Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Ćwiczenia i profilaktyka dla zdrowia kręgosłupa

Ćwiczenia na zdrowie kręgosłupa

W dzisiejszych czasach wiele dolegliwości określa się jako choroby cywilizacyjne, a jednym ze znaczniejszych przykładów są schorzenia kręgosłupa. Tak jak kiedyś tego typu problemy spotykane były głównie u osób starszych, tak dziś skarżą się na nie coraz młodsi pacjenci. Powód? Tych może być wiele. Do jednego z najczęściej spotykanych należy jednak siedzący tryb pracy. Godziny spędzone za biurkiem, czy kierownicą dość szybko zaczynają odbijać się na kondycji kręgosłupa.

zadbaj o swó kręgosłupNie trzeba przekonywać jak istotne jest zdrowie naszego kręgosłupa. W związku z tym nie tylko warto nie dopuszczać do poważniejszych schorzeń, ale i do zwyczajnych bóli, które oprócz tego, że są nieprzyjemne, często są początkiem wielu dolegliwości. Ponadto ważna jest nasza sylwetka, gdzie problemu z kręgosłupem często skutkują wady postawy.  Jeśli z kolei musisz zmagać się z konkretnymi urazami, to warto jak najszybciej z nimi walczyć.

Mięśnie, które odpowiadają za prawidłową postawę

Prawidłowa postawa siedzi w konkretnych mięśniach naszych pleców. Najważniejsze, by były one mocne – gdyż wtedy kręgosłup jest mniej narażony na wady postawy, oraz bóle. Co ważne w wielu przypadkach lekarze przy problemach z kręgosłupem zalecają, by wzmocnić mięśnie brzucha. Dlaczego? Tu istotna jest bowiem równowaga sił pomiędzy mięśniami pleców, a  brzucha. Jak się okazuje słabe mięśnie brzucha przy znacznie silniejszych mięśniach pleców mogą tylko pogłębić wady postawy. Ćwiczenie core. Core, inaczej nazywane gorsetem mięśniowym, to ćwiczenie, które pomocne jest właśnie dla tych mięśni.

Mięśnie głębokie – najważniejsze w walce o zdrowy kręgosłup?

Warto w tym miejscu powiedzieć sobie nieco więcej o mięśniach głębokich. Przede wszystkim są to mięśnie proste i skośne brzucha, mięśnie przykręgosłupowe, najszersze grzbietu, mięśnie ułożone wewnątrz miednicy, a także mięśnie pośladkowe. Wszystkie te mięśnie biorą udział w stabilizacji całej postawy, w tym stabilizacje kręgosłupa, oraz miednicy. W przeciwnym razie, gdy mięśnie te są osłabione, to mogą pojawić się takie dolegliwości jak pogłebiona lordoza, czy pogłębiona kifoza. Mogą pojawić się również bóle odcinka lędźwiowego. Tu mamy jedną, prostą zasadę – im ciało jest mocniejsze, tym nasze plecy są bardziej odciążone.

Kilka słów o wzmocnieniu mięśni głębokich

Tu rozwiązaniem są wyłącznie ćwiczenia. Jak się okazuje jednak same popularnie „brzuszki” nie wystarczą. Na mięśnie głębokie najlepiej wpływa równowaga. Co ciekawe również tego typu treningi doskonale sprawdzają się na piaszczystej plaży, choć zdajemy sobie sprawę, że nie każdy sobie może na nie pozwolić. W związku z tym warto skorzystać z takich przedmiotów jak: ruchoma platforma, piłka gimnastyczna, bosu, czy poduszka sensomotoryczna. Kolejna, ważna informacja – tego typu przyrządy zajmują mało miejsca, w związku z tym w każdym domu zajmą mało miejsca.

Sissel Tour

Same te przyrządy przede wszystkim pozwolą utrzymać równowagę, gdzie niestabilne podłoże wymusza na naszym ciele odpowiedni balans, dzięki czemu mięśnie odpowiedzialne za stabilizacje uaktywniają się. Do takich ćwiczeń należy między innymi trening na piłce. Warto dodać, że ćwiczenia z tego typu przyrządami nazywa się treningiem funkcjonalnym.

Choć te urządzenia nazywane są pomocniczymi, to zwłaszcza na początku mogą sprawiać trudność, nie mniej jednak chodzi tu wyłącznie o to, aby mięśnie pracowały szybciej i mocniej. Skorzystają na tego typu treningach Ci, którzy chcą wzmocnić mięśnie brzucha. Treningi z tego typu pomocami wymagają mniejszą ilość powtórzeń, przy czym bardziej odczuwa się prace mięśni.

Same treningi na brzuch jednak nie wystarczą, a warto zawalczyć o ćwiczenia całego rozwoju.  Jako przykład może tu służyć przysiady wykonane na bosu, gdzie poczujesz nie tylko silny impuls napływający do nóg, ale i mocne spięcie środku.

Jeśli chodzi o pompki, to te warto wykonać z nogami na piłce. Kolejna, istotna informacja – tego typu treningi minimalizują ryzyko kontuzji.


Polecamy również inne poradniki:

Dynamiczne siedzenie - poradnik

Ból pleców a siedzący tryb pracy

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Praca biurowa, a schorzenia kręgosłupa

Praca przy komputerze - optymalna pozycja

Sissel DorsaBack