Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy śpiąc na plecach potrzebujesz poduszki?

Czy śpiąc na plecach potrzebujesz poduszki?

Lubisz spać na plecach? Ta pozycja, zwana również spaniem “na wznak”, to jedno z najbardziej wskazanych i komfortowych ułożeń do snu. Aby wygodnie spać na plecach, należy jednak wybrać odpowiednią poduszkę, która zapewni właściwe podparcie, komfort dla głowy, szyi, ramion i całego kręgosłupa w tej pozycji. Jaką poduszkę do spania na plecach wybrać? Podpowiadamy.

Dlaczego spanie na plecach jest zdrowe?

Spanie na plecach może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Choć nie jest to najczęściej wybierana pozycja (większość osób lubi spać na boku), poleca ją wielu fizjoterapeutów i specjalistów od zdrowego snu. Dlaczego warto spać na plecach? Spanie na wznak ma wiele zalet:

  • odciąża kręgosłup,
  • zmniejsza ból pleców i szyi,
  • ułatwia głębokie oddychanie,
  • zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków na twarzy, ponieważ nie ma ona kontaktu z poduszką,
  • zapobiega zmarszczkom,
  • zapobiega porannym obrzękom i opuchliźnie oczu i twarzy,
  • zapobiega zatykaniu się dróg nosowych,
  • pomaga odciążyć głowę i zapobiega bólom głowy,
  • nie stwarza nacisku na narządy wewnętrzne,
  • ułatwia poranne wybudzanie, ponieważ w tej pozycji ciało lepiej odbiera zmiany związane ze światłem.

Spanie na plecach to bardzo korzystna dla zdrowia pozycja, jednak ma również swoje wady. Zdarza się, że powoduje bóle w dole pleców. Powinny unikać jej osoby mające skłonności do chrapania, bezdechu sennego oraz cierpiące na inne problemy z oddychaniem. Spanie na plecach nie jest również polecane kobietom w ciąży ze względu na ucisk macicy na ważne naczynia krwionośne – żyłę główną dolną i aortę.

Aby spanie na plecach było wygodniejsze, warto zastosować wsparcie kolan poduszką oraz zadbać o odpowiednio wyprofilowany materac oraz poduszkę pod głowę. Pamiętaj również o swobodnym ułożeniu rąk i nóg.

Sissel Soft

Jaka powinna być poduszka do spania na plecach?

Mitem jest opinia, że do spania na plecach niepotrzebna jest żadna poduszka. Jeśli śpisz na plecach, powinieneś używać poduszki średnio twardej, a także o średniej wysokości.

Nie jest prawdą, że do spania na plecach nie nadaje się poduszka profilowana. Zupełnie płaska poduszka podczas spania na plecach negatywnie wpływa na szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, co może prowadzić do bólu oraz zwyrodnień w tych obszarach. Zbyt miękka poduszka powoduje z kolei odchylenie głowy w dół, co skutkuje dyskomfortem i bólem.

Śpiąc na plecach, potrzebujesz podparcia głowy, tak aby kręgosłup układał się zgodnie ze swoimi fizjologicznymi krzywiznami. W pozycji na plecach wsparcia potrzebuje także szyja i ramiona. Poduszka powinna być więc większa i wypełniona w dolnej części, aby zapewniała wsparcie dla karku.

Głowa nie powinna być jednak zbyt wysoko uniesiona, bo nadwyręża to szyję. Dlatego podczas wyboru poduszki do spania na plecach weź pod uwagę swój wzrost, wagę i szerokość barków. Wyższe, postawniejsze osoby będą potrzebować nieco wyższych poduszek, a drobniejsze - niższych. Osoby o szerokich barkach wolą zwykle poduszki o szerokości nieco większej niż standardowa.

Poduszka do spania na plecach - którą wybrać?

Jeśli często śpisz na plecach i to Twoja ulubiona pozycja, polecamy poduszkę Sissel Soft Plus. Wykorzystuje ona właściwości tzw. pianki z pamięcią, która dopasowuje się do kształtu i temperatury ciała i zapewnia optymalny rozkład siły nacisku.

Poduszka Sissel Soft Plus posiada specjalne wyprofilowanie, które gwarantuje prawidłowe ułożenie kręgów w czasie leżenia. Doskonale wspiera i odciąża odcinek szyjny kręgosłupa oraz zapewnia optymalną pozycję ciała w czasie odpoczynku. Śpiąc na niej, doświadczysz również rozluźnienia napiętych mięśni. Świetnie sprawdzi się nawet dla osób o wrażliwej szyi. Jej kształt to wynik wynikiem wielu skrupulatnych badań prowadzonych przez lekarzy ortopedów, fizjoterapeutów i specjalistów od zdrowego snu.

Dodatkowym atutem jest regulowana wysokość poduszki, dzięki czemu bez problemu dopasujesz ją do budowy i ciężaru swojego ciała, a także twardości łóżka.

Doskonałym wyborem do spania na plecach jest również poduszka Sissel Deluxe. To luksusowy produkt, który spełni wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Posiada wszystkie zalety poduszki Sissel Soft Plus, ale jest szersza - ma szerokość aż 63 cm. Zapewnia więc jeszcze większą wygodną pozycję spania i doskonale sprawdzi się nawet u osób o szerokich barkach.


Polecamy również inne poradniki:

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?

Czy warto spać z nogami w górze?