem mogą być bóle pleców, napięcia mięśni, a nawet zwyrodnienia lub poważne dolegliwości zdrowotne.

Dlaczego warto stosować poduszki sensomotoryczne do siedzenia?

Nic dziwnego, że poduszki sensomotoryczne cieszą się coraz większą popularnością. Są łatwe w użytkowaniu w domu i w pracy oraz mogą być stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci, dbając o kondycję zdrowotną ich kręgosłupa. Stosując dysk sensomotoryczny na krześle o właściwej wysokości przybieramy prawidłową pozycję w czasie siedzenia - plecy są wyprostowane, stopy opierają się o podłoże, zaś kolana zginają pod kątem 90 stopni. Plecy i kręgosłup zmuszane są również do nieustannego ruchu i nie pozostają w niezmiennej pozycji przez wiele godzin, co jest szczególnie niebezpieczne dla stanu kręgosłupa.

Stosowanie poduszki, zarówno do siedzenia, jak i do ćwiczeń, niesie za sobą wiele korzyści, wśród których warto wymienić:

  • Poprawę kondycji ruchowej
  • Zrelaksowanie i odpoczynek dzięki masażowi stóp
  • Odciążenie i zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa wywołanych długotrwałym siedzeniem
  • Poprawę równowagi i koordynacji
  • Poprawę samopoczucia
  • Wspomaganie krążenia krwi

Poduszki warto stosować w celach profilaktycznych, lecz szczególnie zalecane są osobom, które spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej oraz chcą popracować nad swoją koordynacją ruchową i prawidłową postawą ciała.

Jakie ćwiczenia można wykonać z poduszką sensomotoryczną?

Poduszka sensomotoryczna to przyrząd, który nie tylko służy nam do siedzenia, ale również do ćwiczeń. Wszystkie ćwiczenia wykonywane na niestabilnym podłożu (przy użyciu tzw. Jeżyka) powodują szybszy przepływ impulsów nerwowych, poprawiają czucie głębokie, a także wspomagają precyzję ruchów i równowagę ciała.

Przykładowe ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną:

 

1. Balansowanie ciałem podczas siedzenia

Balansowanie ciałem podczas siedzenia

Pozycja wyjściowa: siedzenie w pozycji wyprostowanej na poduszce sensomotorycznej ułożonej na krześle. Nogi rozstawione na szerokość bioder, ręce swobodnie ułożone na udach lub założone za plecami.
Na przemian przenoś ciężar ciała na prawą i lewą stronę. Podczas ćwiczeń głowa, szyja, grzbiet i obręcz barkowa pozostają nieruchome i wyprostowane.
Ilość: 2 serie po 8 - 10 powtórzeń.

 

2. Skłony boczne podczas siedzenia

Skłony boczne podczas siedzenia

Pozycja wyjściowa: siedzenie w pozycji wyprostowanej na poduszce sensomotorycznej ułożonej na krześle. Nogi rozstawione na szerokość bioder, ręce swobodnie ułożone na udach.

Utrzymując kręgosłup w stabilnej, wyprostowanej pozycji, na przemian przenoś ciężar ciała na prawą i na lewą stronę, aż do momentu, w którym kontakt z podłożem mają już tylko palce nogi po stronie przeciwnej do kierunku wychylenia. Utrzymaj taką pozycję przez 4-5 sekund.

Ilość: 2 serie po 6 - 8 powtórzeń.

 

3. Wychylanie do przodu i tyłu podczas siedzenia

Wychylanie do przodu i tyłu podczas siedzenia

Pozycja wyjściowa: siedzenie na poduszce sensomotorycznej w pozycji wyprostowanej z rękami opartymi swobodnie na udach.

Pochyl miednicę ku przodowi, a następnie powoli całe ciało o ok. 30-40° do przodu, cały czas utrzymując kręgosłup w pozycji wyprostowanej. Wytrzymaj w tej pozycji przez 3-4 sekundy.

Odchyl miednicę do tyłu, a następnie ciało o ok. 30 - 40° do tyłu, również utrzymując kręgosłup w pozycji wyprostowanej. Wytrzymaj w tej pozycji przez 3-4 sekundy.

Ilość: 2 serie po 6 - 8 powtórzeń.

 

4. Ćwiczenia miednicy

Ćwiczenia miednicy

Pozycja wyjściowa: siedzenie na poduszce sensomotorycznej w pozycji wyprostowanej. Nogi rozstawione na szerokość bioder, ręce swobodnie ułożone na udach.

Powoli przesuń miednicę do przodu, wyginając dolną część pleców. Podczas ćwiczeń głowa, szyja, grzbiet i obręcz barkowa pozostają nieruchome. Następnie powoli przesuń miednicę ku tyłowi, jednocześnie wyginając część lędźwiową kręgosłupa w łuk.

Ilość: 2 serie po 8-10 powtórzeń.

 

5. Przerzuty nóg za głowę

Przerzuty nóg za głowę

Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach na podłodze, z nogami wyprostowanymi do góry. Poduszka sensomotoryczna umieszczona pod biodrami i dolną częścią pleców. Ręce rozluźnione, wyprostowane wzdłuż boków.

Nabierz powietrza. Podczas wydechu utrzymaj wciągnięty brzuch i jednocześnie unieś obie wyprostowane nogi za głowę. Ponownie nabierz powietrza i powoli powróć do pozycji wyjściowej wypuszczając powietrze.

Ilość: 2 serie po 6-8 powtórzeń.

 

6. „Pompki”

Pompki

Pozycja wyjściowa: na czworakach, z poduszką sensomotoryczną pod kolanami. Dłonie oparte o podłogę, rozstawione na szerokość ramion. Uda złączone, stopy uniesione nad podłogę.

Powoli pochylaj ciało, zginając ręce w łokciach (pompka). Wytrzymaj w tej pozycji przez 3 – 4 sekundy.

Ilość: 2 serie po 6 - 8 powtórzeń.

 

7. Balansowanie ciałem

Balansowanie ciałem

Pozycja wyjściowa: stanie na poduszce sensomotorycznej umieszczonej na stabilnym podłożu. Pozycja wyprostowana, z nogami lekko zgiętymi w kolanach.

Utrzymując równowagę powoli przenoś punkt podparcia z palców na pięty i odwrotnie.

Ilość: 2 serie po 12 - 14 powtórzeń.

 

8. Unoszenie bioder

Unoszenie bioder

Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach ze zgiętymi w kolanach nogami. Stopy oparte na poduszce sensomotorycznej. Ręce rozluźnione, wyprostowane wzdłuż boków.

Unieś biodra z podłogi, opierając ciężar ciała równomiernie na obu stopach. Wytrzymaj w tej pozycji przez 5 – 10 sekund.

Ilość: 8-10 powtórzeń.


Polecamy również inne poradniki:

Ból pleców a siedzący tryb pracy

Praca biurowa, a schorzenia kręgosłupa

Dynamiczne siedzenie

Poduszki ergonomiczne, ortopedyczne i medyczne - czym się różnią?

W czym pomoże Ci poduszka do siedzenia w biurze?

Sissel Deluxe