Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Dynamiczne siedzenie

Siedzenie dynamiczne a zdrowie kręgosłupa

Aktualnie siedzimy bardzo dużo, zwłaszcza w pracy. Co więcej skutki siedzącego trybu życia to jeden z problemów cywilizacyjnych XXI wieku. A skoro o skutkach mowa to siedzący tryb życia przyczynia się przede wszystkim do problemów z kręgosłupem. Kiedyś tego typu dolegliwości były domeną osób starszych. Dziś do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci. Szacuje się, że problemy z kręgosłupem ma ok. 80% społeczeństwa wieku 25-60 lat. Odpowiedzią na ten problem ma być dynamiczne siedzenie. A co to takiego?

O dynamicznym siedzeniu słów kilka

poduszka sensomotorycznaW praktyce dynamiczne siedzenie ma dwa zadania. Z jednej strony ma odciążać nasz kręgosłup, a z drugiej powodować, by ciało mimo pozycji siedzącej pozostawało w ciągłym ruchu. Jest to bardzo ważne np. podczas zmiany nogi na nogę. Dynamiczne siedzenie powoduje, że nasze ciało „balansuje” w pozycji siedzącej. Zmniejszamy tym samym ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.  Pozbywamy się przede wszystkim bóli i usztywnień w okolicach pleców, szyi i karku. Wzmacniamy także naszą równowagę i koordynacje ruchową. Dynamiczne siedzenie doskonale ułatwią nam poduszki ortopedyczne. Warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Dysk sensomotoryczny

Dysk sensomotoryczny inaczej określany jest jako poduszka sensomotoryczna, lub popularny jeżyk. Sam dysk doskonale wpływa na kręgosłup. Stymulując ruchy krążków międzykręgowych wymusza tym samym zachowanie prawidłowej postawy ciała. Siedzenie na tego typu dysku przypomina siedzenie na piłce rehabilitacyjnej. Różnica polega jednak na tym, że dysk można położyć na krześle z oparciem, dzięki czemu siedzi nam się wygodniej. Oprócz wszystkich właściwości dynamicznego siedzenia dyski sensomotoryczne masują nasze mięśnie co powoduje, że redukuje się ich napięcie. Dyski sensomotoryczne służą jednak nie tylko do siedzenia, ale i ćwiczeń. W związku z tym nie zaleca się siedzenia na nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania mięśni. W większości przypadków dyski sensomotoryczne są pompowane, gdzie do zestawu dołącza się pompki. Stężenie powietrza powinno być dostosowane przede wszystkim do wagi siedzącego.

Sissel Tour

Przykładowe ćwiczenie z dyskiem sensomotorycznym

Dzięki temu ćwiczeniu poprawisz balans swojego ciała. Przy czym w tym wypadku będą Ci potrzebne dwa dyski sensomotoryczne. Stań na nich w takich sposób, aby każda ze stóp stała na osobnym dysku. Stopy muszą być bose. Znajdź stabilną pozycje, a następnie spójrz przed siebie, na stopy i ponownie przed siebie ciągle starając się utrzymać równowagę. Przenoś ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą nogę. Możesz utrudnić sobie ćwiczenie zamykając oczy.

Poduszki ergonomiczne

Jak wiemy siedzący tryb życia jest ogromnym obciążeniem dla naszej miednicy i ud. W odpowiedzi na ten problem więc na rynku pojawiły się poduszki ergonomiczne. Poduszki ergonomiczne inaczej określane są jako kliny ortopedyczne, które wymuszają prawidłową postawę kręgosłupa względem miednicy i ud. Pomagają także odciążyć lędźwiową część kręgosłupa.

Sissel DorsaBack

Przykładowe pozycje z naszej oferty to:

Co jeszcze warto wiedzieć o poduszkach?

Poduszki ortopedyczne do siedzenia skierowane są do osób w każdym wieku. W przypadku osób starszych zmniejszają ryzyko upadków. Chętnie korzystają z nich także sportowcy w celu hamowania urazów, czy kontuzji. Poduszki ortopedyczne do siedzenia można kupić przede wszystkim w każdym sklepie z asortymentem do rehabilitacji.

Skutki siedzącego tryby życia

Wielogodzinne siedzenie nie tylko źle wpływa na kręgosłup, ale i układ trawienny, gdzie m.in. obniża poziom dobrego cholesterolu. Nie bez powodu więc od lat prowadzone są badania na temat szkodliwych skutków siedzącego tryb życia. Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia. Słabe krążenie z kolei blokuje dostarczanie tlenu do organizmu przez co czujemy się słabsi. Częściej pojawiają się kontuzje, urazy, czy zmiany zwyrodnieniowe. Zaniżona zostaje odporność na infekcje. Częściej mamy problem z nadwagą, która z kolei nierzadko jest początkiem cukrzycy.


Polecamy również inne poradniki:

Piłki do pilatesu i ich pomoc w walce o zdrowy kręgosłup

Rola ćwiczeń mięśni głębokich w profilaktyce i leczeniu schorzeń i bólu kręgosłupa

Flossing – leczenie kompresją

Jakie wybrać maty do fitness

Taśmy do ćwiczeń - zastosowanie w domu