Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Czym są poduszki ortopedyczne?

Co to są poduszki ortopedyczne?

Istota poduszek ortopedycznych polega na podparciu szyi w takim stopniu aby poprawnie odciążyć kręgi szyjne oraz rozluźnić mięśnie wokół karku i ramion. Należy tu zwrócić uwagę na słowo poprawnie ponieważ źle dobrana poduszka może niekiedy powodować niewłaściwy naciąg kręgów (zbyt duży lub zbyt mały). Poprawa stanu zdrowia wówczas nie będzie widoczna.

Sissel Classic

Dla czego warto korzystać z poduszek ortopedycznych?

Przede wszystkim z poduszek ortopedycznych warto korzystać w każdym wieku. Jeśli wcześnie zaczniemy sypiać na dobrze dobranej poduszce, unikniemy zupełnie lub zminimalizujemy problemy związane z odcinkiem szyjnym.

Poduszka ortopedyczna zapewnia wysoki komfort snu oraz lecznicze działanie. Pamiętajmy, że około 1/3 życia śpimy. Świadomość tego daje nam obraz ile godzin na dobę możemy spędzić w zdrowej i bezpiecznej dla naszego kręgosłupa pozycji. Wyobraźmy sobie że w wieku 60 lat przespaliśmy około 20 lat co daje nam ponad 175200 godzin! Jeśli dodamy do tego zły sposób siedzenia podczas dnia i kolejne 8h na dobę, wówczas powstanie rzeczywisty bilans czasu niekorzystnego oddziaływania na nasz kręgosłup.

Poduszki ortopedyczne - ułożenie kręgosłupa

Rodzaje poduszek, nazewnictwo - przykłady

Poduszki można podzielić na kilka rodzajów ze względu na nazewnictwo: profilowane, ergonomiczne, przeciw odleżynowe, zdrowotne, podkładki pod głowę, poduszki rehabilitacyjne, ortopedyczne, z pamięcią, memory, ryflowane, wysoko elastyczne.

- Poduszki profilowane – to najbardziej ogólna nazwa poduszek, pod tą nazwą może mieścić się praktycznie każdy kształt. W praktyce przypominają one poduszki ergonomiczne (tzw. również dwugarbnymi).

- Poduszki ergonomiczne – poduszki najczęściej wycinane ze spienionego bloku pianki. Posiadają dwa garby jeden większy drugi mniejszy. Problemem jest odpowiednia wysokość i odległość garbów a także ich boczny kształt.

- Przeciw odleżynowe – to poduszki, które powinny zapewnić stały dostęp powietrza oraz optymalnie rozłożony nacisk. Takimi poduszkami potocznie są nazywane poduszki wykonane z takiej samej pianki z wypustkami jak tradycyjne gąbki. W jakimś stopniu zapewniają one ochronę przeciw odleżynową ale nie jest to w pełnie dobre rozwiązanie. Bardzo często mają one kształt poduszki dwugarbnej. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być dostępna na rynku poduszka z 90 kanalikami powietrznymi na całej swojej powierzchni wykonana z pianki PUR. Są jeszcze dostępne inne poduszki tego typu wykonane z lateksu, ten jednak coraz częściej powoduje liczne alergie. Alergie na PUR występują dużo rzadziej.

Sissel Soft Plus

- Zdrowotne – tak są określane poduszki, które mają pomóc, sęk w tym, że nie bardzo wiadomo na co. Czy na chrapanie, czy na zesztywnienie karku i ramion, czy na kręgosłup lub też na wszystko razem. Lakoniczne i mało mówiące terminy są wykorzystywane przez osoby, które zazwyczaj liczą na naiwność i brak wiedzy klientów.

- Podkładki pod głowę – termin chyba najbardziej nie zrozumiały. Po prostu, to może oznaczać wszystko.

- Poduszki rehabilitacyjne – ten termin jest bardzo bliski poduszkom ortopedycznym i kryje w sobie tą samą istotę czyli lecznicze działanie. Oczywiście nadal każdy może swobodnie określać tym mianem każdy sprzedawany przez siebie kształt.

