Siedzenie przy komputerze - optymalna pozycja

Praca przy komputerze - optymalna pozycja

Sissel Tour

W dzisiejszych czasach spora ilość ludzi wykonuje tak zwane prace biurowe i choć potocznie mówi się, że nie jest to praca obciążona wielkim wysiłkiem fizycznym jak chociażby praca strażaka, czy budowlańca, to jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak może osłabić nasze zdrowie w prosty sposób. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że to my sami mamy musimy zadbać o nasze zdrowie za biurkiem, a wszystko za sprawą pozycji w jakiej siedzimy przed komputerem. Zazwyczaj bowiem garbimy się, a to może w krótkim czasie prowadzić nie tylko do wady postawy, ale i skoliozy, dlatego poznajmy kilka prostych zasad jak prawidłowo siedzieć przed komputerem.

Siedź z głową na karku

A skoro o głowie mowa, to od niej zacznijmy, bowiem ta powinna mieć naturalne ułożenie, a ekran monitora powinien znajdować się na wysokości oczu., oraz na praca przy komputerzewyciągnięcie rąk. Tym samym przechodzimy do rozluźnionych barków, oraz prostych pleców. I tu główna uwaga, gdyż bardzo często zarówno głowę jak i plecy zwyczajnie zniżamy, co automatycznie powoduje pochyloną pozycje. Nadgarstki oparte na klawiaturze powinny tworzyć kąt prosty z przedramieniem. Przechodząc do nóg zadbaj o to, aby w biodrach kąt zgięcia wynosił również około 90 stopni, podobnie jak w kolanach.

Prawidłowe siedzenie przed komputerem ma ogromny wpływ na nasz układ krążenia, dlatego stopy powinny płasko przylegać go podłoża, tak, aby nie „wisiały”. W przypadku konieczności podniesienia krzesła warto zainwestować w tak zwany podnóżek, tak, aby Twoje stopy zawsze miały odpowiednie podparcie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dobierając krzesło pod komputer zadbaj o to, aby było ono nie tylko regulowane pod względem wysokości, ale miało możliwość dostosowania łokietników, gdyż nie wskazane jest sytuacja, żeby ręce miały być skrępowane. Jeśli chodzi o krzesło, to powinno być ono z oparciem, gdzie samo w sobie powinno obejmować naturalny łuk pleców. Krzesło oprócz wspomnianego komfortu powinno dawać wygodę. Z pomocą przyjdą również poduszki ortopedyczne do siedzenia.

Okulary

Sissel DorsaBackAktualnie praca przed komputerem może wynosić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Wyżej wspomnieliśmy o prawidłowym ułożeniu ciała, które ma wpływ na naszą sylwetkę, jednak równie mocno na tego typu pracy cierpią nasze oczy. W związku z tym nawet jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, a planujesz prace opierającą się na pracy komputerem zaplanuj sobie noszenie okularów chociażby w godzinach pracy. Problemy ze wzrokiem, gdy już nadejdą, to bardzo szybko postępują, ponadto mogą pojawić się chociażby takie objawy jak silny ból głowy.

Dlaczego to jest takie ważne?

Bo dbając o prawidłową postawę przed komputerem dajesz sobie kredyt na przyszłość. Osoby w podeszłym wieku często cierpią na dolegliwości, które są efektem zaniedbań we wcześniejszych latach, a problemy z kręgosłupem, mięśniami, czy stawami, to sytuacje z którymi musi borykać się większość seniorów. Zadbaj więc o to, by mieć ich najmniej. Ponadto dobra kondycja ciała, to też większa wydajność i efektywność w pracy.

Polecamy również inne poradniki:

Dynamiczne siedzenie - poradnik

Ból pleców a siedzący tryb pracy

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Praca biurowa, a schorzenia kręgosłupa

Jak poprawić komfort jazdy samochodem podczas długiej podróży?

Sissel Ball