Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Gabinet fizjoterapeuty – co powinno znaleźć się w wyposażeniu?

Gabinet fizjoterapeuty – co powinno znaleźć się w wyposażeniu

Urządzasz swój gabinet? To wymagające zadanie. Musi on posiadać odpowiednie wyposażenie, abyś był w stanie odpowiednio dbać o swoich pacjentów i by komfortowo Ci się pracowało. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją drogę z fizjoterapią, posiadasz już pewne doświadczenie, czy fizjoterapia znajduje się tylko w sferze Twoich zainteresowań, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych akcesoriów. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym profesjonalnym gabinecie!

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to część obszaru nauk medycznych. Opiera się na metodach leczenia naturalnymi środkami, jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, elektryczne, chemiczne, a także świetlne. W praktyce, polega na świadczeniu usług wobec pojedynczych osób lub większych grup. Choć najczęściej fizjoterapeutów kojarzy się z pomaganiem przy zaburzeniach ruchu i przywracaniem sprawności, często pracują oni również z osobami zdrowymi, które chcą utrzymać formę lub rozwinąć swoje zdolności ruchowe i funkcjonalne.

Fizjoterapeuta posiada wiele kompetencji. Według Światowej Konfederacji Fizjoterapii, fizjoterapeuta może badać, oceniać, ewaluować, prognozować, programować postępowanie podczas leczenia, przeprowadzać diagnozę funkcjonalną, a także prowadzić powtórną ocenę pacjenta podczas prowadzonego procesu terapeutycznego. W praktyce, fizjoterapeuta może więc osobiście świadczyć usługi wobec pacjenta, ale też dawać wskazówki, dzięki którym pacjent będzie pracować zgodnie z wytyczonym przez niego kierunkiem i pod jego nadzorem.

Odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu to podstawa pracy fizjoterapeuty. Studia z fizjoterapii obejmują wiele zagadnień i czerpią z różnych nauk - począwszy od tych o kulturze fizycznej, przez behawioralne, aż po społeczne, jak pedagogika, psychologia i socjologia. Dobry fizjoterapeuta opiera swoją działalność na wiedzy i samodzielnej praktyce, która pozwala mu na tworzenie programów rehabilitacji dla osób z różnymi problemami, tak aby pomóc im wrócić do sprawności w codziennym życiu.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci przede wszystkim leczą dysfunkcje różnych układów - nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, a także oddechowego i sercowo-naczyniowego. Pacjenci trafiają do nich zwykle z takimi problemami, jak:

  • przebyty uraz, np. złamanie kości, uszkodzenie stawu, uraz rdzenia kręgowego, uraz czaszkowo-mózgowy lub wielonarządowy,
  • osteoporoza,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • przewlekłe schorzenia, jak SM, SLA, Mpd, astma,
  • bóle kręgosłupa,
  • przebyty udar mózgu.

Fizjoterapeuci mają bardzo szerokie pole działania - ich działanie obejmuje fizjoterapię ortopedyczną, neurologiczną, analizę i terapię dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów i narządu ruchu, korekcję wad postawy, uzupełnianą często dodatkowymi formami terapii. Właśnie dlatego, współcześni fizjoterapeuci często ukierunkowują swoją działalność na węższą specjalizację, np. z zakresu terapii bólu lub rehabilitacji neurologicznej.

Higiena gabinetu

Wyposażenie gabinetu fizjoterapeuty jest bardzo ważne, jednak przed nim stoi jeden podstawowy element - higiena pracy. Aby zapewnić wygodę i bezpieczną rehabilitację pacjentom, fizjoterapeuta musi na wstępie zadbać o odpowiednią czystość. Konieczne są tu jednorazowe podkłady medyczne, płyn dezynfekujący, rękawiczki, gaziki… Tylko w tak przygotowanym gabinecie pacjent będzie czuł się swobodnie i komfortowo.

Higiena pracy gwarantuje ochronę przed ewentualnymi chorobami, jakie mogliby przenosić między sobą poszczególni pacjenci. Nie warto oszczędzać na środkach czystości - tylko dzięki nim Twoje miejsce pracy będzie sterylne.

Nie zapomnij także o zasłanianiu ust i nosa za pomocą jednorazowej maseczki - nie tylko w dobie koronawirusa. Maseczka chroni zarówno fizjoterapeutę, jak i osobę przyjmującą zabiegi przed ewentualnymi drobnoustrojami.

Najważniejsze wyposażenie gabinetu fizjoterapeutycznego

Własna działalność fizjoterapeutyczna wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Wiedza teoretyczna nie wystarczy - konieczne jest nabycie odpowiedniej praktyki. Aby móc właściwie wykonywać swoje obowiązki, fizjoterapeuta potrzebuje również odpowiednich elementów wyposażenia gabinetu. Co warto kupić?