- Poduszki ortopedyczne – to pojęcie najlepiej znane i coraz częściej rozpowszechniane. Kształt poduszki i rodzaj surowca powinien być solidnie przebadany i najlepiej aby miał pozytywne opinie jak największej ilości placówek leczniczych oraz samych lekarzy. Badania powinny być potwierdzone wieloletnim użytkowaniem przez klientów co może zadecydować, że dany wyrób jest godny polecenia. Poduszkami ortopedycznymi są często poduszki o indywidualnych kształtach, chociaż czasem zdarza się, że są one podrabiane i robione z tańszych wersji surowców.

- Poduszki z pamięcią, memory – określenie „z pamięcią” lub „memory” ma definiować rodzaj pianki,Poduszki z pamięcią memory w tym przypadku jest to pianka visco elastic. Istnieją różne jej odmiany ponieważ składa się ona z kilku składników a ich proporcje decydują o właściwościach produktu końcowego. Różni producenci mogą jednak modyfikować skład pianki i tym samym uzyskiwać bardziej „ekonomiczne” produkty. Gorzej jest gdy pojawia się firma, która wprowadza zamienniki oryginalnych składników, wówczas trudno jest zagwarantować jakość i trwałość danego wyrobu. Często z takimi zamiennikami mamy do czynienia w tańszych poduszkach.

- Poduszka ryflowana – poduszki występują zarówno w wersjach memory jak i pianki sprężystej PUR. Ryflowanie ma na celu raczej uatrakcyjnienie produktu. Nie bardzo się sprawdza w praktyce. Główni producenci nie stosują takiego rozwiązania.

- Poduszka z pianki wysokoelastycznej – to inna nazwa tradycyjnej pianki PUR, zwanej też sprężystą. Określenie „sprężysta” wydaje się być bardziej trafne ponieważ „wysokoplastyczna” wskazuje na podobny skład jak w przypadku viscoelastic. Podobieństwo terminów jest wyraźne. Używanie takich określeń jest zabiegiem marketingowym i ma na celu zapewne zdezorientowanie klienta.

Różnice pomiędzy poduszkami

Różnice między poduszkami mogą dotyczyć kształtu, wymiarów, producenta, kraju pochodzenia, itp. Jeśli chodzi o kraj pochodzenia to warto zwrócić uwagę czy jest to producent europejski a najlepiej pochodzący ze Szwecji jak jest to w przypadku firmy Sissel.

Sissel Bambini

Kształt może budzić najwięcej pytań i kontrowersji. Warto przeczytać o danym wyrobie opinie innych użytkowników oraz jeśli jest to możliwe, lekarzy i rehabilitantów. Niektóre kształty są wynikiem wieloletnich badań a niektóre stanowią po prostu tanią kopię, to też warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Najczęściej powielane kształty to kształty poduszek najprostszego typu czyli poduszek ergonomicznych (dwugarbnych), w zasadzie każdy producent ma je w swojej ofercie. Związane jest to z łatwością produkcji i niskimi kosztami.

Wymiary poduszek to sprawa indywidualna każdego producenta jeśli posiada on różne wysokości to warto również zwrócić na to uwagę.

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Poduszki ze względu na ich kształt, stopień twardości oraz wymiary powinny być dobierane indywidualnie ponieważ nie każdy z nas posiada taką samą posturę i problemy zdrowotne.

W tym celu najlepiej skontaktować się z obsługą sklepu telefonicznie lub e-mailem. Taki kontakt może być też dodatkowo formą sprawdzenia czy dana firma/ sklep jest rzetelny w stosunku do klienta.


Polecamy również inne poradniki:

Korzyści ze stosowania poduszki ortopedycznej

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?

Czy warto stosować poduszkę ortopedyczną?

Dlaczego powinniśmy używać poduszek ortopedycznych?

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

 

Sissel Deluxe