Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Poznaj przyczyny i sposoby leczenia chrapania

Dlaczego chrapiemy i jak poduszki ortopedyczne pomogą to wyleczyć?

Sissel Deluxe

Wydawać by się mogło, że chrapanie jest uciążliwe przede wszystkim z punktu widzenia osoby, która jest zmuszona zasypiać w towarzystwie chrapiącego. Nic bardziej mylnego. Chrapanie to najprostsza droga do zakłóceń snu i obniżenia dotlenienia organizmu. W przypadku osób chrapiących osiągnięcie zdrowego snu jest w zasadzie niemożliwe. Co powoduje chrapanie? Przyczyn tej przypadłości może być wiele. Wymieńmy te występujące najczęściej:

  • otyłość, w przypadku której tkanka tłuszczowa powoduje ucisk na gardło,
  • alergia powodująca obrzęk ścian drug oddechowych,
  • osłabienie mięśniówki gardła, w wyniku którego podczas snu wiotkie części gardła, a więc podniebienie miękkie i języczek, podlegają drganiom spowodowanym przez przepływające powietrze,
  • bezdech senny, czyli zaburzenia oddechu w trakcie snu,
  • nieprawidłowa drożność nosa,
  • przerost migdałków u dzieci,
  • wiek osoby chrapiącej,
  • picie alkoholu oraz palenie papierosów

problemy z chrapaniem

 

Dostępne rozwiązania

Kłopoty związane z chrapaniem możemy rozwiązać w różny sposób. Na pewno nie należy lekceważyć tego problemy, gdyż nie leczone chrapanie prowadzi do bardzo negatywnych skutków, z zawałem serca, udarem mózgu oraz zaburzeniami erekcji włącznie. Mało kto wie o tym, że chrapanie jest leczone chirurgicznie. Przed podjęciem leczenia, lekarz powinien ustalić, które miejsca przeszkadzają w trakcie oddychania. Służy do tego specjalne urządzenie - apnograf. Rejestruje on dokładnie liczbę bezdechów i oddechów spłyconych, pracę serca, stopień jego niedotlenienia, głośność chrapania. Można dzięki niemu ustalić również które miejsca w drogach oddechowych pacjenta są niebezpiecznie zwężone. Następnie przeprowadzany jest zabieg plastyki gardła, języczka i łuków podniebnych Na rynku dostępne są również specjalne poduszki ortopedyczne zapobiegające chrapaniu, na przykład poduszka Sissel Silencium. Posiadają one anatomiczny kształt, który ułatwia prawidłową pozycję ciała w trakcie snu i odciąż górny odcinek kręgosłupa. Poduszki są wyposażone w mikrofony, a wewnątrz znajduje się system powietrznych komór. Mikrofony wykrywają odgłos chrapania, a wówczas odpowiednie komory powoli i cicho wypełniają się powietrzem. Poduszka cały czas monitoruje dźwięki wydawane podczas snu i powoduje zmianę pozycji głowy. To rozwiązanie dosyć kosztowne, jednak niezwykle skuteczne.

sposoby na chrapanie

 

Często wystarczy zmiana nawyków

Zanim podejmiemy bardziej radykalne kroki warto zmienić kilka złych nawyków, które mogą prowadzić do chrapania. Najprostszym sposobem zapobiegania chrapaniu jest zmiana pozycji ciała w czasie snu. Problemy z chrapaniem mają w szczególności osoby śpiące na wznak. Czasami okazuje się, że ułożenie się do snu na boku od razu zlikwiduje kłopoty. Kolejna rada to porządne wyleczenie wszelkich infekcji. Niewyleczony katar, zapalenie zatok czy powiększone migdałki, zmuszają nas po prostu do oddychania ustami. Sposobem na pozbycie się uciążliwego chrapania jest także zrezygnowanie z używek. Jeżeli nie całkowicie, to przynajmniej przed snem. Pomóc może również odpowiednie przygotowanie sypialni do snu. Zapewnienie właściwej temperatury, wilgotności powietrza, a przede wszystkim porządne wywietrzenie pokoju, w którym śpimy może zdziałać cuda. Poduszki ortopedyczne.


Polecamy również inne poradniki:

Chrapanie – czy to już jest problem?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Korzyści ze stosowania poduszki ortopedycznej

Sissel Classic