Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy spanie z rękami nad głową jest złe?

Czy spanie z rękami nad głową jest złe?

Pozycja do spania ma duży wpływ na to, czy szybko zaśniesz i obudzisz się wypoczęty. Przyjęcie niewłaściwego ułożenia powoduje nie tylko nocny dyskomfort, ale też ma wpływ na samopoczucie przez cały dzień. Może powodować długotrwały ból pleców i różnych narządów, który może utrzymywać się przez cały dzień. Negatywne skutki odczujesz prawdopodobnie już po jednej nocy przespanej w zły sposób.

Nie każda pozycja do spania jest zdrowa dla ciała. Warto wiedzieć, jakie są najlepsze pozycje do snu i jakich pozycji unikać, by dobrze się wysypiać. Jedną z pozycji do spania jest ułożenie z rękami nad głową, zwane również pozycją rozgwiazdy.

Czy spanie w pozycji rozgwiazdy jest zdrowe? Dowiedz się, jakie mogą być skutki spania z rękami nad głową, a także co mówi o Tobie przyjmowanie takiego ułożenia.

Na czym polega pozycja rozgwiazdy?

Zdarzyło Ci się obudzić, leżąc na plecach z rękami nad głową? Właśnie to ułożenie nazywa się pozycją rozgwiazdy. W tej pozycji do snu leżysz na wznak, z rozłożonymi na bok nogami i rękoma uniesionymi do góry, najczęściej zgiętymi w łokciach.

W pierwszej chwili taki sposób spania może wydawać się dobry i prawidłowy. Przypomina bowiem pozycję na wznak, która sprzyja zdrowiu i jest polecana przez wielu specjalistów od zdrowego snu. Ma ona wszystkie zalety pozycji na plecach - pomaga osobom z bólami kręgosłupa, nie uciska narządów wewnętrznych, nie ma negatywnego wpływu na cerę, ponieważ twarz nie styka się z poduszką. Ponadto, zmniejsza nacisk na kręgi w odcinku piersiowym.

Pozycja rozgwiazdy ma jednak również wiele negatywnych skutków dla funkcjonowania organizmu. Warto mieć ich świadomość, wybierając najlepszą dla siebie pozycję do spania.

Jakie negatywne skutki niesie spanie z rękami nad głową?

Praktyka pokazuje, że spanie z rękami nad głową nie jest zbyt naturalną pozycją. W związku z tym, jeśli prześpisz całą noc w ten sposób, możesz odczuć różne negatywne skutki tego ułożenia. Najczęściej są to:

  • mrowienie rąk, ramion, barków i szyi, wynikające z utrudnionego przepływu krwi i nacisku na nerwy pozostawania w nienaturalnym położeniu,
  • chrapanie,
  • ból w dolnej części pleców,
  • bezdech senny,
  • refluks i zgaga.

Długotrwałe spanie w pozycji rozgwiazdy może mieć również poważniejsze konsekwencje. Medical Information Network opublikowała opinię specjalistów, według której spanie w pozycji leżącej z rękami do góry może prowadzić do uszkodzenia nerwów w ramionach i szyi. Dzieje się tak, ponieważ spanie w tym ułożeniu wywiera silną presję na nerwy splotu ramiennego. Stałe ciśnienie doprowadza do uszkodzenia nerwów - często trwałego.

Sissel Deluxe

Co ciekawe, spanie z rękami nad głową to pozycja naturalnie przyjmowana przez niemowlęta. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszym półroczu życia napięcie mięśni zginających kończyny przeważa nad napięciem mięśni prostujących. Właśnie dlatego zarówno rączki jak i nóżki dziecka leżącego na pleckach z buzią zwróconą ku górze, są zgięte w stawach, a ręce uniesione nieco ponad głowę. Nie ma w tym nic niepokojącego - nasze babcie wierzyły nawet, że jeśli niemowlę śpi z rękami podniesionymi do góry, świadczy to o jego zdrowiu.

Spanie z rękami nad głową w ciąży

Pozycja snu ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy często mają problem ze znalezieniem odpowiedniego ułożenia, które będzie zarówno wygodne, jak i bezpieczne dla mamy i maluszka.

Spanie w pozycji rozgwiazdy nie jest zabronione w I trymestrze ciąży. W pierwszych trzech miesiącach kobieta może spać w dowolnej pozycji tak długo, dopóki jest jej w niej dobrze i wygodnie. Należy jednak pamiętać, że pozycja z rękami nad głową może powodować refluks i zgagę, która często dokucza przyszłym mamom.

W II i III trymestrze pozycja na plecach nie jest polecana. Spanie na plecach sprawia, że macica uciska ważne naczynia krwionośne - żyłę główną dolną i aortę - co utrudnia przepływ krwi.

Najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży to ułożenie na boku. Ten sposób spania  poprawia krążenie krwi, dzięki czemu maluszek szybko otrzymuje niezbędne substancje odżywcze i tlen. Poprawia również pracę nerek, dzięki czemu organizm sprawniej oczyszcza się z toksyn.

Co mówi o Tobie spanie z rękami nad głową?

Spanie w pozycji z rękami nad głową może nie oznaczać niczego szczególnego, ale być po prostu kwestią przyzwyczajenia. Niektórzy układają się tak, gdy śpią z partnerem, aby mieć więcej miejsca na przytulanie. Taka pozycja spania może jednak sygnalizować pewne problemy.

Spanie z rękami nad głową może sygnalizować problemy z oddychaniem. Osoby śpiące w ten sposób instynktownie podnoszą ręce, ponieważ w tej pozycji płuca w naturalny sposób się otwierają. Jeśli więc zasypiasz w innym ułożeniu, a budzisz się z rękami nad głową, może to być sygnał, że masz problemy z oddychaniem.

Spanie z rękami nad głową mówi również wiele o Twojej osobowości. Jeśli wybierasz tę pozycję, najprawdopodobniej nie lubisz być w centrum uwagi, ale za to jesteś bardzo dobrym słuchaczem. Osoby wybierające rozgwiazdę są również dobrymi przyjaciółmi i zawsze pomagają, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Trudno jednoznacznie określić, czy spanie z rękami nad głową jest złe, czy nie. Nie powinno jednak stanowić dominującej pozycji spania ze względu na potencjalne negatywne skutki. Dużo lepsze będzie spanie na boku na odpowiedniej poduszce ortopedycznej, która wypełni przestrzeń między szyją a materacem i zapewni kręgosłupowi neutralne ułożenie.


Polecamy również inne poradniki:

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?

Czy spanie nago jest zdrowe?