Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy spanie nago jest zdrowe?

Czy spanie nago jest zdrowe?

Marzysz o relaksującym śnie? Na to, czy dobrze się wysypiasz wpływa wiele czynników. Prawidłowa pozycja, odpowiednia poduszka ortopedyczna i materac, właściwa wentylacja pomieszczenia to tylko niektóre z nich.

Czy zastanawiałeś się nad tym, że na dobry sen ma również wpływ… spanie bez niczego? To niezbyt popularna praktyka - w Polsce śpi tak zaledwie 10% populacji, głównie mężczyzn. A jednak, ten sposób na spanie jest zdrowy i pozytywnie wpływa na jakość snu. Dowiedz się, jakie korzyści niesie spanie nago i przekonaj się do tego zwyczaju!

1. Ułatwia zapadnięcie w głęboki sen

Badania pokazują, że obniżenie temperatury skóry powoduje szybsze zasypianie i rzadsze nocne pobudki. Jeśli budzisz się w nocy raz po raz zlany potem, przyczyną może być zbyt wysoka temperatura. Śpiąc nago, łatwo obniżysz temperaturę skóry bez zmiany temperatury powietrza w sypialni.

2. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Jeśli się rozgrzewasz, trudniej będzie Ci zrzucić wagę.  Spanie nago, czyli w niższej temperaturze zwiększa metabolizm, zapobiega postępowi cukrzycy, a także pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

3. Spowalnia starzenie

Kiedy śpisz w ubraniu, ciało nagrzewa się i szybciej starzeje. Ma to związek z hormonami, które pomagają utrzymać ciało w dobrym stanie - zdrowe i jędrne. Spanie nago pomaga dłużej wyglądać młodo!

4. Dba o sfery intymne

Kobiety, które zdecydowały się spać nago, rzadziej łapią infekcje intymne. Dlaczego? Większa wentylacja i nieprzegrzewanie tych okolic sprawia, że bakterie i grzyby nie mogą się namnażać, a ciało oczyszcza się w naturalny sposób.

5. Korzystnie wpływa na skórę

Całymi dniami Twoje ciało jest przykryte wieloma warstwami ubrań. Noc to jedyna okazja, aby skóra pooddychała swobodnie. Taki zwyczaj poprawia również regenerację naskórka i gojenie się ran.

6. Zapewnia swobodę ruchów

Często zmieniasz pozycję podczas snu? Spanie nago będzie idealne dla Ciebie. Dzięki niemu, nic nie będzie krępować Twoich ruchów. Zapomnij o wybudzaniu się z powodu pozwijanej koszulki lub drażniącej metki!

7. Poprawia krążenie krwi

Śpiąc bez ubrania zapewnisz sobie niczym nieograniczony przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Dzięki temu, usprawniona zostanie praca wszystkich organów, a w szczególności serca. Szybciej zregenerują się także mięśnie.

8. Pomaga w regulacji hormonów

Spanie nago pomaga w utrzymaniu równowagi hormanalnej. Obniża poziom kortyzlu (hormonu stresu), utrzymuje większy poziom melatoniny (odpowiadającej za jakość snu i obniżenie poczucia głodu w nocy), a także zwiększa poziom hormonu wzrostu w organizmie.

9. Poprawia relacje między partnerami

Kontakt skóra do skóry powoduje wydzielanie się oksytocyny - tzw. “hormonu miłości”, który zwiększa poczucie przywiązania do drugiej osoby, bliskości emocjonalnej, a także bezpieczeństwa. Bezpośredni kontakt ze skórą partnera może więc wpłynąć na poprawienie Waszej więzi.

10. Podwyższa samoocenę

Spanie bez ubrań wydaje Ci się krępujące? Kiedy spróbujesz się przełamać, dasz sobie szansę na osiągnięcie wyższej akceptacji siebie. Gdy poczujesz się swobodnie we własnej skórze, również w ubraniu będzie Ci łatwiej o pewność siebie.

11. Zwiększa płodność u mężczyzn

Noszenie obcisłej bielizny obniża ilość plemników. Dla zdrowia nasienia, warto spać nago - zapewni to optymalną temperaturę i niezbędne chłodzenie jąder.

Kto nie powinien spać nago?

Choć spanie nago niesie za sobą wiele korzyści, niektórzy powinni go unikać. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do alergii, piżama z odpowiedniego materiału będzie lepszym wyborem. Zrezygnuj ze spania nago także w wyjątkowo zimnych pomieszczeniach i podczas choroby. Spanie nago to również nienajlepszy pomysł, jeśli masz skłonności do lunatykowania.

Pamiętaj również, że śpiąc nago, musisz zmieniać pościel częściej, niż w przypadku spania w piżamie.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Która pozycja do spania jest najzdrowsza?

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu