Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Kinezjotaping – infografika, część pierwsza

Kinezjotaping – infografika, część pierwsza

Taping to dokładnie „naklejanie plastra”. Ponieważ słowo „plastrowanie” jakoś się nie przyjęło, potocznie mówi się o tejpingu, korzystając ze spolszczonej wersji angielskiego „tape”, czyli taśma.

O historii ich wynalezienia przez dr Kenzo Kase i całej litanii wskazań do tapingu (przeciwskazań jest mało- problemy skórne, otwarte rany oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, których nie można wykonać przez powierzchnię plastra), możecie poczytać w łatwo dostępnych informacjach pytając wujka Gugle, więc nie będę się o tym rozpisywać.

Rodzaje tapingu

Ogólnie, mamy dwa rodzaje tapowania. Pierwszy to tejping medyczny, tzw twardy/sztywny, gdy stosujemy nierozciągliwą taśmę. Używa się go do ograniczenia ruchomości stawów, np. po zwichnięciu, zamiast stabilizatora. W ten sposób zabezpiecza się też drobne stawy, np. palców ręki, co możemy obserwować na meczach piłki siatkowej.

Dla kogo?

Z kolei kineziotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, wykorzystuje plaster elastyczny, rozciągający się nawet do 140% (ale tylko na długość!), przez co nie ogranicza ruchów. Właśnie o tej metodzie mówi się popularnie „tapowanie”. Nie myślcie, że tejpy są tylko dla sportowców. To świetne uzupełnienie terapii wielu przypadłości i dysfunkcji. Coraz popularniejsze są wśród kobiet w ciąży  (dolne partie pleców i profilaktyka przeciwrozstępowa) , można je stosować nawet u niemowląt wspomagając ich prawidłowy rozwój i  rehabilitację. Ba, taping wkroczył nawet do weterynarii!

Budowa taśmy

Tapy parametrami ciężaru i grubości zbliżone są do parametrów naszej skóry. Ich wierzchnia część jest z bawełny o specjalnym, falowym utkaniu, a spód to nieuczulający klej akrylowy.Tapy są wodoodporne, dzięki czemu wytrzymują na naszej skórze nawet kilka dni pomimo kąpieli, przepuszczają też powietrze. Lepiej wybierać sprawdzonych producentów, tanie podróbki niewiadomego pochodzenia mogą nie tylko nie pomóc, ale mogą pojawić się odczyny alergiczne na skórze.

infografika-kinezjotaping-1


Polecamy również inne poradniki:

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping

Kinezjotaping – wizyta u fizjoterapeuty i nauka – infografika

Gabinet fizjoterapeuty – co powinno znaleźć się w wyposażeniu?

Taping medyczny od poczatku do końca

Wszystko co powinieneś wiedzieć o tapingu