  • Stół do masażu

To podstawa  pracy fizjoterapeuty. Nie warto na nim oszczędzać - ma posłużyć przez wiele lat. Jeśli prowadzisz gabinet stacjonarny, postaw na stabilny stół wyposażony w wysokiej jakości piankę i tapicerkę. Aby zapewnić sobie wyższy komfort pracy, możesz zainwestować w stół posiadający elektryczną regulację - dzięki niej bez trudu dostosujesz go za pomocą pilota. Twoja praca wiąże się z dojazdami do klienta? Najlepiej sprawdzi się tu stół składany, łatwy w przenoszeniu i transporcie.

  • Wałki do masażu

Wykonanie masażu wymaga często dodatkowych przyrządów, zwanych również kształtkami rehabilitacyjnymi. Zadbaj, aby w Twoim gabinecie znalazły się rollery i masażery o różnych stopniach twardości, piłki do masażu, np. Myofascia Ball czy podwójna DoubleBall marki Sissel. Świetnie sprawdzą się do masażu powięziowego, a także do ułożenia pacjenta we właściwej pozycji do danego zabiegu. Wałki ułatwią Ci pracę i zapewnią pacjentom odpowiedni komfort.

Kinesiotaping to coraz bardziej popularny sposób na naturalne i łagodne leczenie wielu dolegliwości, m.in. bólowych. Znajduje swoje zastosowanie w wielu gabinetach terapeutycznych. To, czy masz w swojej ofercie taką usługę, może decydować o wyborze Twojego gabinetu przez pacjenta.

Aby kinesiotaping był skuteczny, musisz posiadać taśmę odpowiedniej jakości, która ma być równocześnie wodoodporna, jak i wysoce oddychająca. Dzięki temu może być noszona przez wiele dni bez utraty swoich dobroczynnych właściwości. Powinna dobrze dopasowywać się do skóry, co sprawia, że jej nakładanie redukuje ucisk,  zwiększa cyrkulację krwi i limfy, koryguje postawę, zmniejsza ból i stabilizuje ciało. Świetnie sprawdzi się tu Kinesiology Tape marki Sissel o szerokości 5 cm i długości 5 m, dostępna w czterech kolorach - czarnym, niebieskim, różowym i naturalnym, która spełni oczekiwania każdego fizjoterapeuty i jego pacjenta.

Trening równowagi jest niezbędny po przebytych zabiegach i operacjach, doznanych kontuzjach i urazach. Aby uczynić go skutecznym, warto sięgnąć po odpowiednie przyrządy, które rozwiną nowe możliwości prowadzonej przez Ciebie terapii.

Doskonale sprawdzi się tu Sissel Balancefit - sensomotoryczny dysk z wypustkami, który wykorzystasz do treningu równowagi, koordynacji i siły, a także do masażu pobudzającego krążenie krwi. Dzięki niemu, możesz nauczyć swoich pacjentów dynamicznego siedzenia, które wzmacnia mięśnie stabilizujące kręgosłupa.

Warto wyposażyć się również w Oov marki Balanced Body - ten innowacyjny, a zarazem uniwersalny przyrząd wymusza ciągłe balansowanie ciałem, co pomoże zmobilizować mięśnie głębokie tułowia do pracy.

Kolejny trener równowagi, który doskonale sprawdzi się w Twoim gabinecie to Sissel Fit-Dome Sport - trener równowagi z linkami. To wielofunkcyjny i wytrzymały przyrząd do ćwiczeń w kształcie połowy piłki, z zestawem elastycznych linek. Dzięki niemu, Twoi pacjenci wykonają zróżnicowane ćwiczenia, w zależności od tego, jak go ustawisz - platformą do góry czy do dołu. Fit-Dome Sport poprawi balans ciała, koordynację, wzmocni mięśnie i kondycję fizyczną Twoich pacjentów.

Wyżej wymienione elementy nie wyczerpują oczywiście zakresu akcesoriów, jakie mogą znaleźć się w Twoim gabinecie, jednak stanowią podstawę jego wyposażenia. Na koniec jeszcze jedna rada - pamiętaj, aby sięgać po produkty medyczne o odpowiednich certyfikatach. Tylko wtedy masz pewność, że będą trwałe i zapewnią bezpieczeństwo użytkowania.


Polecamy również inne poradniki:

Kinezjotaping – wizyta u fizjoterapeuty i nauka – infografika

Plastry na ból kręgosłupa - kinesiotaping

Kinezjotaping – infografika, część pierwsza

Taping medyczny od poczatku do końca

Wszystko co powinieneś wiedzieć o tapingu