Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Prawidłowa postawa ciała poprawia - zdrowy kręgosłup i piękna sylwetka

Prawidłowa postawa ciała poprawia - zdrowy kręgosłup i piękna sylwetka

Chcesz, aby Twoje ciało było sprawne i dobrze funkcjonowało bez bólu przez długi czas? Nie każdy wie, że wystarczy jedna mała codzienna praktyka, aby utrzymać ciało w zdrowiu przez długie lata. W końcu ludzkie stawy zostały zaprojektowane na 110 lat ruchu - nie powinny więc boleć po 20 lub 30!

Ta prosta praktyka to utrzymywanie prawidłowej postawy z ciągu dnia - zarówno podczas stania, siedzenia, jak i leżenia. Tak, prawidłowa postawa podczas snu też jest ważna! Dowiedz się, jak powinna wyglądać i jak pracować nad jej utrzymaniem!

Czym jest prawidłowa postawa ciała i jak wpływa na organizm?

Twoje ciało to misterna konstrukcja - składa się na nie szkielet uzupełniony stawami, mięśniami i więzadłami. Wszystko to daje Ci niesamowity potencjał ruchowy - możesz przyjmować różne pozycje zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Niestety, te ogromne możliwości ruchowe pozwalają na utrzymywanie pozycji zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych dla Twojego ciała. Wszystko równoważy się, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, tak jak nasi przodkowie, którzy dużo polowali i przemieszczali się.

Obecnie jednak mało kto dba o zrównoważoną aktywność fizyczną. Dużo częściej ma miejsce spędzanie długich godzin przy biurku, w postawie nieprawidłowej - przygarbionej, z nienaturalnie wygiętą w stronę komputera głową. Długie spędzanie czasu w ten sposób to prosta droga do bólu, poprzez który Twoje ciało daje Ci znać, że nie funkcjonuje tak, jak powinno.

Massage roller

Czym jest więc prawidłowa postawa? To takie ułożenie ciała, które daje optymalne zrównoważenie i stabilność, wymagając równocześnie minimalnego wysiłku mięśniowego. Zapewnia dużą wydolność statyczno-dynamiczną, a także stwarza dobre warunki dla ułożenia i działania narządów wewnętrznych.

3 podstawowe i prawidłowe pozycje ciała

Swoje ciało możesz ułożyć w jednej z trzech podstawowych, prawidłowych pozycji:

  • Pozycja siedząca

W pozycji siedzącej utrzymuj rozluźnione, obniżone barki, a ramiona lekko cofnij. Podudzia, przedramiona i podbródek powinny być ustawione równolegle do podłoża. Stopy ułóż płasko na podłodze, a najlepiej oprzyj je na podnóżku. Kolana zegnij pod kątem około 90-110 stopni - lekko poniżej linii bioder.

Jeśli pracujesz przy komputerze, zadbaj, by górna krawędź monitora znajdowała się lekko poniżej linii wzroku, w odległości ok. połowy metra. Nie pozostawaj zbyt długo w tej samej pozycji - średnio co 30 minut wstań i przejdź się.

  • Pozycja stojąca

W tej pozycji tył głowy, łopatki i pośladki powinny znajdować się w jednej pozycji. Barki pozostaw swobodne i nie odchylaj głowy do tyłu. Ściągnij łopatki, wciągnij brzuch, neutralnie ustaw miednicę. Ramiona i nogi ułóż swobodnie, ze stopami w lekkim rozkroku.

Unikaj stania dłuższy czas w tej samej pozycji - balansuj tułowiem z jednej nogi na drugą.

  • Pozycja leżąca

Leżąc, możesz ułożyć się na plecach lub na boku - obie te pozycje są korzystne dla Twojego ciała. Unikaj leżenia na brzuchu - w ten sposób kręgosłup pozostaje w niewłaściwej pozycji, a narządy wewnętrzne pozostają ściśnięte.

Sissel Soft Plus

Jak pracować nad utrzymaniem prawidłowej postawy ciała?

Masz kilka sposobów na to, aby zapewnić ciału prawidłowe ułożenie w każdej pozycji. Co może pomóc w dbaniu o dobrą, zdrową postawę ciała?

  • Ćwiczenia

To najlepsza droga do uzyskania zrównoważonej postawy. Wykonuj je nie tylko w klubie fitness czy w domu, ale też w przerwach podczas pracy. Ograniczenie pozycji statycznej pomoże uniknąć bóli kręgosłupa i problemów ze stawami. Rozciągaj się więc i poruszaj, kiedy tylko masz okazję!

To doskonały sposób na rozluźnienie napiętych po całym dniu mięśni. Dzięki nim wykonasz samodzielny masaż głęboki, który regeneruje i relaksuje. Możesz użyć rollerów o różnej twardości i długości, np. Sissel Massage Roller Pro lub Sissel Myofascia Roller.

Zapewniają maksymalną wygodę podczas siedzenia. Szczególnie polecamy poduszki sensomotoryczne, np. Sissel Sitfit i Sissel Sitfit Plus. Umożliwiają one tzw. siedzenie dynamiczne, podczas którego ciało balansuje i pozostaje w ciągłym ruchu, co chroni przed napięciami mięśniowymi.

Dobrze dobrana poduszka to gwarancja zdrowego, spokojnego i komfortowego snu. Aby mieć pewność, że jest skuteczna, postaw na poduszki ortopedyczne, np. Sissel Classic lub Sissel Deluxe, które są wyrobami medycznymi, co gwarantuje ich skuteczność.

Prawidłowa postawa to podstawa - warto o nią dbać! Poświęć czas na codzienny ruch i unikaj pozostawania przez długi czas w statycznej pozycji, a Twoje ciało nauczy się przybierać prawidłowe ułożenie przez większość doby!


Polecamy również inne poradniki:

Poduszka sensomotoryczna - co to jest?

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa

Skuteczne sposoby na ból odcinka szyjnego

Jak walczyć z bólami kręgosłupa? Domowe sposoby na masaż

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping