Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Dlaczego w czasie snu mięśnie się napinają?

Dlaczego w czasie snu mięśnie się napinają?

Zauważyłeś u siebie napięcia mięśni podczas snu? A może zastanawiasz się, co właściwie dzieje się z mięśniami, kiedy śpisz? Napinanie i rozluźnianie mięśni podczas snu jest w dużej mierze związane z fazami snu. Może też być odzwierciedleniem różnych przeżyć i emocji, których doświadczyłeś w ciągu dnia. Przyjrzyjmy się zatem różnym informacjom dotyczącym napinania mięśni podczas snu.

Co dzieje się z mięśniami podczas snu?

Sen ma wpływ na całe Twoje ciało - również na mięśnie. Podczas snu mięśnie regenerują się, a jeśli doszło do ich uszkodzenia - szybciej się leczą.

Co ciekawe, napinanie mięśni w czasie snu jest powiązane z jego fazami. Sen dzieli się na dwie fazy: fazę NREM (sen o wolnych ruchach gałek ocznych) i fazę REM (sen o szybkich ruchach gałek ocznych).

Podczas fazy NREM może dochodzić do licznych ruchów mięśni - zmian pozycji snu, mimowolnych ruchów, zaciskania mięśni itp. Z kolei w czasie trwania fazy REM nie można ruszać żadnym mięśniem oprócz mięśni oczu i mięśni oddechowych. Ma to na celu hamowanie fizycznego przeżywania snów - nawet podczas bardzo realistycznego snu nie będziesz w stanie naśladować wyobrażonych ruchów.

Mioklonie przysenne, czyli mimowolne skurcze mięśni

Większość osób przynajmniej raz w życiu doświadczyła charakterystycznego szarpnięcia na krawędzi jawy i snu. Zdarza się to bezpośrednio przed zaśnięciem. To fizjologiczny, mimowolny odruch, wynikający ze spadającego napięcia mięśniowego (specyficznej relaksacji), które towarzyszy zasypianiu.

Mioklonie przysenne występują zwykle w trakcie fazy NREM, rzadziej w czasie fazy REM. Powodują natychmiastowe wybudzenie - tzw. zryw miokloniczny.

Skąd biorą się mioklinie przysenne? Gdy zasypiasz, Twój umysł znajduje się jednocześnie w stanie świadomości i nieświadomości, co skutkuje wysłaniem przez mózg silnych impulsów elektrycznych do mięśni w celu sprawdzenia, czy są one jeszcze aktywne. Impulsy te mogą powodować mioklonie.

Często zjawisku temu towarzyszy uczucie spadania. Najprawdopodobniej wynika ono z nieodpowiedniego odczytania pewnych bodźców przez mózg. Złudzenie upadku podczas zasypiania pojawia się częściej, jeśli jesteś przemęczony lub narażony na długotrwały stres.

Inna teoria mówi, że uczucie spadania pojawia się, ponieważ mózg ocenia powód odprężenia w niewłaściwy sposób. Gdy zasypiasz, następuje nagłe rozluźnienie mięśni, co mózg może zinterpretować jako spadanie, w związku z czym przesyłą silny impuls do mięśni, co powoduje skurcze.

Istnieją również inne rodzaje miokloniii - np. zespół niespokojnych nóg, objawiający się chaotycznymi zrywami nóg, czy łagodnie mioklonie nocne u dzieci, polegające na chaotycznych zrywach kończyn. Niektóre postacie mioklonii bywają symptomami chorób, np. padaczki.

Wzmożone napięcie mięśniowe podczas snu

Wzmożone napięcie mięśniowe dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może dotyczyć mięśni kończyn lub innych struktur, np. mięśni tułowia lub karku. To patologia, którą można wykryć podczas badania neurologicznego.

Napięcie mięśniowe samo w sobie jest dobre i potrzebne - umożliwia m.in. przyjęcie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jeśli jednak dochodzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, chory doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów - trudności z chodzeniem, zmian w stawach, przykurczów, dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości. Wzmożone napięcie mięśniowe utrudnia również zasypianie i wejście w stan relaksu podczas nocnego odpoczynku.

Sissel Classic

Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego mogą być różne, m.in. urazy głowy, choroby nowotworowe, uszkodzenia rdzenia kręgowego, zatrucia toksynami i inne.

Z napięciem mięśniowym często mają problem małe dzieci. Wzmożone napięcie u dzieci sprawia, że maluch ciągle się pręży, wygina w łuczek na boku, zaciska mięśnie podczas płaczu. Nawet podczas snu zaciska mięśnie i przyjmuje charakterystyczną pozycję wygiętą w łuk.

Nieświadome zaciskanie mięśni żuchwy - bruksizm

Innym rodzajem napinania mięśni podczas snu jest bruksizm. Polega na zaciskaniu szczęki, połączonym ze zgrzytaniem zębami. Najczęściej dotyczy on osób żyjących w ciągłym napięciu i stresie. Zaciskanie szczęki może być objawem agresji i dotyczyć osób, które nie potrafią radzić sobie ze złymi emocjami.

Bruksizm powoduje bóle głowy, krwawienia dziąseł, przygryzanie policzków lub języka, trzaski i przeskakiwanie żuchwy podczas szerokiego otwierania ust, bolesność okolicy stawów skroniowych lub kąta żuchwy. W skrajnych przypadkach doprowadza on nawet do zmiany rysów twarzy - w wyniku długotrwałego i mocnego napinania mięśni dochodzi przesunięcia linii zgryzu oraz przerostu mięśni żwaczy, co daje obraz kwadratowej twarzy.

Bruksizm może też być objawem lub wynikiem innych przypadłości i chorób. Często dotyczy osób chrapiących i tych, którzy mają problemy z bezdechem sennym. Problem dotyka również lunatyków, osób, które często się wybudzają, doświadczają halucynacji lub świadomych snów. Ryzyko bruksizmu zwiększa palenie tytoniu, picie kawy i alkoholu. Wśród innych przyczyn bruksizmu można wymienić owsicę, patologie stawów  skroniowo-żuchwowych, zaburzenia wydzielania neuroprzekaźników, oraz wady zgryzu.

Bruksizm dotyczy nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Aby się przed nim chronić, warto  zapanować nad stresem, frustracją i tłumioną agresją, np. stosując techniki relaksacyjne przed zaśnięciem.


Polecamy również inne poradniki:

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Jak dopasować poduszkę ortopedyczną?

Dynamiczne siedzenie