Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Medytacja, relaksacja, autohipnoza - alternatywne sposoby na relaks i lepszy sen

Medytacja, relaksacja, autohipnoza - alternatywne sposoby na relaks i lepszy sen

Odpoczynek to niezwykle ważna część życiowego rytmu - tak samo ważny, jak aktywność i praca. Aby czuć się dobrze, musisz wypoczywać - do właśnie dlatego wielu tak mocno wyczekuje końca dnia lub nadejścia weekendu.

Niestety, gdy przyjdzie ten upragniony czas, często okazuje się, że odpoczywanie wcale nie jest łatwe. Po dniach pełnych obowiązków, stresu i nawału informacji trudno wyciszyć się i przejść w stan relaksu. Na szczęście, istnieje wiele metod na to, by nauczyć się odpoczynku - m.in. alternatywne sposoby na relaks i lepszy sen.

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

W świecie nastawionym na sukces wiele osób rezygnuje z odpoczynku, a nawet odpowiedniej dawki snu, by wciąż piąć się do przodu. To bardzo złudne podejście. Badania pokazują, że odpoczynek stanowi jedną z fundamentalnych zasad zdrowotnych i przyczynia się do przedłużenia życia. Gdy właściwie odpoczywasz, Twoja wydajność fizyczna i umysłowa rośnie. Paradoksalnie, dbając o wypoczynek, zrobisz więcej i lepiej - unikniesz błędów, wypadków, a także drażliwości i przemęczenia.

Aby tryskać energią, musisz zachować równowagę między aktywnością i odpoczynkiem. Wie o tym nawet Twój organizm - przykładowo, gdy pracuje Twoje serce, każdy cykl trwa sekundę, z czego ¼ to skurcz, a ¾ - odpoczynek, w którego czasie  serce otrzymuje tlen i składniki odżywcze, dzięki którym kontynuuje pracę z najwyższą wydajnością. Właśnie dlatego serce jest w stanie pracować siedemdziesiąt, osiemdziesiąt lub więcej lat.

Ta sama zasada dotyczy całego Twojego życia. Aby dobrze pracować, musisz umieć dobrze odpoczywać - dlatego tak ważna jest umiejętność wejścia w stan relaksu.

Medytacja, relaksacja i autohipnoza - na czym polegają?

Alternatywne metody na relaks i lepszy sen zdobywają coraz większą popularność wśród osób przemęczonych, pragnących znaleźć receptę na wypoczynek. Bazują na starożytnych systemach religijnych i filozoficznych, ale też współczesnych osiągnięciach psychologii i medycyny. Skąd pochodzą i na czym polegają?

Medytacja

To wszelkie techniki polegające na ćwiczeniu umysłu w taki sposób, by wprowadzić się w odmienny stan świadomości dla uzyskania dobroczynnego skutku. To swego rodzaju trening umysłu. Zawiera elementy relaksacji, skupienia i świadomości. Odnosi się do wielu różnych praktyk, które często wiążą się z tradycjami religijnymi i wierzeniami głównie z zakresu duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, hinduizm, kunfucjanizm, dżinizm), ale nie tylko - medytacja jest znana również wśród chrześcijańskich świętych. Medytacja ma też wiele wspólnego z jogą - stanowi jej istotny element.

Cele medytacji mogą być różne. Samurajowie praktykowali ją, by osiągnąć mistrzostwo w różnego rodzaju sztukach i rzemiosłach. Dla joginów i fakirów stanowiła sposób na osiągnięcie pełnej kontroli nad ciałem i umysłem. W chrześcijaństwie i innych religiach medytacja to zatopienie się w modlitwie, które pozwala na komunikację z Bogiem. Współcześnie jednak najczęstszym celem medytacji jest poprawa zdrowia i samopoczucia psychicznego lub mówiąc krótko - odpoczynek.

Jak medytować? Istnieje wiele sposobów. Oto jak medytacji naucza jej współczesny odnowiciel, benedyktyn z Anglii - John Main:

  1. Usiądź w pozycji wyprostowanej, nieruchomo. Ciał ma być uważne i czujne. Oddychaj naturalnie i spokojnie.
  2. Przymknij oczy i zacznij recytować w wewnętrznej ciszy mantrę Maranatha, dzieląc ją na cztery sylaby: ma-ra-na-tha. Wsłuchuj się, jak wybrzmiewa w Twoim sercu.
  3. Powtarzaj mantrę bez przerwy. Gdy doznasz rozproszeń, delikatnie wróć do recytacji.
  4. Pamiętaj o dyscyplinie - medytuj codziennie, rano i wieczorem, po 20-30 minut.

