Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Rolowanie, czyli samodzielny masaż z pomocą piankowych wałków

Nowoczesną i niezwykle skuteczną terapią, stosowaną przy bólu i napięciu mięśni, jest rolowanie – samodzielny masaż przy użyciu specjalistycznych rollerów. Są to wałki (a w przypadku masażu punktowego również niewielkie piłeczki) wykonane z dość twardej, nieodkształcającej się pianki. Pozwalają one na autoterapię zmęczonych i nadmiernie obciążonych części ciała, napiętych, bolących i pozbawionych elastyczności mięśni.

Sissel Myofascia Roller

Czym jest powięź?

W organizmie człowieka mięśnie otoczone się siecią tkanki łącznej – powięzi. Jej odpowiednia kondycja zależy zarówno od czynników zewnętrznych (zwyrodnień, urazów) i wewnętrznych (np. odpowiedniej hydratacji). Tylko odpowiednio elastyczna i rozluźniona powięź zapewnia prawidłową pracę narządów ruchu, większą siłę i energię, regenerację i odprężenie mięśni oraz wspomaga ochronę przed kontuzjami sportowymi.

Działanie powięzi łatwo sprawdzić chociażby przy wykonywaniu klasycznego skłonu z dotknięciem podłogi palcami. Aby wykonać taki ruch musimy wykorzystać cały łańcuch powięziowy, znajdujący się po tylnej stronie ciała.

Rolowanie wspiera pracę powięzi

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie powięzi, należy zadbać o zachowanie jej elastyczności i zapobiegać jej usztywnieniu. Jednym z najważniejszych czynników, który wspiera optymalne działanie tej tkanki jest odpowiedni, głęboki masaż. Tu przydaje się profesjonalna pomoc fizjoterapeuty, który zastosuje dopasowaną technikę manualną. O kondycję powięzi można jednak zadbać też samodzielnie, stosując coraz popularniejszą, łatwą do wykonania technikę rolowania. Za pomocą twardego rollera można również w warunkach domowych przeprowadzić skuteczny masaż głęboki, przetaczając go pod napiętymi lub bolącymi partiami ciała. Rolowanie zapewnia doskonały efekt rozluźnienia mięśni i powięzi, a także zwiększenie elastyczności tkanki łącznej, co prowadzi do poprawy ich funkcjonowania i mobilności.

Sissel Myofascia DoubleBall

Czy warto wykorzystać technikę rolowania?

Z pomocą wałka do rolowania – lekkiego, poręcznego przyrządu o niewielkich rozmiarach - szybko i skutecznie można uzyskać efekty i poprawić sprawność. Technika rolowania jest jedną z metod, które można wykonywać samodzielnie w zaciszu własnego domu i osiągnąć naprawdę znakomite rezultaty – rozluźnienie napiętych mięśni, ich regenerację, zredukowanie bólu i zapobieganie im w przyszłości oraz poprawę mobilności ciała. Regularne przeprowadzanie głębokiego masażu za pomocą rollerów pozwala zadbać o to, aby nasza sieć powięziowa była silna, zdrowa i elastyczna.

Nie dziwi więc, że rolowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób dbających o zdrowie i sprawność fizyczną, a także jest szeroko polecane przez fizjoterapeutów i trenerów personalnych.


Polecamy również inne poradniki:

Jak walczyć z bólami kręgosłupa? Domowe sposoby na masaż

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Praca biurowa, a schorzenia kręgosłupa

Rolowanie w treningu dla biegaczy

Prawidłowa postawa ciała poprawia - zdrowy kręgosłup i piękna sylwetka