Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czy spanie w staniku jest zdrowe?

Czy spanie w staniku jest zdrowe?

Na wygląd biustu wpływa wiele czynników - ciąża, karmienie piersią, waga, wiek, genetyka, a nawet sposób odżywiania i styl życia. Niektóre panie uważają, że jędrność piersi można zachować na dłużej również dzięki… spaniu w staniku. Czy to prawda?

Czy spanie w staniku wpływa na jędrność biustu?

Spanie w staniku to często powielany sposób na jędrne piersi, którego trzyma się wiele kobiet. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że śpiąc w staniku, unikniesz obwisania piersi. Stanik spełnia swoją funkcję wyłącznie wtedy, gdy stoisz lub siedzisz - czyli gdy ciało znajduje się w pozycji pionowej. Wtedy podtrzymuje piersi i pozwala zachować ich kształt.

Podczas leżenia biustonosz nie ma wpływu na jędrność i podtrzymanie piersi, ponieważ piersi opadają na bok. Aby biustonosz miał wpływ na jędrność biustu w pozycji leżącej, potrzebne byłoby wsparcie w poziomie - a takiego żaden typ stanika nie zapewnia.

Warto również mieć świadomość, że krępowanie ciała biustonoszem podczas spania nie tylko nie sprzyja zachowaniu jego kształtu, ale wręcz mu szkodzi. Gdy śpisz, stanik może się przesuwać i uciskać piersi, co prowadzi nawet do ich deformacji. Ponadto, spanie w biustonoszu osłabia mięśnie podtrzymujące biust i skutkuje jego opadaniem.

By zachować jędrność piersi, lepiej więc zrezygnować ze spania w biustonoszu. Wyjątkiem są tu nietypowe sytuacje. Spanie w biustonoszu jest przez pewien czas konieczne po operacjach piersi - nosi się w tym celu specjalny biustonosz pooperacyjny. Jest to potrzebne przynajmniej do czasu zdjęcia szwów, aby się nie rozeszły. Spanie w staniku jest również polecane podczas karmienia piersią - w tym celu stosuje się specjalny biustonosz do karmienia z wkładkami laktacyjnymi.

Sissel Soft Plus

Biustonosz na noc - czy to szkodliwe?

Zadaniem biustonosza w ciągu dnia jest podtrzymywanie piersi. Biustonosz na co dzień nosi około 80% kobiet - i słusznie. Po całym dniu pojawiają się jednak również negatywne skutki długiego noszenia biustonosza w postaci odcisków na ciele. Między innymi z tego powodu warto w nocy dać piersiom odpocząć i zapewnić ciału swobodę w czasie snu.

Spanie w biustonoszu, gdy nie jest to konieczne, może prowadzić do wielu niekorzystnych skutków i odczuć. Lista jest długa:

  • uczucie skrępowania podczas snu,
  • ucisk węzłów chłonnych w piersiach,
  • ucisk w okolicach pach i ramion, który może powodować zaburzenia krążenia,
  • deformacja piersi,
  • osłabienie mięśni podtrzymujących biust,
  • trudności z zasypianiem, a nawet bezsenność spowodowana niewygodą i uciskiem,
  • przegrzewanie się i większe pocenie podczas snu,
  • namnażanie się bakterii w bieliźnie podczas pocenia się w nocy.

Spanie w staniku jest więc nie tylko niepolecane, ale wręcz szkodliwe. Warto więc po długim dniu w bieliźnie zrzucić ją i przebrać się w luźniejsze ubrania.

Inne sposoby na jędrny biust

Wiesz już, że spanie w staniku nie jest dobrym sposobem na zachowanie jędrnych piersi. Co możesz więc zrobić, aby zachować piękny i kształtny biust na dłużej?

Najlepszym, najskuteczniejszym i najbardziej długofalowym sposobem są ćwiczenia na jędrny biust - głównie ćwiczenia klatki piersiowej, np. damskie pompki, podnoszenie ciężarów, pływanie oraz ćwiczenia aerobowe. Istotna jest tu jednak regularność.

Inny sprawdzony sposób to zimny prysznic. Podczas kąpieli polewaj piersi na zmianę ciepłą i zimną wodą. Taki zabieg poprawi krążenie, unerwienie skóry oraz jej napięcie. Świetnym sposobem jest również regularny masaż piersi, wykonywany kolistymi ruchami.

Na kształt biustu ma wpływ również odpowiedni strój - zadbaj więc, aby noszony w ciągu dni biustonosz był prawidłowo dobrany do Twojej sylwetki. Aby poprawić wygląd biustu, nie zapomnij też o kosmetykach - dobrej jakości kremy ujędrniające w połączeniu z powyżej wymienionymi praktykami mogą znacznie poprawić kształt biustu.

Czy spanie w bieliźnie jest higieniczne?

Przeciwko spaniu w biustonoszu przemawiają również względy higieniczne. Gdy śpisz, Twoja skóra zwykle poci się o wiele bardziej, niż w dzień. Jeśli masz na sobie stanik w czasie snu, wokół piersi pojawia się więc ciepłe i wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Spanie w biustonoszu może prowadzić do podrażnień, zakażeń skóry czy powstawania potówek. Jeśli śpisz w biustonoszu, musisz go także znacznie częściej prać - najlepiej po każdym założeniu.

Warto zrezygnować z biustonosza do spania i zapewnić sobie na ten czas komfortowy, lekki, nieuciskający strój, np. koszulkę nocną. Pamiętaj, że sen ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie w ciągu dnia - warto więc zadbać, aby przebiegał w sposób niezakłócony. Po dobrze przespanej nocy poczujesz się wyspana, zregenerowana, będziesz łatwiej się koncentrować i lepiej radzić sobie ze stresem, emocjami. Warto więc wziąć pod uwagę każdy szczegół, który ma wpływ na komfortowy sen - wygodne ubranie, właściwa temperatura, dobrze dobrana poduszka, materac, pościel, cisza i odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia.

Sissel Deluxe

A co z biustonoszem sportowym?

Niektórzy uważają, że o ile spanie w usztywnionym staniku nie jest korzystne, sen w staniku sportowym może być wygodny i korzystny dla zdrowia. Stanik sportowy nie jest jednak dobrą alternatywą na noc dla zwykłego stanika.

Pamiętaj, że biustonosz sportowy jest przeznaczony do noszenia w trakcie uprawiania różnorodnych aktywności fizycznych - a nie do spania. Ma za zadanie stabilnie podtrzymać piersi, dlatego dość ściśle je opina, aby pozostały na swoim miejscu podczas ćwiczeń. Weź również pod uwagę, że biustonosze sportowe mogą mieć różny stopień podtrzymania - lekki, średni lub mocny. Zwłaszcza biustonosze z wysokim stopniem podparcia nie nadają się do snu.

Pamiętaj jednak, że Twoja wygoda jest najważniejsza - dlatego jeśli odczuwasz potrzebę dbania w staniku, np. z powodu dużych piersi, wybierz do snu wygodny stanik sportowy o lekkim stopniu podparcia lub inny miękki biustonosz bez usztywnień i fiszbin. Taki biustonosz powinien być również lekki, cienki i przewiewny, wykonany z oddychającego materiału, aby Twoim piersiom nie było zbyt gorąco.


Polecamy również inne poradniki:

Przyczyny bólu pleców rano po przebudzeniu

Dlaczego nie należy spać na prawym boku?

Jak poprawnie spać na poduszce ortopedycznej lub medycznej?

Dynamiczne siedzenie

Czy spanie nago jest zdrowe?