Relaksacja

O ile medytacja jest ściśle powiązana z filozofią i religią, relaksacja ma głównie podłoże psychologiczne. To proces wchodzenia w stan relaksu, który można osiągnąć w różny sposób. Część osób nie ma z tym problemu - potrafi zrelaksować się, słuchając muzyki, wykonując lekkie ćwiczenia fizyczne, czytając, malując czy grając na instrumentach. Nie zawsze jednak wejście w stan relaksu jest takie proste.

Sissel Deluxe

Psychologowie opracowali różnego rodzaju treningi relaksacyjne, które uczą relaksacji. Zwykle polegają one na rozluźnianiu grup mięśni, spowolnieniu oddechu i oddychaniu brzusznym. Do relaksacji wykorzystuje się również ograniczenia odbierania bodźców zewnętrznych.

Jedną z technik relaksacyjnych jest trening Jacobsona, zwany również progresywną relaksacją mięśni. Polega ona na nauce napinania mięśni - aż do automatyzacji. Nauka przebiega w dwóch etapach:

  • Relaksacja stopniowa

Obejmuje naukę napinania pojedynczych grup mięśni, a potem innych.

  • Relaksacja zróżnicowana

Polega na napinaniu pojedynczej grupy mięśnie przy pozostawieniu innych w stanie rozluźnienia.

Trening Jacobsona daje wiele korzyści - przeciwdziała stanom lękowym, poprawia jakość snu, a nawet polepsza pracę narządów wewnętrznych. Ten i inne techniki relaksacyjne doskonale sprawdzają się również w redukowaniu stresu, depresji, zmęczenia i bólów głowy.

Autohipnoza

To stan głębokiego, wewnętrznego rozluźnienia, osiągany bez udziału osób trzecich. Oznacza to, że osoba sama, bez niczyjego udziału wchodzi w hipnozę. Choć samo pojęcie hipnozy może dla wielu wydawać się czymś obcym, okazuje się, że może ona występować samoistnie. W subtelnej formie pojawia się ona w codziennym życiu - w potocznym języku nazywa się ją wtedy stanem zagapienia lub zamyślenia, gdy osoba na chwilę traci orientację czasu i przestrzeni.

Podczas autohipnozy znacznie zmniejsza się odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego na rzecz skupienia uwagi na aspektach świata wewnętrznego. Mogą to być doznania i odruchy ciała, wewnętrzne wyobrażenia, obrazy, myśli, czy wrażenia.

Wejście w stan autohipnozy może być trudne. Niektórzy stosują w tym celu niecodzienne sposoby - tak jest np. u biegaczy długodystansowych czy osób wchodzących w hipnozę podczas tańców transowych. Istnieją również inne techniki autohipnozy, które w przebiegu przypominają medytację, jednak różnią się od niej tym, że wejście trans niesie za sobą zamierzony cel, który ma zrealizować Twoja podświadomość.

Opinie na temat hipnozy są różne. To temat owiany tajemniczością i często kojarzony z magią i wróżbiarstwem. Tymczasem, hipnoterapia to uznana naukowo, profesjonalna metoda leczenia. Należy jednak odróżnić naukową hipnoterapię od technik ezoterycznych, które mogą być niebezpieczne.

Aby profesjonalnie wykonywać autohipnozę, należy znaleźć psychologa lub lekarza, który kształcił się w kierunku hipnoterapii. Weekendowe kursy hipnozy to kiepski pomysł, który może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Odpoczynek ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia. Zadbaj o wyciszenie, relaks i dobry sen, a Twój organizm odwdzięczy Ci się dobrym samopoczuciem i energią na każdy dzień!


Polecamy również inne poradniki:

Techniki relaksacyjne przed snem

8 starodawnych roślin, dzięki którym głęboko i spokojnie zaśniesz

Poznaj tradycyjne wskazówki medycyny chińskiej, które pomogą Ci lepiej spać

6 najlepszych herbat na dobranoc, które zapewnią Ci błogi sen

Dlaczego warto zainwestować w poduszki ortopedyczne?