Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czym jest Pilates?

Na czym polega Pilates?

Sissel PilatesPilates zasłyną na całym świecie jako sposób na utrzymanie formy zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej będąc systemem ćwiczeń praktycznie nie agresywnym dla ciała . Celem tej metody jest osiągnięcie właściwej równowagi mięśniowej, poprzez wzmacnianie mięśni słabszych i rozciąganie tych, które są zbyt krótkie. Poprzez trening osiąga się lepszą kontrolę ciała, silę, elastyczność a co najważniejsze cały trening odbywa się bez obciążania stawów i pleców . W rzeczywistości metoda ta ma wiele pozytywnych efektów jak zapobieganie powstawania urazów a nawet leczenie niektórych z nich. Pilates szczególnie korzystnie wpływa na kondycję pleców oraz szyi.

Pilates zawiera ponad 500 różnych ćwiczeń i niezliczoną ilość przyrządów wzbogacających tę technikę na macie. Daje to kompleksowy system treningowy, który przetrwał do dziś, rewolucjonizując fitness na całym świecie. Ta metoda zapoczątkowana przez geniusza na początku ubiegłego stulecia nadal nie ma sobie równych.

Sissel Myofascia Roller

Dla kogo przeznaczony jest Pilates?

Na początku głównymi zainteresowanymi metoda Pilatesa byli tancerze, aktorzy i modelki ponieważ metoda ta w najwyższym stopniu pozwalała im kształtować swoje sylwetki, zachować spokój umysłu oraz poprawić ogólna motorykę i równowagę ciała. Tancerzy i aktorów pilates uczy pięknego i kontrolowanego ruchu w każdym geście. System ten cieszy się również popularnością wśród muzyków grających na instrumentach dętych ze względu na ogromną rolę oddechu. Z czasem koncepcja pilatesu zyskała przychylność sportowców ponieważ pozwalała im na bardzo szybki powrót do zdrowia po kontuzjach.

Pilates jako metoda i koncepcja ruchu najbardziej pozytywny aspekt zyskała poprzez rozpowszechnienie wśród zwykłych ludzi niezależnie od ich wieku, płci i kondycji fizycznej ponieważ w każdym momencie może przynieść poprawę kondycji i sprawności ciała i umysłu.

Ćwiczenia pilates - sissel

O autorze

Twórcą tej metody był Joseph Hubertus Pilates urodzony w 1880 roku. W dzieciństwie był wątłym i chorowitym chłopcem. Cierpiał na astmę i reumatyzm. Jego ułomności nie odciągnęły go od sportu, wręcz przeciwnie – były dla niego impulsem by poświęcić się studiowaniu ludzkiego ciała oraz osiągnąć fizyczną tężyznę jak również zdrowy i czysty umysł. W swych postanowieniach był tak bardzo zdeterminowany, iż udało mu się wypracować u siebie wzorcową sylwetkę i już w wieku czternastu lat pozował jako model do rysunków anatomicznych. Wkrótce wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zajął się boksem. Po jakimś czasie do tego stopnia rozwinął swoje początkowo mizerne warunki fizyczne, że został artystą cyrkowym, a w końcu nawet instruktorem samoobrony w Scotland Yardzie. Cały czas czuł jednak niedosyt i zaczął trenować jogę, narciarstwo, kulturystykę oraz wiele innych dyscyplin, dzięki którym mógł rozwinąć się jeszcze bardziej.

Sissel Myofascia DoubleBall

Pilates jako metoda i koncepcja ruchuGdy wybuchła I wojna światowa Joseph Pilates był internowany i podczas pobytu w obozie postanowił spożytkować nadmiar wolnego czasu na rozwijanie swojej koncepcji zdrowia i formy fizycznej, wykorzystując całe zdobyte do tamtej pory doświadczenie. Nauczył tej metody swoich towarzyszy niedoli, a wszyscy, którzy z nim ćwiczyli przeżyli epidemię grypy, która wybuchła w 1918 roku. W ostatnich latach wojny pracował jako sanitariusz w szpitalu na wyspie Man. Wymyślił wtedy urządzenia do rehabilitacji, specjalne łóżka z przymocowanymi sprężynami i krążkami, które umożliwiały leżącym pacjentom ćwiczenie mięśni (był to pierwowzór udoskonalonego później urządzenia o nazwie cadillac i stanowił zasadniczy element tego systemu ćwiczeń). Lekarze zaobserwowali wtedy, że dzięki wspaniałemu wynalazkowi Pilatesa rehabilitacja wielu pacjentów przebiegała o wiele szybciej.

Czytając o pilatesie i praktykując tę metodę, zdajemy sobie sprawę, że jej założenia były rewolucją w owych czasach. Joseph Pilates wyprzedził swoją epokę i stał się prekursorem tego, co później nazwano współczesną fizjoterapią, ponieważ w jego czasach nie istniała ta forma pracy z ciałem. Urządzenia, które zaprojektował, powstały całkowicie według jego pomysłu. Wymyślając je, spędził niezliczone godziny w swoim warsztacie, mieszczącym się pod jego pierwszym zakładem gimnastyki przy Ósmej Alei w Nowym Jorku. Niektóre z jego przyrządów jak cadillac, który Pilates wymyślił pracując w szpitalu uznawane są za prawdziwe dzieła inżynierii i w rzeczywistości przypominają nowoczesne urządzenia stosowane do rehabilitacji i fizjoterapii.


Polecamy również inne poradniki:

Jak ćwiczyć jogę

Jakie wybrać maty do fitness

Taśmy do ćwiczeń - zastosowanie w domu

Ćwiczenia i profilaktyka dla zdrowia kręgosłupa

Taping medyczny od poczatku do końca

 

Sissel Spiky