Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Chrapanie – czy to już jest problem?

Poduszka ortopedyczna na chrapanie?

Głośne koncerty w nocy? Chrapanie to problem z którym musi borykać się coraz większa ilość osób. Chrapanie jest przede wszystkim krępujące zarówno dla cierpiącego, jak i najbliższego otoczenia. Problem w tym, że może być źródłem poważnych dolegliwości. W związku z tym postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej nie tylko o samym chrapaniu, ale i możliwościach jego leczenia, a nawet zapobiegania.

Sissel Deluxe

Chrapanie – skąd się bierze?

Jak już wyżej zostało wspomniane, przyczyn chrapania może być kilka. Najczęściej są to jednak defekty górnych dróg oddechowych. Tu zalicza się m.in. skrzywioną przegrodę nosową, wydłużone podniebienie miękkie, powiększone migdałki, przerośnięty języczek, lub innymi podobnego typu schorzeniami. Zwiększona tendencja do chrapania występuje też w przypadku przeziębień, czy innego typu infekcji wirusowych. Ogromny procent chrapiących stanowią osoby z chorobami serca. Ponadto zwiększone ryzyko chrapania jest u osób otyłych, mających problem z nadciśnieniem tętniczym, kobiet w czasie menopauzy, oraz osób po spożyciu większej ilości alkoholu.

Chrapanie, a bezdech

Warto dodać, że problem chrapania w większości przypadków pojawia się wśród mężczyzn. Często towarzyszy mu (lub może być powodem) bezdech senny. Oczywiście, bezdechy senne mogą zdarzyć się każdemu. W przypadku chrapania jednak należy obserwować zarówno ich długość, jak i częstotliwość. W tej sytuacji należy poprosić o pomoc kogoś z najbliższego otoczenia. Bezdechy pojawiające się częściej, niż 10 razy na godzinę i trwające dłużej, niż 10 sekund zazwyczaj są symptomem choroby. Bezdechy najczęściej spotykają mężczyzn po 40 roku życia, oraz kobiety po 55 roku życia. Bezdech senny ma też szereg dodatkowych objawów, w tym m.in. bóle głowy, trudności z koncentracją, czy gorsze samopoczucie psychiczne.

Sissel Soft Plus

Do czego prowadzi chrapanie?

Chrapanie może być przyczyną wielu chorób, ale i samo prowadzić do poważnych dolegliwości. U osób chrapiących zwiększa się ryzyko przyspieszonej czynności serca, wzrostu ciśnienia tętniczego, chorób serca, zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, czy choroby wieńcowej.

Diagnostyka chrapania

Im szybciej zdiagnozuje się problem chrapania, tym skuteczniejsze będzie jego zwalczanie. Lekarze podłączając pacjenta do specjalnego urządzenia rejestrującego zapisy EKG oceniają m.in. pracę serca, aktywność mózgu, prace mięśni, a nawet prace gałek ocznych. Ocenia się również ruchy klatki piersiowej, oraz nabieranie powietrze przez nos i usta. Specjalne mikrofony rejestrują też głośność chrapania. Krótko mówiąc ocenia się ilość powietrza jaka przechodzi przez drogi oddechowe w czasie snu. Takie badania przeprowadza się zarówno w szpitalu, jak i w domu.

Chrapanie – leczenie

Leczenie chrapania to nie tylko działanie w sytuacji problemu, ale i też profilaktyka. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania zapobiegające chrapaniu. Jest to nie tylko sposób na spokojny i głęboki sen, ale i możliwa redukcja chrapania do nawet 95%. Tego typu poduszki w zasadzie w niczym nie różnią się od wcześniej znanych poduszek ortopedycznych. Posiadają anatomiczny kształt umożliwiający utrzymywanie prawidłowej krzywizny kręgosłupa niezależnie od pozycji w czasie snu. To co jednak wyróżnia tego typu poduszki to specjalny czujnik rejestrujący siłę chrapania i zmieniający pozycję ułożenia głowy. Swoje zdrowotne właściwości poduszka zawdzięcza piance visco elastic z której jest wykonana.

Kolejnym sposobem terapii często stosowanym przez lekarzy jest zakładanie specjalnej maseczki. Maseczka obejmująca nos i usta połączona jest z rurką ze sprężarką. Taka rurka wytwarza większe ciśnienie powietrza, które udrożnia górne drogi oddechowe. W przypadku konkretnych wad może być konieczny zabieg chirurgiczny np. usunięcie polipów, zmniejszenie języka, czy podniebienia. W wielu przypadkach stosuje się również aparaty ortodontyczne.

Choć chrapanie jest domeną osób dorosłych może być powodem wielu chorób także w przypadku dzieci.


Polecamy również inne poradniki:

Poznaj przyczyny i sposoby leczenia chrapania

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Korzyści ze stosowania poduszki ortopedycznej

Sissel Classic