Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Jaka jest najlepsza pozycja do spania przy rwie kulszowej?

najlepsza pozycja do spania przy rwie kulszowej

Odczuwasz nagły, silny ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa? To może być rwa kulszowa - schorzenie, które dotyka coraz szerszą grupę osób. Za jej pojawienie odpowiada dysfunkcja nerwu kulszowego, który na skutek dużego nacisku wywołuje silne dolegliwości bólowe oraz drętwienie i mrowienie kończyn.

Pojawienie ataku rwy kulszowej może Cię zaskoczyć, jednak nie pozostajesz bezbronny w walce z tą dolegliwością. Jednym ze skutecznych sposobów na złagodzenie bólu podczas rwy kulszowej, a także zmniejszenie częstotliwości ataków, jest spanie i odpoczynek w odpowiedniej pozycji.

Rwa kulszowa - co to jest?

Rwa kulszowa to schorzenie, które potocznie nazywa się atakiem korzonków nerwowych. To zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego, czyli największego nerwu obwodowego, który znajduje się w organizmie człowieka. Ich przyczyny mogą być różne:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, pojawiające się z wiekiem,
  • dyskopatia,
  • wypadanie dysku,
  • zbyt duża masa ciała,
  • przeciążenie, np. u kobiet w ciąży lub u osób, które podejmują się ciężkiej pracy fizycznej,
  • nagłe oziębienie rozgrzanego organizmu, np. poprzez leżenie na wilgotnej ziemi lub kąpiel w zimnej wodzie podczas upału.

Jak widzisz, rwa kulszowa może dotyczyć praktycznie każdego. Głównym objawem rwy kulszowej jest ostry, rwący, piekący, a nawet kłujący ból kręgosłupa oddziałujący na lędźwie, udo aż do stopy. Mogą pojawić się również inne współtowarzyszące problemy.

Rwa kulszowa - objawy:

  • silny ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
  • problem z czuciem,
  • poczucie przemieszczającego się po nodze pieczenia lub mrowienia,
  • niedowład mięśniowy – np. bezwładnej przy chodzeniu stopy,
  • silniejszy ból podczas kaszlu, kichaniu i w trakcie śmiechu.

Sissel Soft

Jaka pozycja do spania przy rwie kulszowej jest najlepsza?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z atakiem rwy kulszowej jest przybranie właściwej pozycji leżącej. Nieprawidłowe ustawienie podczas snu pogłębia praktycznie wszystkie objawy rwy kulszowej. Zdaniem ekspertów, najgorszą pozycją do spania podczas ataku rwy jest ułożenie na brzuchu. Ta pozycja zwiększa nacisk na kręgosłup i intensyfikuje dotychczasowe dolegliwości.

Najlepszą pozycją do spania przy rwie kulszowej jest spanie na boku, w ułożeniu embrionalnym, z kończynami przykurczonymi na kształt krzesełka. To ułożenie najbardziej odciąża plecy, minimalizując dolegliwości rwy. Aby zapewnić sobie dobry sen, warto tu zadbać o odpowiednio wyprofilowaną poduszkę do spania na boku. Najlepiej sprawdzą się  medyczne poduszki ortopedyczne z wyprofilowaną, wyższą przednią krawędzią. Podtrzymuje ona ramiona i szyję, pozwalając na zachowanie neutralnej pozycji kręgosłupa.

Jeśli lubisz spać na plecach, możesz leżeć w ten sposób, jednak pod kolanami umieść dużą, wygodną poduszkę. To utrzymuje większość napięcia z dala od dolnej części pleców i nerwu kulszowego. Pozycja na plecach zachowuje normalną krzywiznę pleców, dlatego jest właściwa przy rwie kulszowej.

Jak jeszcze mogę złagodzić ból pleców?

Istnieją również proste i bezpieczne ćwiczenia łagodzące ból pleców. Już 15 minut ćwiczeń dziennie może znacznie złagodzić objawy rwy kulszowej. Oto trzy przykładowe proste ćwiczenia:

  • Przysiad

Stań prosto, rozluźnij ramiona. Powoli zegnij kolana, jednocześnie podnosząc pięty, aby zmniejszyć napięcie kolan, i podtrzymując dolną część pleców. Wykonaj kilka powtórzeń.

  • Hip Twist

Stań prosto, rozstaw nogi. Napnij mięśnie brzucha i połóż dłonie na biodrach. Obracaj biodra na zmianę w prawo i w lewo.

  • Obrót talii

Stań prosto, rozstaw stopy na szerokość barków. Unieś lekko ręce do przodu i skręcaj tułów w talii w prawo i w lewo. Biodra pozostają nieruchome

Pamiętaj - dobra pozycja w czasie snu w połączeniu z prostymi ćwiczeniami łagodzącymi ból pleców to świetny sposób na pomoc w rwie kulszowej, który pomoże ograniczyć stosowanie środków przeciwbólowych. Pamiętaj, aby zawsze utrzymywać prawidłową postawę podczas chodzenia, pracy, siedzenia, a także podczas snu. W ten sposób zmniejszysz istniejące dolegliwości i zminimalizujesz ryzyko kolejnych ataków rwy kulszowej.


Polecamy również inne poradniki:

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?

Czy warto spać z nogami w górze?