Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Poduszki ortopedyczne do siedzenia – jak wybrać i czym się różnią?

Odczuwasz na co dzień dyskomfort i bóle pleców? To normalne zjawisko towarzyszące długotrwałemu siedzeniu , które mocno obciąża kręgosłup. Utrzymanie wtedy prawidłowej postawy potrafi być uciążliwe, a czasami wręcz niemożliwe, zwłaszcza jeśli siedzisz przez wiele godzin, np. podczas pracy lub nauki. Skoro spędzasz tak dużo czasu siedząc i przenosząc cały ciężar ciała na kręgosłup, warto o niego zadbać zanim pojawią się poważne schorzenia. A jeśli już cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem kręgosłupa, tym bardziej powinieneś zatroszczyć się o to, aby nie był przeciążony, gdy pracujesz lub odpoczywasz.

Siedzenie i jego sposób ma ogromny wpływ na zdrowie całych pleców, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego i odcinka szyjnego kręgosłupa oraz krążków międzykręgowych. Z pomocą w odciążeniu kręgosłupa i mięśni pleców oraz utrzymaniu prawidłowej pozycji podczas siedzenia mogą pomóc coraz popularniejsze, łatwe w użytkowaniu poduszki ortopedyczne do siedzenia. Znajdziesz ich wiele rodzajów - podczas wyboru należy kierować się m.in. wagą ciała, schorzeniami oraz osobistymi preferencjami i potrzebami.

Poduszki ortopedyczne z pianki

Najczęściej poduszki wykonane z pianki - memory, inaczej visco-elastic (takiej, która dopasowuje się do ciała i nawet po wielu godzinach wraca do swojego pierwotnego kształtu) oraz sprężystej, poliuretanowej (nieco twardszej, zapewniającej bardziej zdecydowane wsparcie) - występują w formie klina do siedzenia. Jest to specjalnie wyprofilowana poduszka, która wymusza prawidłową pozycję ciała oraz ułożenie kręgosłupa. Rozkłada nacisk, jednocześnie skutecznie odciążając kręgosłup i poprawiając komfort siedzenia. Kliny są bardzo wygodne i uniwersalne, a ich rozmiar pozwala na zabranie ich ze sobą w każde miejsce, do którego się wybierasz. Można z nich korzystać na każdym rodzaju twardego podłoża - na krzesłach, ławkach. Chcąc zadbać o swoje zdrowie sprawdź klin ortopedyczny do siedzenia Sissel SitFit Special 2 in 1, który zapewni wygodę podczas wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Wykonany z pianki sprężystej, anatomicznie wyprofilowany dla większej wygody i stabilności, dodatkowo wyposażony w ruchomą wkładkę z delikatniejszej pianki z pamięcią, która chroni kość ogonową przed uciskiem.

Bardziej specjalistyczna poduszka ortopedyczna do siedzenia w kształcie donuta jest przeznaczona dla kobiet po porodzie, osób po operacjach oraz cierpiących na schorzenia uniemożliwiające komfortowe siedzenie. Jej zadaniem jest nie tyle troska o prawidłową pozycję kręgosłupa, co zapobieganie uciskowi na wrażliwe części ciała. Ze względu na swój wyjątkowy kształt wspomaga profilaktykę oraz leczenie pooperacyjne, kiedy ból odczuwany w dolnych partiach ciała jest problematyczny i powoduje dyskomfort. Wśród poduszek Sissel znajdziesz dwa rodzaje poduszek ortopedycznych z otworem Sissel Sit Ring - owalną dla osób o drobnej budowie ciała i mniejszej wadze oraz okrągłą, przeznaczoną dla pozostałych osób. Wykonane są ze sprężystej pianki poliuretanowej, aby lepiej wspierać i zapobiegać urażaniu delikatnych obszarów ciała.

Poduszki sensomotoryczne

Jest to specjalny rodzaj poduszki stworzony do dynamicznego siedzenia oraz ćwiczeń. Wykonana jest zwykle z wyjątkowo wytrzymałego i antypoślizgowego materiału i napełniana powietrzem. Poduszka sensomotoryczna (np. Sissel Sitfit) pełni bardzo podobną funkcję do piłki przeznaczonej do siedzenia, jest daje jednak większe możliwości i można ją ze sobą zabrać wszędzie dzięki małemu rozmiarowi. Można z niej korzystać siedząc na ziemi, na krześle, w domu oraz w pracy. Dodatkowo przyda się podczas treningów stabilizujących i poprawiających równowagę oraz koordynację ruchową.

Co oznacza dynamiczne siedzenie?

Jest to forma odciążania kręgosłupa, która polega na balansowaniu ciałem na miękkiej, niestabilnej powierzchni. Dzięki tej formie aktywnego siedzenia i ćwiczeń Twoje mięśnie pleców nie ulegną zastygnięciu, a dodatkowo wzmocnisz je i wytrenujesz lepszą stabilizację. Stosowanie poduszki sensomotorycznej zmniejszy przeciążenie dysków międzykręgowych, a co za tym idzie - zredukuje bóle na całej długości kręgosłupa i pozwoli dłużej cieszyć się jego zdrowiem. Poduszka do dynamicznego siedzenia będzie również idealna dla dzieci z ADHD oraz osób stale zmieniających pozycję podczas siedzenia, kołyszących się na krześle lub tych którzy nerwowo i szybko ruszają nogami pod stołem. Wymuszanie ruchu podczas siedzenia dodatkowo zmniejszy stres oraz poprawi skupienie i wypełni potrzebę ruchu, równocześnie zapewniając Twojemu kręgosłupowi zdrowie.

Jak więc wybrać odpowiednią dla siebie poduszkę ortopedyczną do siedzenia?

Przed zakupem poduszki do siedzenia musisz wiedzieć, czy chcesz wykorzystywać dynamiczne siedzenie i czy jest ono dla Ciebie odpowiednie. Jeśli nie lubisz ruchu w trakcie siedzenia i wolisz stabilne, miękkie siedzisko, które wymusi prawidłową pozycję ciała oraz zmniejszy bóle w dolnych odcinkach pleców, a także pośladków, powinieneś zdecydować się na wybór poduszki ortopedycznej do siedzenia wykonanej z pianki.

Jeśli jednak jesteś jedną z tych osób, które lubią i czują potrzebę zmieniania pozycji oraz poruszania się podczas siedzenia, idealnym wyborem będzie Sissel Sitfit, ponieważ nie tylko zadba ona o Twoje plecy, ale dostarczy wiele zabawy i satysfakcji w czasie ćwiczeń, a także pozwoli na rozluźnienie się w czasie nerwowych sytuacji czy zwyczajnej nudy w oczekiwaniu na odpowiedź na ważnego maila.

Każda z tych poduszek ortopedycznych poprawi zdrowie oraz wzmocni Twój kręgosłup, który musi Ci jak najlepiej służyć jeszcze przez wiele lat. Dlatego zadbaj o niego jak najszybciej i odciąż swój kręgosłup w prosty i przyjemny sposób, korzystając z komfortowej poduszki – klina lub tej przeznaczonej do dynamicznego siedzenia.


Polecamy również inne poradniki:

Poduszka sensomotoryczna - co to jest?

Poduszka sensomotoryczna dla dziecka - czy warto?

Dynamiczne siedzenie

W czym pomoże Ci poduszka do siedzenia w biurze?

Poduszka sensomotoryczna do siedzenia przy bólu kości ogonowej