Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Siedzenie przy komputerze - optymalna pozycja

Praca przy komputerze - optymalna pozycja

Sissel Tour

W dzisiejszych czasach spora ilość ludzi wykonuje tak zwane prace biurowe i choć potocznie mówi się, że nie jest to praca obciążona wielkim wysiłkiem fizycznym jak chociażby praca strażaka, czy budowlańca, to jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak może osłabić nasze zdrowie w prosty sposób. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że to my sami mamy musimy zadbać o nasze zdrowie za biurkiem, a wszystko za sprawą pozycji w jakiej siedzimy przed komputerem. Zazwyczaj bowiem garbimy się, a to może w krótkim czasie prowadzić nie tylko do wady postawy, ale i skoliozy, dlatego poznajmy kilka prostych zasad jak prawidłowo siedzieć przed komputerem.

Siedź z głową na karku

A skoro o głowie mowa, to od niej zacznijmy, bowiem ta powinna mieć naturalne ułożenie, a ekran monitora powinien znajdować się na wysokości oczu., oraz na praca przy komputerzewyciągnięcie rąk. Tym samym przechodzimy do rozluźnionych barków, oraz prostych pleców. I tu główna uwaga, gdyż bardzo często zarówno głowę jak i plecy zwyczajnie zniżamy, co automatycznie powoduje pochyloną pozycje. Nadgarstki oparte na klawiaturze powinny tworzyć kąt prosty z przedramieniem. Przechodząc do nóg zadbaj o to, aby w biodrach kąt zgięcia wynosił również około 90 stopni, podobnie jak w kolanach.

Prawidłowe siedzenie przed komputerem ma ogromny wpływ na nasz układ krążenia, dlatego stopy powinny płasko przylegać go podłoża, tak, aby nie „wisiały”. W przypadku konieczności podniesienia krzesła warto zainwestować w tak zwany podnóżek, tak, aby Twoje stopy zawsze miały odpowiednie podparcie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dobierając krzesło pod komputer zadbaj o to, aby było ono nie tylko regulowane pod względem wysokości, ale miało możliwość dostosowania łokietników, gdyż nie wskazane jest sytuacja, żeby ręce miały być skrępowane. Jeśli chodzi o krzesło, to powinno być ono z oparciem, gdzie samo w sobie powinno obejmować naturalny łuk pleców. Krzesło oprócz wspomnianego komfortu powinno dawać wygodę. Z pomocą przyjdą również poduszki ortopedyczne do siedzenia.

Okulary

Aktualnie praca przed komputerem może wynosić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Wyżej wspomnieliśmy o prawidłowym ułożeniu ciała, które ma wpływ na naszą sylwetkę, jednak równie mocno na tego typu pracy cierpią nasze oczy. W związku z tym nawet jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, a planujesz prace opierającą się na pracy komputerem zaplanuj sobie noszenie okularów chociażby w godzinach pracy. Problemy ze wzrokiem, gdy już nadejdą, to bardzo szybko postępują, ponadto mogą pojawić się chociażby takie objawy jak silny ból głowy.

Sissel DorsaBack

Dlaczego to jest takie ważne?

Bo dbając o prawidłową postawę przed komputerem dajesz sobie kredyt na przyszłość. Osoby w podeszłym wieku często cierpią na dolegliwości, które są efektem zaniedbań we wcześniejszych latach, a problemy z kręgosłupem, mięśniami, czy stawami, to sytuacje z którymi musi borykać się większość seniorów. Zadbaj więc o to, by mieć ich najmniej. Ponadto dobra kondycja ciała, to też większa wydajność i efektywność w pracy.


Polecamy również inne poradniki:

Dynamiczne siedzenie - poradnik

Ból pleców a siedzący tryb pracy

Poduszka ortopedyczna dobra dla kręgosłupa szyjnego

Praca biurowa, a schorzenia kręgosłupa

Jak poprawić komfort jazdy samochodem podczas długiej podróży?

Sissel Soft Plus