Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czym właściwie jest Bosu

Czym właściwie jest Bosu

Półpiłka swoją nazwę BOSU wzięła od określenia „BOth Side Up” czyli „obie strony do góry”. Wynika to z tego, że obydwie powierzchnie, zarówno pneumatyczną jak i płaską, możemy wykorzystywać do ćwiczeń. Samo słowo BOSU stało się jednak towarowym znakiem zastrzeżonym, więc poprawne jest określenie „półpiłka”. Trochę jak z „adidasami”- każdy Adidas to but sportowy, ale nie każdy but sportowy to Adidas. Każde BOSU to półpiłka, ale nie każda półpiłka to BOSU…. W opisach produktów często spotkacie się z określeniem >produkt typu „BOSU”tańszych i równie dobrych jakościowo alternatyw.

Półpiłka jest względnie nowym przyrządem, bo powstała w 1999 roku. Podstawa jest płaska, ma średnicę 64-68 cm i jest sztywna, natomiast górna cześć zbudowana jest z gumy. Gumowe wnętrze, podobnie jak piłka treningowa, napompowane jest powietrzem. To po prostu połączenie piłki fitnessowej ze stepem. Daje ogromne możliwości wynikające z połączenia tych dwóch przyrządów.

Półpiłka daje nam pracującą cześć pneumatyczną, czyli ma wszystkie zalety piłki fitnessowej, wygrywa z nią jednak większą stabilnością oraz większą ilością możliwych kombinacji ćwiczeń. Musisz utrzymywać balans, ale półpiłka nie wytoczy się spod Ciebie, gdy na niej staniesz, więc możesz jednocześnie z wolnymi ciężarami czy na wyciągu wzmacniać inne partie mięśni. Dla wielu osób strach przed zsunięciem się z piłki jest skutecznym hamulcem do ćwiczeń na tych przyrządach. Półpiłka dzięki temu, że leży tam gdzie ją położymy, eliminuje niebezpieczeństwo upadku i nie zawsze miłe poczucie braku stabilności, jednak dalej jej pneumatyczna połowa zapewnia nam utrudnienie wykonywanych ćwiczeń i wymusza napięcie mięśni nóg, brzucha i pleców w celu utrzymania równowagi.

Przewagą półpiłki nad stepem jest niestabilność: na ruchomym podłożu angażujesz więcej mięśni i wzmacniasz te głębokie(których w inny sposób nie jesteśmy w stanie zmusić do pracy).

Niestety, poza ćwiczeniami nie mamy możliwości wykorzystać jej w jakiś twórczy i praktyczny sposób. Jednak rozmiarowo jest niewielka- do 70cm średnicy, więc bez problemu możemy ją używać w domu.

Skąd się wziął fenomen popularności

Półpiłka pozwala na przeprowadzenie kompleksowego treningu- możemy pracować nad wieloma aspektami naraz, mając wręcz nieograniczone możliwości. Mamy przede wszystkim pracę nad równowagą, bo balansujemy w czasie każdego ćwiczenia. Możemy na tym przyrządzie zrobić praktycznie każde tradycyjne ćwiczenie utrudniając je, co zapobiega zastojowi w treningu, który przekłada się na brak efektów dla których ćwiczymy. W czasie każdego ćwiczenia wzmacniamy mięśnie głębokie, odpowiedzialne za naszą prawidłową postawę i utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Zalety ćwiczeń na półpiłce

Utrzymanie równowagi na półpiłce wymaga stałego napinania wielu parti mięśni, co powoduje ich wzmacnianie, a także większego zaangażowania umysłu i skupienia, niż podczas zwykłych ćwiczeń. Ciało jest cały czas napięte, a mózg musi szybciej reagować, żeby utrzymać równowagę na niestabilnym podłożu.

W czasie ćwiczeń poprawiamy koordynację ruchową i refleks, równowagę, przez co wzmacniamy mięśnie przykręgosłupowe wyrabiając prawidłową postawę ciała i korygując wady postawy, które są źródłem różnych bólów pleców, na które tak często się uskarżamy.

Ćwiczenia na półpiłce to także świetny sposób na przygotowanie się do uprawiania sportów, które wymagają umiejętności utrzymywania równowagi, takich jak narty, snowboard, tenis, ponieważ symulują ruchy charakterystyczne dla tych dyscyplin. Wzmacniają również mięśnie nóg, co docenią biegacze chcący uchronić się przez kontuzjami w obrębie kończyn dolnych.

cwiczenia-z-bosu

Przykładowe ćwiczenia

Na półpiłce można nie tylko stać i podskakiwać, ale też klęczeć, siedzieć, leżeć i biegać, a im szybciej wykonuje się dane ćwiczenie, tym skala trudności jest wyższa. Różnorodność kombinacji z wykorzystaniem piłki bo balansowania zależy tylko od kreatywności ćwiczącego.

Używając przyrządów dodatkowych, takich jak hantle lub taśmy, pneumatyczną kopułę półpiłki wykorzystuje się też do urozmaicenia treningu całego ciała, angażując do pracy mięśnie kończyn górnych.

Jak i gdzie kupić

Półpiłkę raczej trudno znaleźć w sklepie stacjonarnym. Na pewno nie jest tak popularna jak zwykła piłka fitnessowa, ani, co w tym wypadku może być kluczowe, nie da się jej spakować do niedużego kartonika. Sztywna podstawa jest w jednym kawałku, zajmuje to trochę miejsca- także na półce sklepowej. Dlatego ten przyrząd najlepiej zamawiać przez internet.

Oryginalne BOSU kosztuje od 650zł wzwyż. Półpiłki innych producentów zazwyczaj zaczynają się w przedziale 500zł. Jeżeli znajdziecie tańsze, bądźcie ostrożni- często różnią się rozmiarami (standardowo 64-68cm średnicy), albo są „na zamówienie” (nie wiadomo kiedy tak naprawdę otrzymamy przesyłkę), nazwa producenta nic nikomu nie mówi, wykonanie zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, albo trzeba osobno kupić (specjalną) pompkę…. Jakość wykorzystanych materiałów jest tutaj bardzo ważna- pamiętajcie, że chodzi o Wasze bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń!


Polecamy również inne poradniki:

Jak ćwiczyć na Bosu

Systemy podwieszane TRX – jak ćwiczyć?

Co to jest Pilates?

Jak ćwiczyć jogę

Jakie wybrać maty do fitness