Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Jedni lubią spać na boku, inni na plecach, jeszcze inni - na brzuchu. Pozycja, w której śpisz, nie jest jednak tylko kwestią upodobania. To, w jaki sposób układasz swoje ciało podczas snu, ma ogromny wpływ nie tylko na poziom wyspania, ale też na funkcjonowanie całego organizmu!

Spanie na boku lub plecach to pozycje często polecane do snu. Zwolennicy spania na brzuchu będą rozczarowani - to najmniej korzystne dla zdrowia ułożenie. Mimo to, wielu ludzi bardzo lubi spać w ten sposób, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji dla zdrowia, jakie może to przynieść w przyszłości - za kilka lub kilkanaście lat.

Dlaczego spanie na brzuchu jest niezdrowe? Co się dzieje z Twoim organizmem, gdy śpisz w ten sposób? I wreszcie - jak zmienić swoje przyzwyczajenia?

Wady i zalety spania na brzuchu

Nie mamy dobrych wieści dla wielbicieli spania na brzuchu - to najgorsza pozycja do spania. Kiedy ją przyjmujesz:

  • Twój kręgosłup jest mocno obciążony, co może doprowadzić do dolegliwości bólowych i chorób,
  • narażasz się na ból głowy, barków i karku (ponieważ głowa jest nienaturalnie wygięta przez całą noc),
  • Twoje narządy wewnętrzne są ściśnięte,
  • oddech jest spłycony, co może prowadzić do niedotlenienia organizmu.

Czy spanie na brzuchu ma więc jedynie wady? Dla wielu wielką zaletą tej pozycji jest komfort - nie wyobrażają sobie spać inaczej, uważają że to najprzyjemniejsza forma odpoczynku. Spanie na brzuchu u wielu wyzwala poczucie bezpieczeństwa, dzięki wtuleniu twarzy w poduszkę i otuleniu jej ramionami.

Niestety, spanie na brzuchu jest wygodne tylko do czasu, aż pojawią się wynikające z niej dolegliwości, takie jak przewlekłe bóle głowy czy pleców lub niedomagania narządów wewnętrznych. Niepokojące objawy mogą pojawić się po wielu miesiącach, a nawet latach. Dlatego warto jak najszybciej poszukać sposobu na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.

Wpływ spania na brzuchu na organizm

Leżenie na brzuchu podczas snu nie sprzyja Twojemu organizmowi. Lista szkód, jakie powoduje ta pozycja jest długa:

  • wywiera negatywny wpływ na jakość funkcjonowania narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej,
  • utrudnia pracę płuc, szczególnie w fazie wdechu - z powodu przygniecenia ciężarem tułowia ilość zaciąganego powietrza zostaje ograniczona,
  • sprzyja chrapaniu,
  • zwiększa ryzyko bezdechu sennego,
  • spowalnia tempo perystaltyki jelit,
  • uciska pęcherz moczowy i żołądek,
  • szczególnie szkodzi osobom obciążonym przewlekłymi chorobami układu oddechowego, tymczasowymi infekcjami (np. katar lub zapalenie zatok nosowych), a także chorobami układu pokarmowego i moczowego,
  • sprzyja koszmarom sennym,
  • powoduje dolegliwości bólowe - głowy, barków, ramion i kręgosłupa.

Brzmi niepokojąco? Wszystkie powyższe dolegliwości mogą znacznie utrudnić codzienne życie i sprawić, że ciężko będzie się nim cieszyć. Ta pozycja najmocniej obciąża jednak kręgosłup - nie sprzyja jego prawidłowemu ułożeniu, przez co może być przyczyną wielu problemów w obrębie pleców.

Jak spanie na brzuchu działa na kręgosłup?

Spanie na brzuchu wpływa źle na każdy odcinek kręgosłupa - szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Wpływa też na okoliczne tkanki i partie ciała, powodując m.in. sztywność karku i przewlekłe bóle pleców. Co dokładnie się dzieje się z kręgosłupem, gdy leżysz na brzuchu?

W tej pozycji, Twój kark i obręcz barkowa pozostaje znacznie obciążona, co wymusza przyjęcie nienaturalnej pozycji, w której system mięśniowo-więzadłowy pracuje asymetrycznie - jest obciążony mocniej z jednej strony, a po przeciwnej - zbytnio rozluźniony. Mięśnie i tkanki przykręgosłupowe oraz stawy międzykręgowe pozostają w ciągłym napięciu. Jest to konsekwencja ciągłego skręcenia głowy w bok w celu zapewnienia sobie dostępu do powietrza. Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa oraz rotacja kręgów względem siebie zostają zniekształcone. To wszystko sprawia, że kręgosłup nie ma warunków do regeneracji - co jest przecież jedną z podstawowych funkcji snu.

Zwiększony nacisk struktur kręgosłupa szyjnego przenosi się także na niższe jego partie. Kiedy leżysz na brzuchu, zwykle podkulasz również jedną z nóg, przez co miednica i dolne segmenty ciała są ułożone w półobrocie (rotacji). Regularne przyjmowanie takiej pozycji powoduje silny ból po spaniu na brzuchu. Dodatkowo, długotrwała dysproporcja rozłożenia sił w obrębie osi długiej ciała może utrwalać odkształcenia i doprowadzać do rozwoju przewlekłych powikłań na tle układu ruchu - przy czym wady postawy to te najłagodniejsze.

Najodpowiedniejszą pozycją do spania jest spanie na boku, pod warunkiem, że zapewnione jest odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy pamiętać również o lekkim podkurczeniu nóg (nie za wysoko) oraz trzymaniu lekko zgiętych w łokciach rąk przed sobą. Najlepiej wybrać lewy bok - usprawni to pracę serca oraz trawienie. Spanie na boku to idealna pozycja dla wielu osób, również tych cierpiących na schorzenia kręgosłupa oraz kobiet w ciąży.

Możesz również spać na plecach - ta pozycja pozwala w pełni wyprostować kończyny, nie obciąża kręgosłupa, ułatwia oddychanie i nie powoduje nadmiernego ucisku na narządy wewnętrzne. Spania na plecach nie zaleca się jednak osobom z tendencjami do chrapania, bezdechu sennego, wadami anatomicznymi, nadwagą, otyłością, a także refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą).

Jak zmienić przyzwyczajenia?

Osoby, które od wielu lat śpią na brzuchu, mogą czuć się przygnębione i przytłoczone powyższymi informacjami, a także mieć duży problem ze zmianą swoich przyzwyczajeń. Najlepszą drogą będzie więc metoda małych kroczków. Spróbuj stopniowo zmieniać swoją pozycję do spania, starając się wydłużać czas przebywania w dobrym ułożeniu.

Dużą pomocą w zmianie pozycji do spania jest poduszka ortopedyczna, która zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy i szyi w trakcie snu. Sprawdzi się idealnie do spania na boku - odciąży Twój kręgosłup oraz mięśnie przykręgosłupowe, aby mogły w końcu odpocząć. Pierwsza noc z poduszką ortopedyczną może być trudna, jeśli do tej pory spałeś tylko na tradycyjnej, płaskiej poduszce. Wystarczy jednak kilka dni, abyś zauważył efekty jej stosowania w postaci większego zrelaksowania, lepszego samopoczucia i wypoczęcia!


Polecamy również inne poradniki:

Poduszki medyczne – czym są i dlaczego warto?

Która pozycja do spania jest najzdrowsza?

Czy spanie nago jest zdrowe?

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu